19 червня 2012, 20:14

Завдяки закону "Про доступ..." журналісти отримали в 20 разів більше інформації і в 6 разів швидше!

За рік дії Закону "Про доступ до публічної інформації" кількість інформаційних запитів від представників ЗМІ до Адміністрації Президента України зросла в 20 разів.

Раніше від журналістів до АПУ щороку надходило 20-25 інформаційних запитів. У "найврожайніший" рік ми отримували до 30 запитів. Часу на розгляд було вдосталь, тому якщо журналіст отримував відповідь раніше, ніж на 30-й день, це було великою вдачею. Зараз – в 6 (!) разів швидше.

За рік роботи нового Закону "Про доступ до публічної інформації" до нас надійшло 437 запитів від представників ЗМІ. На всі було надано відповіді протягом 5 днів, якщо не рахувати кілька виключень. Це означає, що завдяки Закону Адміністрація Президента надала журналістам у 20 разів більше потрібної їм інформації.

Частка журналістських запитів у загальній кількості запитів громадян становить близько 10%. Таке саме співвідношення спостерігається в інших центральних і місцевих органах виконавчої влади.

Так, із 33350 інформаційних запитів, що протягом року надійшли до центральних органів виконавчої влади й обласних держадміністрацій, 3731 запит (тобто 11%) надіслали представники ЗМІ.

Чимала кількість журналістських запитів свідчить про популярність і затребуваність Закону насамперед для ініціаторів його ухвалення – активних журналістів.

На мою думку, Закон "Про доступ до публічної інформації" суттєво полегшив роботу медіа. Якщо раніше журналістам, які займалися розслідуваннями або готували аналітичні матеріали, було важко знайти позицію влади з гострих питань і дотриматися таким чином журналістського стандарту "баланс думок", то зараз їхній запит означає по суті пропозицію владі бути представленим у журналістському матеріалі.

Закон став важливим джерелом для отримання журналістами інформації, яка раніше приховувалася або доступ до якої був суттєво обмежений. Тепер завдяки відповідям на інформаційні запити у ЗМІ з'явилося багато резонансних публікацій, а суспільство дізналося про факти, які раніше залишалися невідомими.

Рік дії Закону розвіяв хибне твердження, що він буде суто "журналістським" – стане інструментом виключно для задоволення потреб ЗМІ. Цього не сталося. Хоча Закон лобіювали журналісти, медіа-юристи та громадські активісти, насправді ним більше користуються фізичні особи. Адже, за нормами Закону, будь-яка особа має право поставити запитання владі та отримати відповідь. Відповідно, на долю громадян припадає 70% від усіх запитів. Декому з них завдяки новому закону вдалося розшукати інформацію, яку вони не могли отримати роками.

Закон працює. Журналісти отримують відповіді в 6 разів швидше, ніж раніше і в 20 разів більше.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

''Молоді демократії'' випереджають ''стару Європу'' за рівнем доступу до інформації

Ми часто не помічаємо того, що в нас є, але, позбувшись цього, можемо шкодувати. Одним з найбільших здобутків українського закону "Про доступ до публічної інформації" є запровадження можливості спілкування громадян і влади у електронній формі...

Запити на інформацію до Президента України приймаємо за тимчасовою адресою: vidkrytist@gmail.com

У зв'язку з тим, що сайт Президента України тимчасово не працює, Головне управління забезпечення доступу до публічної інформації приймає запити на доступ до публічної інформації за тимчасовою адресою: vidkrytist@gmail...

Наздогнати Америку: у квітні Росія запускає сервіс он-лайн петицій громадян, який півроку тому запровадив Білий дім

15 квітня Росія запускає сервіс он-лайн петицій громадян. Схема така: спершу громадська ініціатива чи пропозиція має пройти кількарівневу систему фільтрів та предмет дотримання вимог законодавства, потім її публікують на сайті петицій, далі за рік вона має зібрати 100 000 "лайків" зареєстрованих за паспортними даними в інтернеті громадян...

Доступ-2012 у цифрах

Минуло два роки з часу появи на світ Закону України "Про доступ до публічної інформації". 2012 рік став першим повним роком роботи цього Закону...

Коли Білий дім збудує Зірку смерті?

У США знайшли спосіб, як кожен може порадити Президенту, що робити. Минулої осені Білий дім запустив новий інтерактивний сервіс "We the people", який дає можливість будь-кому написати петицію до Президента США з пропозицією вирішення будь-якого питання...

Україна впроваджує ''Правило Міранди'', відоме усім шанувальникам Голлівуда

Кожному, хто хоч раз дивився голлівудські кінофільми про поліцейських, відомі процедури затримання підозрюваного. Після переслідування, перестрілки і бійки американський коп обов'язково зачитує затриманому його права та ще й перепитує чи той зрозумів...