19 серпня 2024, 12:46

Терміново призначити наглядові ради в АОЗ і ДОТ – висновок НАТО для України

Перед вами – частина зобовʼязань України на шляху до НАТО: щодо вдосконалення оборонних закупівель.



Цей документ – результат огляду стратегічних оборонних закупівель України експертами НАТО, які працювали над аналізом та формували рекомендації в березні-травні поточного року.

Виконання написаного вище є обов'язковим елементом інтеграції України в Північноатлантичний Альянс.

В аналізі експерти НАТО вітають створення незалежних Агенції оборонних закупівель (АОЗ) та Державного оператору тилу (ДОТ), які б точно не зʼявилися у тому вигляді, якими вони є зараз, якби не скандал із "яйцями по 17".

У висновку до звіту, експерти НАТО чітко наголошують, що для захисту агенцій, котрі "публікують свої успіхи та стають все більше видимими та ефективними", необхідно "негайне створення наглядових рад" для них.

Це – одна із важливих передумов для довгострокової довіри до АОЗ і ДОТ. Поруч із стратегічними зовнішніми та внутрішніми комунікаціями, встановленням партнерств з іноземними агенціями з оборонних закупівель та співпрацею з виробниками зброї.



З тим же меседжем у своєму інтервʼю вийшла і керівниця АОЗ Марина Безрукова у нещодавньому інтервʼю: "я дуже чекаю, коли затвердять незалежну Наглядову раду Агенції".

Попри це, формування наглядової ради Агенції оборонних закупівель штучно зупинено.

Так, на початку травня в АОЗ оголосили відбір кандидатів, а 19 червня в МОУ повідомили про шорт-ліст, з якими в Міноборони мали би провести співбесіди та відібрати фінальну трійку незалежних членів. Ще двоє членів наглядової ради мають бути представниками від держави.

Всю п'ятірку має призначити Міністр оборони України.

З початку відбору минуло три місяці – проте члени наглядових рад так і не призначені. Хоча, за наявності політичної волі Міністра оборони, наглядові ради могли бути сформовані ще до саміту НАТО, який відбувся в липні у Вашингтоні.

Серед інших важливих термінових рекомендацій НАТО (пункт 9, стор. 11 звіту) – забезпечити, аби зброю в Україні закуповував виключно АОЗ. Зараз різні "пострадянські" спецекспортери досі намагаються лишити у себе великий "шматок пирога" із загальних закупівель зброї. Результат таких дій для нас – неефективні і дорожчі закупівлі.



А після війни НАТО рекомендує обʼєднати АОЗ і ДОТ, а рівень закритості інформації про закупівлі зброї знизити з 90% до 5%.



Провідний аналітичний центр у Вашингтоні "German Marshall fund" рекомендує частину з 50 мільярдів доларів обіцяного Україні країнами G7 гранту з російських заморожених активів відіслати напряму в Україну на закупівлі української зброї Агенцією оборонних закупівель.

Водночас така можливість існує лише за умови чесного врядування в обох закупівельних агенціях, яке повноцінно неможливе без наглядових рад з числа топових міжнародних експертів в секторі оборонних закупівель з ідеальною репутацією.

Хочу подякувати Марині Безруковій, керівниці АОЗ, та Арсену Жумаділову, керівнику ДОТ, що робите зараз титанічну роботу.

Зважаючи на те, що за попередні роки незалежності в оборонних закупівлях Україна не зробила практично нічого – ви справді робите неможливе. Особливо зважаючи на спротив, який чинить вам система.

Так само хочу подякувати міністру оборони, без волі якого, треба визнати, АОЗ не відбувся б. Нам щиро шкода, що в цьому питанні ситуація змінилася.

Підсумовуючи. Блокування створення Наглядової Ради АОЗ (як загалом будь-яке перешкоджання):

1) повертає корупційне пекло в закупівлі зброї;

2) прямо суперечить зобовʼязанням, які Україна взяла на себе на шляху в НАТО;

3) підриває можливість отримання грошей (від партнерів) на закупівлі української зброї.

Мені важко знайти більше очевидні речі, ніж написане вище. Ще важче – знайти хоча б одне позитивне пояснення, чому відбувається блокування створення Наглядової ради АОЗ.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Історія футболки #MakeRussiaSmallAgain

Історія однієї футболки або давайте разом одягнемо 1 000 000 людей з країн вільного світу в футболки #MakeRussiaSmallAgain. Вчора президент записав вечірнє звернення до народу України в футболці #MakeRussiaSmallAgain...

План перемоги: що далі?

Прослухала уважно достойний виступ президента Зеленського у Верховній Раді з представленням плану перемоги. Амбітний правильний політичний план, наявність якого критично важлива для дипломатичної боротьби...

Західні гроші на зброю. Чому міністр Зеленського провалює завдання?

"Вітчизняне виробництво. Снаряди, дрони, артилерія. Це високовартісна програма і потрібно вкладати в це гроші. На це грошей в бюджеті вже немає...

Корупція як безглузда відмовка для Заходу відректися від України

Час від часу в провідних західних ЗМІ вилазять ̶к̶о̶н̶с̶е̶р̶в̶и̶ "експерти" з гучними статтями і заголовками про супер корумповану Україну, котра не заслуговує увійти в ЄС чи НАТО та отримувати Західну допомогу...

Терміново призначити наглядові ради в АОЗ і ДОТ – висновок НАТО для України

Перед вами – частина зобовʼязань України на шляху до НАТО: щодо вдосконалення оборонних закупівель. Цей документ – результат огляду стратегічних оборонних закупівель України експертами НАТО, які працювали над аналізом та формували рекомендації в березні-травні поточного року...

F-16 над Україною. Деталі міжнародної адвокації

F-16 над Україною! Про це повідомили вже всі основні міжнародні ЗМІ. Два роки тому F-16 для українців було лише мрією кількох божевільних людей...