15 березня 2013, 19:51

Наздогнати Америку: у квітні Росія запускає сервіс он-лайн петицій громадян, який півроку тому запровадив Білий дім

15 квітня Росія запускає сервіс он-лайн петицій громадян. Схема така: спершу громадська ініціатива чи пропозиція має пройти кількарівневу систему фільтрів та предмет дотримання вимог законодавства, потім її публікують на сайті петицій, далі за рік вона має зібрати 100 000 "лайків" зареєстрованих за паспортними даними в інтернеті громадян.

Приз у фіналі – рішення експертної групи про розробку нормативного акту або вжиття інших заходів для реалізації ініціативи. Відмова документами не передбачена, але в кінці шляху петицію розглядає експертна група, яка, теоретично, може дати і негативний висновок громадській ініціативі.

Володимир Путін вже підписав Указ про створення спеціалізованого інтернет-ресурсу "Російська громадська ініціатива" для реєстрації та оприлюднення петицій громадян.



Сам сайт ще не працює. Але про високу ступінь його готовності свідчить хронологія реалізації задуму, викладена на сайті російського Фонду інформаційної демократії.

Вочевидь, для росіян важливе питання лідерства. У цій хронології задум, висловлений Володимиром Путіним, датований лютим 2012 року. А це на півроку раніше, ніж аналогічна версія он-лайн петицій запрацювала у США. Там з вересня 2012 року працює сайт "We the people" https://petitions.whitehouse.gov/ через який можна направити петицію Бараку Обамі.



Обидві версії он-лайн петицій схожі. Але є кілька суттєвих відмінностей.

США проти РФ: чиї петиції зручніші?

У США сайт https://petitions.whitehouse.gov/ є загальнодоступним. Причому не лише для громадян США. Кожен охочий може переконатися в цьому. Щоб проголосувати за петицію треба пройти просту процедуру реєстрації і отримати підтвердження через е-маіл.



У Росії для голосування за петицію треба зареєструватися в єдиній електронній базі з невимовною назвою, яка сама по собі є шедевром бюрократії: "Єдина система ідентифікації і аутентифікації в інфраструктурі, що забезпечує інформаційно-технологічну взаємодію інформаційних систем, які використовуються для надання державних і муніципальних послуг в електронній формі"

Щоб Іванов не зареєструвався Петровим у росіян обов'язково запитають паспорт. Для реєстрації потрібен код активації. Його можна отримати особисто в сервісних центрах або через пошту, яка все одно без перевірки особи в чужі руки код не віддасть.

Хоча в Україні такого сервісу ще не має, для того, щоб надіслати запит на інформацію потрібно лише вказати своє ім'я. Мінімальна процедура аутентифікації користувачів є головною перевагою, яка відрізняє сучасні системи зворотної комунікації органів влади. І ця перевага робить унікальним в українському правовому полі Закон "Про доступ до публічної інформації".

В США простіше оформити петицію – в Росії ширша сфера її застосування

З іншого боку, в США петиції розглядає лише Президент або Білий дім. В Росії – три рівні: муніципальний, регіональний і федеральний. При чому, федеральний запрацює з 15 квітня, а два нижні – з листопада, що вочевидь, пов'язано з тим, що в РФ – 83 суб'єкти федерації.

До переваг російської версії варто віднести чітке регламентування строків розгляду петицій. Якщо російська петиція набрала 100 000 лайків, то експертна група має дати висновок не пізніше, ніж за два місяці. В США дві петиції чекають відповіді понад 2 місяці: про заборону баптистської церкви Уестборо (340 тисяч лайків) та щодо кіберзлочинності (104 тисячі).

Фільтри у вигляді "попередньої експертизи" у російській версії дають змоги уникнути петицій на кшталт американської про побудову "Зірки смерті", яка викликала суттєвий резонанс у соцмережах.

Нагадаю, що тоді фанати "Зоряних воєн" попросили Президента Обаму збудувати космічну зброю для знищення планет, яка описана у фільмах Джорджа Лукаса. Білий дім відповів: "це надто дорого, а натомість ми маємо літаючих роботів дронів та президента, який знає, як вправлятися зі світловим мечем і покращеною зефірною гарматою".



Новації росіян – крім лайків за петиції можна поставити і "дислайк" – не подобається. Але навіть розробники зізнаються, що петицій на кшталт Зірки смерті в Росії не буде. "Веселих жартів, як на американському аналізі, в російській версії не буде", – пишуть на державному сайті про федеральні послуги в інтернеті.

Схоже, що і американцям жарти на сайті петицій набридли. Не варто думати, що їх сайт не містить фільтрів від дурниць. Якщо ви спробуєте зареєструвати петицію до Барака Обами, вам нададуть закрите посилання. І тоді своїми зусиллями ви маєте зібрати 150 лайків зареєстрованих користувачів "We the people". І лише після цього петиція потрапить на загальний сайт.

А що Україна?

Україна поки програє світовим лідерам гонку озброєнь он-лайн сервісами петицій. Хоча ми не пасемо задніх. Спеціальний інтернет-портал розроблено. Він поєднує переваги обох версій – російської і американської.



Шкода, що працює тільки за цифровим підписом, що суттєво обмежує коло користувачів. Щоб залишатися в світовому мейнстримі свободи інформаційної відкритості, цей портал має випереджати за сервісами конкурентів)

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

''Молоді демократії'' випереджають ''стару Європу'' за рівнем доступу до інформації

Ми часто не помічаємо того, що в нас є, але, позбувшись цього, можемо шкодувати. Одним з найбільших здобутків українського закону "Про доступ до публічної інформації" є запровадження можливості спілкування громадян і влади у електронній формі...

Запити на інформацію до Президента України приймаємо за тимчасовою адресою: vidkrytist@gmail.com

У зв'язку з тим, що сайт Президента України тимчасово не працює, Головне управління забезпечення доступу до публічної інформації приймає запити на доступ до публічної інформації за тимчасовою адресою: vidkrytist@gmail...

Наздогнати Америку: у квітні Росія запускає сервіс он-лайн петицій громадян, який півроку тому запровадив Білий дім

15 квітня Росія запускає сервіс он-лайн петицій громадян. Схема така: спершу громадська ініціатива чи пропозиція має пройти кількарівневу систему фільтрів та предмет дотримання вимог законодавства, потім її публікують на сайті петицій, далі за рік вона має зібрати 100 000 "лайків" зареєстрованих за паспортними даними в інтернеті громадян...

Доступ-2012 у цифрах

Минуло два роки з часу появи на світ Закону України "Про доступ до публічної інформації". 2012 рік став першим повним роком роботи цього Закону...

Коли Білий дім збудує Зірку смерті?

У США знайшли спосіб, як кожен може порадити Президенту, що робити. Минулої осені Білий дім запустив новий інтерактивний сервіс "We the people", який дає можливість будь-кому написати петицію до Президента США з пропозицією вирішення будь-якого питання...

Україна впроваджує ''Правило Міранди'', відоме усім шанувальникам Голлівуда

Кожному, хто хоч раз дивився голлівудські кінофільми про поліцейських, відомі процедури затримання підозрюваного. Після переслідування, перестрілки і бійки американський коп обов'язково зачитує затриманому його права та ще й перепитує чи той зрозумів...