Завдяки закону "Про доступ..." журналісти отримали в 20 разів більше інформації і в 6 разів швидше!
За рік дії Закону "Про доступ до публічної інформації" кількість інформаційних запитів від представників ЗМІ до Адміністрації Президента України зросла в 20 разів.
Раніше від журналістів до АПУ щороку надходило 20-25 інформаційних запитів. У "найврожайніший" рік ми отримували до 30 запитів. Часу на розгляд було вдосталь, тому якщо журналіст отримував відповідь раніше, ніж на 30-й день, це було великою вдачею. Зараз – в 6 (!) разів швидше.
За рік роботи нового Закону "Про доступ до публічної інформації" до нас надійшло 437 запитів від представників ЗМІ. На всі було надано відповіді протягом 5 днів, якщо не рахувати кілька виключень. Це означає, що завдяки Закону Адміністрація Президента надала журналістам у 20 разів більше потрібної їм інформації.
Частка журналістських запитів у загальній кількості запитів громадян становить близько 10%. Таке саме співвідношення спостерігається в інших центральних і місцевих органах виконавчої влади.
Так, із 33350 інформаційних запитів, що протягом року надійшли до центральних органів виконавчої влади й обласних держадміністрацій, 3731 запит (тобто 11%) надіслали представники ЗМІ.
Чимала кількість журналістських запитів свідчить про популярність і затребуваність Закону насамперед для ініціаторів його ухвалення – активних журналістів.
На мою думку, Закон "Про доступ до публічної інформації" суттєво полегшив роботу медіа. Якщо раніше журналістам, які займалися розслідуваннями або готували аналітичні матеріали, було важко знайти позицію влади з гострих питань і дотриматися таким чином журналістського стандарту "баланс думок", то зараз їхній запит означає по суті пропозицію владі бути представленим у журналістському матеріалі.
Закон став важливим джерелом для отримання журналістами інформації, яка раніше приховувалася або доступ до якої був суттєво обмежений. Тепер завдяки відповідям на інформаційні запити у ЗМІ з'явилося багато резонансних публікацій, а суспільство дізналося про факти, які раніше залишалися невідомими.
Рік дії Закону розвіяв хибне твердження, що він буде суто "журналістським" – стане інструментом виключно для задоволення потреб ЗМІ. Цього не сталося. Хоча Закон лобіювали журналісти, медіа-юристи та громадські активісти, насправді ним більше користуються фізичні особи. Адже, за нормами Закону, будь-яка особа має право поставити запитання владі та отримати відповідь. Відповідно, на долю громадян припадає 70% від усіх запитів. Декому з них завдяки новому закону вдалося розшукати інформацію, яку вони не могли отримати роками.
Закон працює. Журналісти отримують відповіді в 6 разів швидше, ніж раніше і в 20 разів більше.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.