Рік закону про доступ: забезпечують доступ понад 300 держслужбовців, надано 30 тисяч відповідей на запити, відкрито 112 тисяч документів
До річниці дії Закону "Про доступ до публічної інформації" ми провели моніторинг – як він працює на рівні центральних органів виконавчої влади та обласних (міських) державних адміністрацій.
Маємо такі перемоги:
До щоденних посадових обов'язків 343 державних службовців входить реалізація закону до про доступ (ОДА + ЦОВВ). Вони щодня отримують зарплату, щоб відповідати на запити журналістів і громадян, оприлюднювати рішення своїх органів влади.
Надано 33 350 відповідей на запити громадян. Це означає, що ці люди отримали від держави інформацію, якої потребували. Можливо не кожен залишився задоволений відповіддю, але тепер він знає, як цей механізм працює і чим може допомогти. 30 тисяч людей – це багато чи мало? Це населення районного центру. Якщо їм допоміг інструмент доступу до публічної інформації – значить ми на правильному шляху)
Лідери за кількістю запитів:
Міністерство внутрішніх справ – 5539 запитів;
Міністерство юстиції України – 2598 запитів;
Київська міська державна адміністрація – 2415 запитів;
Половина запитувачів – 14349 скористалися для запиту електронною поштою і відповідь отримали також через е-маіл. Це означає, що держава може спілкуватися з громадянами сучасним, швидким і зручним для них видом зв'язку.
3731 журналіст отримав відповідь на запит. Якщо раніше журналістам, які займалися розслідуваннями або аналітичними матеріалами було важко знайти позицію влади, щоб дотриматися журналістського стандарту "баланс", то зараз журналістський запит означає пропозицію владі бути представленим у матеріалі. Сподіваюсь, що відповіді полегшили роботу журналістів).
Можливо, "репортери без кордонів" не оминуть цей факт у своєму наступному звіті)
112 428 документів оприлюднили органи влади. Кожен з них може бути отриманий за запитом. Масштаб цієї цифри важко усвідомити, адже немає статистики, скільки загалом держава виробляє документів. Принаймні тепер державні службовці знають, що будь-який створений ними публічний документ буде оприлюднений.
Над чим ще треба працювати:
790 відмов у наданні інформації. 123 позови до суду від невдоволених запитувачів. Це означає, що влада недопрацювала, коли готувала відповіді або запитувачі питали ту інформацію, на яку не мали права.
Відповіддю на це може бути лише практика застосування норм закону, коли і розпорядник і запитувач будуть чітко розуміти, яку інформацію надають на запит, а яку – ні.
Краще, коли немає відмов і позовів. Тоді всі сторони задоволені, але навряд чи колись так буде)
Що означають ці цифри?
закон працює, навіть якщо хтось каже, що це не так.
закон допомагає громадянам отримати від держави те, що їм потрібно.
більше прозорості: документи органів влади оприлюднюються і надаються за запитами.
більше громадського контролю за владою. Рішення треба відкривати та обговорювати з громадою.
менше корупції. Рішення про розпорядження бюджетними коштами чи комунальним майном не сховаєш.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.