Як добиватися персональних санкцій на Заході. Показуємо на прикладі Дубінського
Ті, хто найбільше в парламенті кричать про олігархічний Захід, котрий хоче поневолити Україну та зруйнувати наш суверенітет, зазвичай мають розкішні статки в тому ж ненависному Заході.
Ми в Центрі протидії корупції це довели вже на прикладі детальних досьє про агентів Кремля та прихвостнів олігархів, таких як Віктор Медведчук, Олександр Дубінський, Ігор Палиця у рамках спецпроєкту ЗробимоЇхВізиРазом. Маємо в розробці ще багато цікавих персонажей, які зомбують українців з екранів телебачення про МВФ, що хоче взяти українців в рабство, та уявних соросят, котрі реалізують хитрий план Сороса про руйнування людських цінностей.
Як же покарати лицемірів, які атакують співпрацю між Україною та цивілізованим Західним світом та кидають нашу державу в руки Кремля?
Найболючіше для таких зрадників працюватимуть персональні санкції на Заході, зокрема, блокування в'їзду, блокування та арешт рахунків, кримінальні провадження, перевірки джерел походження коштів.
На прикладі кейсу Олександра Дубінського детально поясню, які інструменти та правові механізми ми застосовуємо задля запровадження персональних західних санкцій. Спойлер: для кожного фігуранта маємо індивідуальний підхід, зважаючи на його досьє.
Наші аналітичні досьє про необґрунтовані/незадекларовані статки народних обранців та членів їхніх родин – це лише перший крок. Наступний крок, який ми зробили, – направлення звернень та заяв в різноманітні контрольні, правоохоронні органи та фінансові установи в Україні та за кордоном.
1. Звернення до Офісу контролю іноземних статків Міністерства фінансів США (ОФАК – Office of Foreign Assets Control of the US Treasury)
ОФАК – це орган в уряді США, який ухвалює рішення про накладання персональних санкцій на осіб, які загрожують національним інтересам США та/або грубо порушують права людини. Саме цей орган 9 вересня 2020 року вніс до санкційного списку народного депутата України Андрія Деркача як агента Кремля – за численні спроби втрутитися у вибори США.
Список ОФАК містить багато прізвищ негідників з усього світу, разом з терористами та кремлівськими олігархами. Всі західні фінансові установи користуються списком ОФАК, аби виявляти клієнтів з неприйнятним ризиком та відмовляти їм в обслуговуванні та/або блокувати їм рахунки/транзакції. Потрапляння особи в цей список автоматично означає проблеми з можливістю здійснювати транзакції в країнах Заходу. Це стосується і пов'язаних юридичних та фізичних осіб підсанкційної людини: членів родин та компаній, котрі контролюються особою зі списку ОФАК, також вважають клієнтами з неприйнятно високим ризиком. Аналогічні проблеми чекають і на осіб, які підтримують/підтримували діяльність підсанкційної особи.
Наш персонаж, також народний депутат, Олександр Дубінський активно допомагав Андрію Деркачу – виходив з ним на пресконференції, надсилав листи з дезінформацією топ-посадовцям США. Ми детально описали ці дії Олександра та надіслали заяву в ОФАК з проханням внести Дубінського до санкційного списку. Навіть якщо прізвище Дубінського не з'явиться на сайті ОФАК, інші державні органи США, які координуються з ОФАК (наприклад, ФБР та Держдеп США), зможуть використати нашу інформацію. Для Олександра результат нашої заяви може вилитися, наприклад, у неспроможність в'їхати на територію ненависних йому США або навіть у кримінальне провадження в Америці.
Підстави для цього є. Наприклад, пан Дубінський чомусь не декларує жодного доходу від відеоплатформи YouTube, яка належить американській компанії Google: він має YouTube-канал, який генерує дохід за популярність. Є підстави вважати, що він порушує український закон та займається легалізацією доходів, що вже є злочином за американським законом. Що більше Олександр реєструє проколомойських законопроектів та поширює прокремлівської пропаганди, то вищі в нього шанси потрапити під пильну увагу західних правоохоронців.
2. Звернення до прокуратури Словаччини
Олександр Дубінський приховав у своїй електронній декларації компанію в Словаччині, єдиним власником якої був від березня 2019-го до лютого 2020-го. Компанію Дубінського DubPro s.r.o нашвидкуруч переписали на дружину Лесю Цибко та перейменували у вересні на TsybPro s.r.o. До того ж, пані Цибко нещодавно створила собі ще одну Словацьку компанію – DT Cosulting s.r.o... Навряд чи ми побачимо і цю компанію в декларації нардепа, бо пара нібито вже давно розлучена. Але в нас є обґрунтовані підстави вважати, що розлучення є фіктивним і що через Лесю Цибко пан Дубінський намагається легалізувати кошти невідомого походження.
Власне про це і написали Генпрокурору Словаччини та попросили порушити кримінальне провадження. Добре, що пан Дубінський хоча би рахунок в Словацькому банку задекларував – це значно полегшує справу та дає нам підстави ще для одного звернення.
3. Звернення до словацького банку
Пан Дубінський в 2019 році мав 4278 євро на рахунку Tatra Banka a.s. Гроші невеликі, але ми вважаємо своїм обов'язком повідомити Tatra Banka a.s., що ця фінансова установа обслуговує публічного діяча з України, котрий не декларує свої Словацькі статки, має необгрунтовані активи, записані на маму та дружину, і співпрацює з підсанкційним в США агентом Кремля Андрієм Деркачем. За директивами ЄС з питань протидії відмивання грошей західні банки зазвичай вважають таким клієнтів із неприйнятним або дуже високим ризиком – на практиці це означає посилений моніторинг кожної транзакції з повідомлення про підозрілі операції правоохоронцям. Ми в ЦПК написали керівнику відділу фінансового моніторингу Tatra Banka a.s про всяк випадок і про три словацькі компанії Дубінських-Ципко – а раптом компанії також обслуговуються в цьому банку.
4.Звернення до українських правоохоронних та контрольних органів
Заява в НАЗК – про порушення вимог фінансового контролю з вимогою провести повну перевірку декларації народного депутата Дубінського. Ми ледь не заплуталися в підрахунку усіх машин та квартир Олександра, його мами та дружини. Схоже таки, що Олександр сам заплутався. До речі, цікаво, а чи всі 24 квартири, записані на маму та дружину, Олександр здає в оренду? Якщо так, то хто ж тоді отримує дохід від здачі в оренду та сплачує податки з нього?
Заява в ОПУ/НАБУ – з вимогою відкрити кримінальне провадження щодо Дубінського за статтями Кримінального кодексу 366-1 (недостовірне декларування), 209 (легалізація доходів, отриманих злочинним шляхом), 212 (ухилення від сплати податків). Лише в 2019 році мама Дубінського придбала шість елітних квартир в Києві. Окрім того, Олександр записав на маму купу розкішних автівток. НАБУ має перевірити джерело походження коштів на такі витрати. Як мінімум, ми маємо сумнів, що з цих доходів були сплачені податки, що є складом злочину. Ну і звичайно ж, факт недекларування компанії в Словаччині підпадає під окрему статтю. Але рішення про відкриття справи проти нардепа приймає Генпрокурор, тому направили заяву за її адресою.
Заява в ОПУ/СБУ – з вимогою відкрити кримінальне провадження щодо Дубінського за статтею 111 Кримінального кодексу (державна зрада). Коли народний депутат виходить на пресконфренеції з агентом Кремля і надсилає листи з дезінформацією конгресменам з метою втрутитися у вибори в США, то ця діяльність має всі ознаки злочину "державна зрада". Злочин підслідний СБУ, але рішення про відкриття кримінального провадження проти народного депутата знову ж таки приймає Генпрокурор.
5.Звернення до українських банків
Це поки наш експериментальний інструмент, але цілком може спрацювати, зважаючи на нове українське законодавство щодо протидії легалізації доходів. До речі, також ухвалене за вимогою ненависних МВФ та ЄС.
Олександр Декларує рахунки в чотирьох українських банках – Альфа Банк, Приват Банк, Банк Південний, Універсал Банк. Ми відправили детальний опис необґрунтованих статків Олександра Дубінського, його мами та дружини керівниками підрозділів фінансового моніторингу цих банків. За новим українським законом, наші банки також зобов'язані здійснювати посилений моніторинг клієнтів-публічних діячів з високим ризиком, зокрема, банки мають перевіряти дререло статків та джерело коштів на рахунках таких клієнтів і членів їх родин. У разі виявлення підозрілих операцій такі рахунки можуть блокуватися, а про підозрілі транзакції повідомляється Державна служба фінансового моніторингу.
#ЗробимоЇхВізиРазом
П.С. З нетерпінням чекаємо на пресконференцію адвоката Олександра Дубінського. На жаль, попри оголошення народним депутатом, що його адвокат відповість на всі питання, пресконференція вже не раз переносилася. Можливо, є сенс найняти ще одного адвоката. Роботи вистачить на кількох! В нас є ще багато ідей, з якими міжнародно-правововими інструментами поекспериментувати:-)
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.