Злочевський дякує САП та ГПУ за закриті справи
Микола Злочевський ніби безперешкодно повернувся в Україну – кому він має подякувати за це?
Першу заяву про злочин стосовно Злочевського ми направили в ГПУ в жовтні 2014 року. У заяві ми надали перелік спеціальних дозволів на видобуток нафти та газу, які компанії Злочевського отримали в 2010-2012 році – саме в період перебування Злочевського на посаді Міністра екології в уряді Азарова.
Нашу заяву долучили до вже діючого кримінального провадження ГПУ від 27 березня 2014 року, у рамках якого правоохоронці перевіряли діяльність Міністерства за часів Злочевського та факти отримання спеціальних дозволів на видобуток родовищ компаніями групи Бурізма.
Ми навіть ходили в ГПУ на допит по цій справі. Виявилося, що нею вже тривалий час займався слідчий Дмитро Горожанкін, його кабінет був заставлений десятками папок з матеріалами щодо отримання дозволів компаніями Злочевського.
На нашу думку, ГПУ мали підстави оскаржити в суді законність видачі ліцензій компаніям Злочевського і повернути їх назад у власність держави ще у 2014 році. Однак не зробили цього. Натомість, правоохоронці "допомогли" Злочевському зняти арешт з 23,5 мільйонів доларів, накладений Лондонським судом. Про це ми багато писали і в 2014-му, і в 2017-му роках.
Нагадаю, що навесні 2014-го британські правоохоронці арештували підозрілі гроші Злочевського і влітку надіслали в ГПУ запит про міжнародно-правову допомогу. З матеріалів Лондонського суду ми дізналися, що більша частина з арештованих 23,5 млн дол США – це кошти, отримані від офшорних компаній Курченка за продаж Злочевським Херсонської нафтоперевалки в кінці 2013.
Слідчі Британського Бюро по боротьбі з шахрайством просили ГПУ надати докази злочинності походження цих мільйонів, щоб мати підстави для їх подальшого арешту, навіть приїздили в Україну. Але замість доказів британським колегам у ГПУ видали довідку адвокатам Злочевського, що прокуратура немає підозр стосовно їх клієнта, в наслідок чого Лондонський суд скасував арешт. Лише після цього ГПУ оголосила підозру Злочевському в незаконному збагаченні і справу майже не розслідували, допоки у травні 2016 ГПУ не очолив Луценко. У жовтні 2016 він перекваліфіковує справу з "назаконного збагачення та відмивання грошей стосовно підозрюваного Злочевського" у справу "про ухилення від сплати податків бухгалтерки компанії "Еско-Північ" з групи Бурізма".
Це як перекваліфікувати убивства серійним маньяком на хуліганство студента.
1 листопада 2016 року бухгалтерка "Еско-Північ" відшкодовує державі 180 мільйонів гривень, пише заяву про звільнення від кримінальної відповідальності і ГПУ закриває справу проти Злочевського. Бурізма переможно звітує про "тісну співпраю з ГПУ", у результаті якої замість можливих 23,5 млн доларів бюджет отримав лише третину – близько 7 мільйонів доларів штрафу.
У січні 2016 року частину матеріалів кримінальних проваджень щодо Злочевського з ГПУ витребовує НАБУ – щоб вивчити судову перспективу скасування дозволів на видобуток нафти та газу групи Бурізма.
Уже тоді було зрозуміло: час для НАБУ йти по "гарячих слідах" можливих злочинів Злочевського втрачено, докази у справі розпорошені чи не зібрані, свідки відмовляються говорити, оперативні дані збирати пізно. Проте детективи НАБУ, на відміну від слідчих ГПУ, бачили грубе порушення в отриманні ліцензій компаніями групи Бурізма – рішення про видачу дозволів було надано без погодження відповідних обласних рад, де мав здійснюватися видобуток природних копалин.
Цього порушення недостатньо для "посадки" самого Злочевського, але цілком достатньо, щоб забрати в його компаній незаконно видані дозволи на видобуток надр.
НАБУ просить САП звернутися до суду з адміністративним позовом про скасування рішень про видачу дозволів.
Ну а далі ви знаєте – ми про це теж неодноразово писали. 9 місяців САП зволікає з позовом і пропускає шестимісячний строк на подання адміністративного позову, а коли таки наважується піти в суд – той цілком обгрунтовано відмовляє у розгляді справи.
У результаті Холодницький провалив єдиний вагомий результат від справи-пустишки проти Злочевського, що дісталася НАБУ після ГПУ. Звичайно, що розслідувати цю справу далі в САП були не зацікавлені, а тому влітку 2017 року прокурор Іван Федоренко її закрив (документ).
Тепер же керівник САП "включає окуня" і каже, що "слідство не зібрало достатньо доказів".
А Генпрокурор взагалі цинічно хизується оборудкою з перекваліфікацією справи, у результаті якої він звільнив Злочевського від кримінальної відповідальності та поповнив казну на смішну у порівнянні з тим, що вкрали, суму.
Тільки чомусь Холодницький не уточнює, що "погане слідство" – то не детективи НАБУ, а його колеги – слідчі і прокурори ГПУ, а також, його колеги – прокурори САП, які умисно, на нашу думку, провалили скасування через суд рішень про надання дозволів, що допомогло Злочевському зберегти контроль над нафтогазовими родовищами.
Це вже певна традиція: справи зливає тандем ГПУ-САП, а винним називають НАБУ.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.