Микола Княжицький Журналіст, народний депутат України

Ділюся думками та позиціями юристів ТВі, стосовно результатів позапланових перевірок податкової нашого телеканалу

07 травня 2012, 15:43

Оскільки я нині беру участь у роботі конференції за кордоном, і з огляду на те, що податківці щоразу змінюють суть своїх претензій до нашого телеканалу, публікую у своєму блозі думки свого заступника Олега Радченка та юристів телеканалу щодо акту, наданого нам за результатами позапланових перевірок:

"Державна податкова інспекція в Солом'янському районі м. Києва нарешті надала один з витворів своєї "тривалої та кропіткої праці" – Акт про результати позапланової виїзної документальної перевірки ТВі з питань дотримання вимог податкового законодавства, валютного та іншого законодавства, зміст якого нас місцями потішив.

Але в ситуації, в якій на даний час існує український бізнес (чи швидше намагається існувати), коли взаємовідносини з органами податкової служби можна охарактеризувати не інакше, як податкове рейдерство, як "зачистка" українського підприємництва в тих чи інших інтересах, дані обставини скоріш обурюють. І немає нічого дивного в тому, що всі можливі методи, які використовуються щодо українського бізнесу в цілому, використовуються і для знищення єдиного незалежного телеканалу.

Впевнений, не треба бути особливо висококваліфікованим спеціалістом в сфері податкового законодавства, щоб у повній мірі оцінити притягнутість за вуха висновків податківців. Для прикладу можна навести лише одну цитату з акту:

"TBi здійснює збиткову діяльність, яка не може бути визнана як господарська діяльність. Незадекларовані підприємством витрати, у складі валових витрат за 2010 рік не призводять до отримання прибутку, та не можуть бути враховані TBi у складі валових витрат".

Іншими словами, виходячи з логіки податківців, збиткова діяльність суб'єкта господарювання взагалі ніяк не може бути віднесена до господарської? Для порівняння можна навести цитату з цього приводу з постанови Верховного Суду, висновки якого після відомої всім судової реформи фактично прирівняні до законів:

"Збитковість господарської діяльності не може бути підставою для визначення такої діяльності, як негосподарської".

Тобто Верховний Суд (як і решта інших українських судів) вже давно вказав податківцям, що сам факт "збиткової діяльності" не є податковим правопорушенням. Але попри це, намагаючись заблокувати діяльність телеканалу ТВі, податківці знов-таки використовують той самий аргумент, хибність і незаконність якого вже сотні разів визнавалась численними судами.

Але ж акт відносно ТВі рясніє подібними висновками та тлумаченнями з боку податківців, незаконність яких вже неодноразово підтверджувалась численними судовими рішеннями в аналогічних справах. І тут не може виникнути питання: чому у випадку із телеканалом ТВі податкова знов застосовує завідомо незаконну тактику? Що це може означати: що податківці свідомо йдуть на порушення, чи просто елементарно не знають свого закону та практику його застосування судами?

Приклади несподіваних рішень податкової щодо ТВі можна наводити і надалі. Тут і позбавлення нас задекларованого податкового кредиту з ПДВ за 2008 рік лише через те, що з моменту його виникнення пройшло понад 3 роки! При цьому, жоден закон не передбачає можливість позбавлення податкового кредиту лише на цій підставі, і податківці не можуть цього не знати.

Не обійшлося і без звичного для вітчизняного бізнесу донарахування податкових зобов'язань за операціями партнерів компанії з так званими фіктивними фірмами. При цьому те, що жодна компанія, з якою співпрацював чи й надалі співпрацює ТВі, ніколи фіктивною не визнавалась! Чи може канал ТВі притягуватись до відповідальності за співпрацю з "фіктивними фірмами", коли він ніколи з такими фірмами не співпрацював? Відповідь на зазначені закиди податківців встиг надати навіть Європейський суд з прав людини, рішення якого прирівнюються за своєю силою до українських законів. Зокрема, в рішеннях у справах Інтерсплав проти України, Булвес проти Болгарії тощо, Європейський суд зазначив, що жодну компанію не можна притягати до відповідальності лише за те, що хтось з її контрагентів (а не сама компанія) колись порушив закон. Ця позиція є повністю логічною, і вона знайшла своє відображення і в практиці українського Верховного Суду.

На даний час юристами каналу готуються заперечення на Акт податкової, але вже сьогодні можна з великою долею ймовірності стверджувати, що ТВі став наступною жертвою тиску з боку держави, яке не гребує можливістю використовувати податкові органи для "зачистки" інформаційного поля України".

Думка юриста юридичної фірми Jurimex Катерини Муравйової з приводу складеного акту податкової перевірки телеканалу ТВі:

1. Звичайно, висновок податкової інспекції щодо того, нібито збиткова діяльність Компанії не є господарською, а, отже, витрати здійснені в межах такої діяльності не можуть бути включені до складу валових витрат, є безпідставною. Безперспективність позиції податкової підтверджується сучасною судовою практикою Верховного Суду України та Вищого адміністративного суду України, які однозначні в цьому питанні. На думку судових органів України, для визнання діяльності "не господарською" вирішальною є наявність у компанії мети отримання прибутку і здійснення діяльності у відповідності з визначеними цілями. Крім того, існує звичайний комерційний ризик не отримати дохід від конкретної операції, а мета не завжди пов'язана з отриманням прибутку в матеріальному еквіваленті.

2. Для визначення можливості включення сум сплаченого ПДВ до складу податкового кредиту в 2008-2010 роках, слід керуватись нормами чинного на той час Закону про ПДВ, при обранні способу бюджетного відшкодування варто керуватись нормами закону чинного на момент прийняття такого рішення, в даному випадку ст. 200 ПКУ, яка не встановлює строку в який має бути обраний той чи інший спосіб відшкодування. А строк в 1095 днів встановлюється для звернення із заявою про повернення надміру сплаченого грошового зобов'язання.

3. Питання щодо того, чи можна накладати на компанію санкції за те, що її контрагенти співпрацювали з компаніями, що згодом визнані фіктивними, на даний момент вирішене на рівні позицій Європейського суду з прав людини та Верховного Суду. В силу закону, висновки цих двох судів є обов'язковими для податківців, і податкові органи не мають права їх ігнорувати при складенні актів перевірок та прийнятті рішень.

Наприклад, свого часу Верховний Суд України зазначив, що факт порушення контрагентами-постачальниками продавця своїх податкових зобов'язань може бути підставою для притягнення компанії до відповідальності за порушення податкового законодавства лише в тому випадку, якщо податковий орган зуміє довести вину компанії: що платник податку діяв без належної обачності й обережності і йому мало бути відомо про порушення, які допускали його контрагенти.

Аналогічний висновок міститься в рішеннях Європейського суду з прав людини у справах Інтерсплав проти України, Булвес проти Болгарії тощо. За висновком Європейського суду компанія не може притягатись до відповідальності за те, що її контрагенти співпрацювали з фіктивними фірмами, якщо податкові органи не доведуть наявність правопорушень саме з боку цієї компанії.

powered by lun.ua
Коментарі — 10
Volodymyr Shevchenko _ 08.05.2012 18:17
IP: 95.135.21.---
В Рівному 2 дні замість TVI на 62 каналі чомусь іде СТБ, у якогоє свій 10 канал. Ганьба душителям свободи преси!
Lina _ 07.05.2012 22:20
IP: 93.73.76.---
Що тут мудрувати? Невгодний телевізійний канал намагаються або "перевиховати", або знищити. 5-й уже перевиховали, тому і новини там більш лояльні. Прикро за цим спостерігати. Не лише в Україні ТВІ має популярність, його захоплено дивляться і в Білорусі. Все ж треба вірити, що правда переможе! Бажаємо ТВІ переможно пережити всі катаклізми і стати ще різноманітнішим, яскравішим. Бажаємо Миколі Княжицькому безперешкодно виконувати свою журналістську роботу.
TERMINATOR _ 07.05.2012 22:12
IP: 146.185.23.---
Уваж Микола.

в их защиту могу сказать – у них же очень вредная работа.

год за два идет, а то и за три. строгого режима. с конфискацией, ессно.

тримайтеся!
.
Jarik Francuz _ 07.05.2012 18:53
IP: 89.185.12.---
Не дуже розбираюсь в юридичних тонкощах...Але не треба бути великим спеціалістом щоб зрозуміти хто дав команду "фас" податковій!Дуже люблю ваш канал!Жаль якщо вас здолають.Тримайтесь до останнього!Слава Україні!
Дмитрий Троян _ 07.05.2012 16:23
IP: 178.95.207.---
Так называемый доктор Пи (Слисарчук) поэтому и был уничтожен владой (читай Януковичем), что больше года вел часовую (раз в неделю) передачу на радио Эра ФМ, в которой весьма оригинально и жестко критиковал нынешнего президента. А те, кто смело и открыто выступали против бандитской власти (вспомните непревзойденную Татьяну Коробову из Дурдома!), теперь спрятаны от газ (и ушей) людских. И даже возмущение ведущих политиков Европы и мира никак не могут повлиять на самодовольных царьков неогондураса в центре Европы.
KOMP _ 07.05.2012 16:16
IP: 178.137.189.---
Оказывается Азовсталь Ахметова, четвертый год штампующая убытки, занимается не хозяйственной деятельностью!
namram _ 07.05.2012 16:14
IP: 31.3.26.---
Единственный канал, который придерживается свободы слова и не подвластен ни цензуре, ни автоцензуре. Даже пятый канал в последнее время стал каким-то боязливым, придерживаясь какой-то золотой середины, когда в обществе наметилось явное отторжение партии власти.
samp _ 07.05.2012 16:06
IP: 89.252.1.---
А чому б податковій не притягнути до відпопвідальності друкарню, що видала Януковичу гонорар за ненаписані книжки? Це ж явно неприбуткова діяльність.
Евгений Любович _ 07.05.2012 16:04
IP: 46.203.243.---
Ваша позиція виглядає переконливо, однак читаючи заперечення до документу (акту перевірки) хотілось, почитати і сам Акт.
pshelolub _ 07.05.2012 15:52
IP: 46.211.200.---
Будет плохо, если прикроют канал. Очень люблю передачу "альбертэнштейн".
Україна та Європа1065 Aтака Путіна1187 Корупція1288 Уряд реформ392 тітушки18
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter