Усі три генпрокурори Порошенка допомогли "відбілитися" Іванющенку
Днями Юрій Іванющенко виграв суд проти Європейського Союзу за накладання санкцій в 2014, 2015 та 2016 роках. Навесні 2017 року ЄС зняв санкції з Іванющенка. Ще раніше – у 2014, 2015, та 2016 роках – ЦПК неодноразово застерігав українську владу від спроб відбілити репутацію поплічника Януковича руками генпрокурорів.
Тепер ЄС повинен ще й заплатити Іванющенку всі витрати на юристів, а невдовзі, я переконана, і завдану шкоду.
ЄС має всі юридичні підстави вимагати від України компенсувати ці витрати, бо вони накладали і продовжували санкції на основі інформації від ГПУ. Ці дані про підозри в розкраданні коштів виявилася недостовірними, що в кінці кінців підтвердили суди в Україні. Тому ГПУ розділяє відповідальність за зняття санкцій, а ЄС має всі підстави вимагати від України компенсацій для Іванющенка.
Невдовзі з державного бюджету України десятки, якщо не сотні тисяч доларів будуть виплачені Юрі Єнакієвському. На його кейсі ми не лише втратили можливість повернути з Монако і Швейцарії арештовані іноземними прокуратурами 200 мільйонів доларів, так ми ще й зі своїх кишень будемо платити йому шкоду за його "страждання" на Лазурному узбережжі Франції!
Ця зрада має колектив авторів у особі усіх трьох Генпрокурорів, призначених Петром Порошенко.
Це – Віталій Ярема, Віктор Шокін та Юрій Луценко.
Але варто назвати іще одну особу, яка відіграла ключову роль у порятунку грошей Іванющенка. Це – чинний заступник Генерального прокурора Юрій Столярчук.
Він почав "зливати" справу Іванющенка ще як був заступником Шокіна. Тоді Столярчук відповідав за все слідство в ГПУ. Не зважаючи на це, Луценко, залишив Столярчука на посаді свого зама і головного слідака Генпрокуратури.
Ось як кувалася зрада його руками (відтворено з документів, які є у ЦПК):
- березень-квітень 2014: ГПУ, очолюване Махніцьким, подає в ЄС лист зі списком з 22 осіб, котрі підозрювалися ніби-то в розкраданні державних коштів. І просить ЄС накласти персональні санкції (арешт рахунків) на цих осіб. В списку є і Іванющенко. ЄС приймає політичне рішення накласти санкції. Іванющенко і Ко відразу подають позов проти ЄС в Європейський суд справедливості у Страсбурзі. Аргумент – санкції накладені необгрунтовано.
- Щоб захистити санкції в суді, ЄС вимагає від ГПУ підтвердження, що Януковича, Іванющенко та інших дійсно підозрюють у вчинені злочинів з розкрадання державних коштів. Але по Іванющенко в ГПУ станом на жовтень 2014 року не було жодного кримінального провадження. ЦПК пише 3 заяви про злочин в ГПУ, одна з яких стосується розкрадання коштів Кіотського протоколу.
- У грудні 2014 ми попереджаємо владу, що санкції з Іванющенка знімуть, якщо йому не буде оголошено про підозру. Нас почули і в кінці грудня 2014 оголосили про підозру Іванющенку в розкраданні коштів Кіотського протоколу. Це врятувало санкції проти Єнакієвського в 2015 році.
- За рік кримінального провадження, процесуальним керівником якого був сам заступник генпрокурора Столярчук, ГПУ провела аж одну слідчу дію – допитала нашого юриста, який написав заяву про злочин. Це дало обґрунтовані підстави для захисту Іванющенка через суд вимагати ГПУ закрити кримінальне провадження. Адже КПК визначає чітко, що з моменту підозри прокурор має від 2-х місяців до року для передачі обвинувального акту в суд. В іншому випадку прокурори мають закрити кримінальну справу. Солом'янський суд задовольнив вимоги захисту Іванющенка і змусив ГПУ закрити справу. Процесуальний керівник Столярчук навіть не з'явився на це судове засідання. Це рішення не можна оскаржити.
- Але прийшов новий генпрокурор – без юридичної освіти. Тому вже за Луценка рішення Солом'янського суду ГПУ оскаржує аж до Верховного Суду, який, очевидно, прийняв цілком правосудне рішення не на користь прокурорів. Юрій Віталійович у лютому 2017 обурився діями ВСУ і запевнив усіх, що продовжує розслідувати якісь справи проти Іванющенка. Але для цілей збереження санкцій ЄС інших справ було не достатньо, бо вони не стосувалися розкрадання державних коштів. Натомість, завдяки генпрокурору Луценко Іванющенко отримав, фактично "виправдальний вирок" в очах структур ЄС від найвищої судової інстанції України.
Ось цитата з рішення Європейського суду справедливості, в якій говориться, що санкції проти Іванющенка потрібно було зняти ще в 2016 році, коли були перші рішення українських судів про закриття провадження, які за українським КПК неможливо оскаржити.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.