Микола Княжицький Журналіст, народний депутат України

Малишко чи Єсенін

28 січня 2013, 18:28

Щосуботи я уже традиційно купую пачку газет і журналів, щоб вихідними спокійно, без комп'ютера в руках дозволити собі це задоволення – спостерігати за життям української преси, яку у моїй буденності фактично витіснив інтернет. Відкриваю газету "Бульвар Гордона". Там інтерв'ю з відомим скульптором Ернстом Нєізвєстним. Він людина цікава і непересічна. Багато згадує. Ось один із його висловів: "Сам Хрущев, кстати, выделялся в этой толпе энергетикой, природным умом и хитростью – практически у меня было чувство энергетического родства с ним: мой человек! Не по культуре – более некультурного в жизни я не встречал. Даже наш дворник дядя Миша и то культурнее, даже алкаши у пивной, которые все-таки Есенина читают и Высоцкого поют, а не какого-то поэта Малышко, которого он любил".

Нєізвєстний – дійсно талановитий митець. Але це його ставлення є типовим, на жаль для багатьох російських інтелігентів. Адже Хрущова він вважав некультурним тільки тому, що той любив українську поєзію, а не російську. І Єсенін, і Висоцький – теж народні російські поети. І люблять їх росіяни, та і ми, українці не за поетичну глибину літературних фігур, а за чесність, сміливість, народну простоту. Хоча любов до Висоцького та Єсеніна зовсім інша, аніж душевний щем, який відчувають українці, чуючи ці слова Малишка:

Пісня про рушник

Рідна мати моя, ти ночей не доспала,

Ти водила мене у поля край села,

І в дорогу далеку ти мене на зорі проводжала,

І рушник вишиваний на щастя дала.

І в дорогу далеку ти мене на зорі проводжала,

І рушник вишиваний на щастя, на долю дала.

Хай на ньому цвіте росяниста доріжка,

І зелені луги, й солов'їні гаї,

І твоя незрадлива материнська ласкава усмішка,

І засмучені очі хороші твої.

І твоя незрадлива материнська ласкава усмішка,

І засмучені очі хороші, блакитні твої.

Я візьму той рушник, простелю, наче долю,

В тихім шелесті трав, в щебетанні дібров.

І на тім рушничкові оживе все знайоме до болю:

І дитинство, й розлука, і вірна любов.

І на тім рушничкові оживе все знайоме до болю:

І дитинство, й розлука, й твоя материнська любов.

Шовінізм і ксенофобія – настільки отруйні, що у тоталітарних суспільствах сильні люди знаходять у собі сили протестувати проти усього, але не помічають, як виховані тоталітаризмом непомітно для себе стають ксенофобами.

На святкуванні 115-ої річниці від дня народження Володимира Сосюри в Будинку вчителя не було жодної телевізійної камери. І коли там звучали зі сцени його твори, були і ці слова з вірша "Любіть Україну":

Юначе! Хай буде для неї твій сміх,

і сльози, і все до загину...

Не можна любити народів других,

коли ти не любиш Вкраїну!...

Може тому що не навчилися ми любити Україну самі, інші теж не вміють нас любити. А ми – не вміємо любити інших.

powered by lun.ua
Коментарі — 192
книжник _ 04.02.2013 06:57
IP: 178.137.105.---
_шинели" украинца Гоголя_ Особливо цікаво почитати у українця Гоголя оцей уривочок з "Тараса Бульби" "Постойте же, придет время, будет время, узнаете вы, что такое православная русская вера! Уже и теперь чуют дальние и близкие народы: подымается из Русской земли свой царь, и не будет в мире силы, которая бы не покорилась ему!..."
книжник _ 04.02.2013 06:35
IP: 178.137.105.---
"1999 год объявлен ЮНЕСКО годом Пушкина.В Париже 30 января состоялось торжественное открытие юбилейного года в амфитеатре Декарт, всемирно известного университета Сорбонны". -Дурнуваті французи, вони чомусь не знають про "вторинність Пушкіна"*)
книжник _ 04.02.2013 06:30
IP: 178.137.105.---
_глубочайшая вторичнось "великой русской литературы 19 века"_:) Та звісно, для когось і французський Нотр дам є "вторинним" повідношенню до його хатки-мазанки.
Ayi _ 03.02.2013 20:12
IP: 78.37.149.---
kubis:
Геннадий Логвиненко
У афендиковых обычное имперское чвантство, при этом чванство малоинформированого недоумка не понимающего допустим такой общеизвестной вещи,как например глубочайшая вторичнось "великой русской литературы 19 века" (впрочем в значительой степени созданой украинцами).А ведь обычно москали обозначают ее как свое главное культурное достижение.Например если почитать Жуковского (а это в основном поэтические переводыс западноевропейских языков),то ощущениечто присутствуют что стилистически перемешаны чкуть ли невсе русские поэты золотого векаНасамом же деле все они (и прежде всего Пушкин) "вышли из поэта-переводчика Жуковского",как более поздняя российская литература вся "вышла из шинели" украинца Гоголя.
Ayi _ 03.02.2013 19:43
IP: 78.37.149.---
Геннадий Логвиненко
Момент истины. Чудовищно противоречивый в своей деятельности (в том числе до Украины) персек Микита Хрущов вдруг оказывается СВОИМ. А скульптор -нонконформисти и диссидент вдруг оказывется ЧУЖИМ,представителем Империи,имперского истэблишмента, имперским жидомоскалем на каком -то глубочайшем досознательном уровне глубоко не то что даже презирающий ине ненавидящий,а всей душою отрицающий,стремящийся искрошить истребить и украинскую культуру и украинский менталитет и саму украинскую нацию.И здесь ничего не поделаешь,"высокая" великороссийская культура неразрывно связана с имперскостью,направленной прежде всего против украинцев,белоруссов и поляков,которых свсегда стремилась перемолоть (читайте имперца Тютчева о поляках) истребить как нации,чтобы из наших перемолотых душ и жизней создать свою великодержавную (жидомоскальскую,"хазарскую") культуру.И даже Пушкин который "в князья не прыгал из хохлов" наш лютый ментальный ворог.Смерть Империи и имперастам!
vixola _ 01.02.2013 15:55
IP: 92.112.178.---
Convex2:
Меня греет ваше стремление развить мой интеллект знакомством с Пидоро"вьянским...
Тогда уж лучше почитать "Бульвар Го...на" и поцеловаться с ним самим. Взасос.
Convex2 _ 31.01.2013 23:22
IP: 194.249.98.---
vixola:
Кроме Есенина с Малышко неплохо почитать ещё Т.Г. Шевченко, Л.П. Косач, И.П. Котляревского, а из сегодняних – ОБЯЗАТЕЛЬНО! – С.Д Пантюка. Пантюк – это вообщен что-то!...
Даже не знаю, что...
--
Після Єсєніна найкраще Леся Подерв'янського. Якщо попервах болітиме, то можна починати з "Московіади" Андруховича.
vixola _ 31.01.2013 22:18
IP: 92.112.178.---
Галина Политюк:
Галя, чисто Вам, как Политику с Большой Буквы: меня зовут Асватур Кукуюк.
Чувствуете, как Вам стало легко и радостно от знания???
А Ваш приговор Княжицкому довёл бедного Мыколу до пальпебромандибулярной синкинезии – уж от Вас от такого не ожидал! Сидит вот, плачет...
И попробуйте понять, милая Галочка, что не все, пишущие здесь, крутые как Вы, с растопыренными пальцами, а потому зарегистрированы в каком-то фейсбуке.
Кроме Есенина с Малышко неплохо почитать ещё Т.Г. Шевченко, Л.П. Косач, И.П. Котляревского, а из сегодняних – ОБЯЗАТЕЛЬНО! – С.Д Пантюка. Пантюк – это вообщен что-то!...
Даже не знаю, что...
Галина Политюк _ 31.01.2013 20:41
IP: 93.77.37.---
15 человек из 234 откликнулись под фейсбуковскими именами. Все остальное- ники. Нейтральная тема. И здесь боятся выползать под своими именами.Я не большой знаток Малышко, но из того,что
знаю-нравится. Есенина обожаю, потому что хорошо знакома с его творчеством. Между ними или не поставлю ни-ког-да. Г-н Княжицкий, как бы я не уважала Вас, Но эта статья – провокация.
vixola _ 31.01.2013 15:11
IP: 92.112.178.---
Convex2:
Та читайте вже свій "Бульвар Г...на", ви мене цим абсолютно не засмутите, не крайте собі серце! Що ж Ви так розхвилювалися??? Он, уже і інфаркт до Вас побіг...
Бережіть себе: Україні ТАКІ потрібні! Вас чекають нові Крути!
Convex2 _ 29.01.2013 23:56
IP: 194.249.98.---
vixola:
Convex2:
Вот с кем не спорю, так это с патриотами. Это всё равно что читать "Бульвар Г...дона".
--
Якраз общечєловєки, які вище національної обмеженості (чомусь всєнєпрєменно русскоязичниє), а зрять в корінь людської натури – це є цільова аудиторія "Бульвару Г...на". Дарма ви себе так обмежуєте, признаватись комусь не обов'язково.
vixola _ 29.01.2013 23:48
IP: 92.112.133.---
Convex2:
Вот с кем не спорю, так это с патриотами. Это всё равно что читать "Бульвар Г...дона".
Оксана Пронько _ 29.01.2013 19:48
IP: 92.112.165.---
leonty:
Оксана Пронько:
Висоцького я, на жаль, не читала...
Як ще можна сказати про себе?
Хоча, якщо Оксані 17-20, то може Висоцького і не знати, на жаль.
Ну пробачте вже, що не знаю, хто такий Висоцький. Почитала. Популярний бард. Погортала назви пісень. Послухала вибірково кілька. Може, що і чула, але... Ну його. Я таке не слухаю. Краще вже які-небудь народні співати. Не дивно, що я його прізвище тільки й чула. Не на мій смак.
kubis _ 29.01.2013 19:32
IP: 95.135.209.---
Нам, культурним, мат поруч, в телевізорі, від Жирика – це ж "наше всьо", ми прийдемо додому, затамувавши подих у ліфті від смороду сечі, бомжарні на сходовій клітині, якщо пощастить, то перескочимо через лайно сусідського пса, відкриємо Пушкіна, включимо Чайковського, і ми – культурні.
Більш менш освічена людина знає, що культура – це ВЕСЬ корпус поведінки і напрацювань соціуму. Culture is a complex system of behavior, values, beliefs, traditions and artifacts, which is transmitted through generations. Недоумок думає, що якщо є Пушкін і разом із ним обкаляний дитячий майданчик, наповнений шприцами, то це і є культура. Є британська культура (імперія, яка залишила після себе право, свободу слова, розумне облашування соціуму) і немає російської культури (імперія, яка залишила після себе кров, сльози і деградовані спільноти). Dixi.
kubis _ 29.01.2013 19:32
IP: 95.135.209.---
Коротко розглянемо засновки: От у нас Чайковський, Пушкін, балет і хокей. У вас тільки й того, що Шевченко, Франко, Лисенко, фольклор із тисяч (може й десятків тисяч) пісень, щедрівок, колядок, веснянок.
Висновок – не культура, а каліка.
Давайте використаємо триб цієї "логіки" і побачимо, куди він нас заведе.
Данія, Бельгія, Швейцарія etc не має ні Чайковського, ні Пушкіна, про балет і хокей і не говоримо, висновок – некультурні, "не уважаем и не восхищаемся". Нас, культурих, не цікавить відсутність запльованих вулиць, бомжів на смітниках, специфічного амбре у під'їздах, правосуддя і ТБ від якого вилазять очі і виникають блювальні спазми, повальна наркоманія і алкоголізм, ментура і ДАІ, що можуть вбити і пограбувати. Їдеш раненько некультурною Данією (дві полоси туди, дві сюди) – а поруч (спеціальна доріжка шириною 2м) біжать джоггери, скачуть вершники, їдуть ровери. І саме паскудне: як не вдивляйся – ні недопалка, ні сміття.
kubis _ 29.01.2013 19:31
IP: 95.135.209.---
Владимир Афендиков:
.
"Русская культура" терпимо относится к тем, кого считает себе равным, и даже преклоняется перед теми, кого считает выше себя. Вынужден признать, что украинскую культуру россияне не считают ровней своей, от того и соответствующее отношение.
Простите, я, наверное, неправильно Вас понял. Вы имели в виду способность народов к совместному существованию, а я – способность воспринимать и восхищаться культурой (шедеврами) другого народа.
Неможливо пройти коментарями, щоб у кожному третьому не наштовхнутися на такого собі Афендикова. І все воно б нічого: інтелектуальний рівень драба, ipso facto, не вирізняється від середньозваженого типового виразника "русмира". Дратує інше: суб'єкт з незначним обсягом знань і аномально недопустимим рівнем розуміння широковживаних слів з небаченим апломбом (на жаль, це вада всіх ідіотів) буде вам доводити про вищість рос. культури в порівнянні з українською.

Коротко розглянемо засновки:
Convex2 _ 29.01.2013 18:38
IP: 194.249.98.---
vixola:
vixola:
У нас нет и не будет никогда кого-то, уровня Высоцкого.
Невдалий зразок для порівняння. Висоцький не виріс на якомусь великому культурному грунті. Це, як казав Швейк, "сам від себе". Чому не буде? Просто патамушта?


ВСЕ талантливые люди, родившиеся в Украине, только уехав в другие страны, достигают чего-то. Это же касается и Шевченко с Гоголем, как ярких примеров.
А "чего-то" – це рівня творчості, визнання, чи бабла? Якщо творчості, то Леся Українка незрівнянно глибша, ніж Висоцький. А життєвого успіху – можливо.


Украина, в силу своей ущербной вторичности, душит собою всё талантливое и гениальное.
Ущербно вторична – це Малоросія, Хахляндія. А Україна пробивається крізь Хахляндію, як пагони крізь асфальт. Проб'ється – обговоримо.


И этот цикл бесконечен. И из него не вырваться.
Драматично, але непереконливо.
vixola _ 29.01.2013 17:30
IP: 92.112.173.---
Чисто для автора: читать "Бульвар Г..." у приличных людей считается моветоном, равно как и общаться с его нарциссом-владельцем.
vixola _ 29.01.2013 17:24
IP: 92.112.173.---
Лара Забара:
Милая Лара, я никому – ничего – не обязан. И читаю (как и делаю) только приносящее радость и удовольствие. Украинские авторы в этот ареал входят единично, как подтверждение исключения из правил.
vixola _ 29.01.2013 16:53
IP: 92.112.173.---
vixola:
У нас нет и не будет никогда кого-то, уровня Высоцкого.
ВСЕ талантливые люди, родившиеся в Украине, только уехав в другие страны, достигают чего-то. Это же касается и Шевченко с Гоголем, как ярких примеров.
Украина, в силу своей ущербной вторичности, душит собою всё талантливое и гениальное. А потом возводит в ранг "Героев", чтобы на этих примерах воспитывать новые стада патриотов.
И этот цикл бесконечен. И из него не вырваться.
И нет никакой надежды, что даже один Княжицкий об этом замыслится и что-то поймёт. Как и нет ни у кого надежды, что Вадик Колесниченко хоть когда поумнеет. Просто – поумнеет.
vixola _ 29.01.2013 16:49
IP: 92.112.173.---
В том и разница: у нас, практически, ВСЯ литература "про душевний щем", да про сопли до пола, да про ковыряния в чирьях хоть судьбы, хоть истории, хоть чего.
Нам, главное, пострадать; мало того, упиться своими страданиями и утопить в них всех окружающих. Мы хлещем свои страдания чайными стаканами, заливаясь слезами горя.
Поскольку я украинец, то не люблю украинцев, но люблю и уважаю любого разумного человека, абсолютно любой национальности, согласного с Бернардом Шоу: "Патриотизм – разрушительная, психопатическая форма идиотизма".
Именно её нам и прививают все власти со своими идеологами, внушая бредовые установки-мантры, как и камлающий здесь Княжицкий.
leonty _ 29.01.2013 15:58
IP: 92.113.149.---
Оксана Пронько:
Висоцького я, на жаль, не читала...
Як ще можна сказати про себе?
Хоча, якщо Оксані 17-20, то може Висоцького і не знати, на жаль.
А таланти не привязані до нації, І якщо Ернст так відзивається про Малишка, це говорить виключно про його дикість – бути видатним скульптором не означає бути культурною та освіченою людиною. Але що взяти з росіянина?
makartelyatpase _ 29.01.2013 14:23
IP: 46.119.129.---
Кто такой Неизвестный-мне неизвестно,но.что вы от него хотели услышать?Он же из Адессы.
Оксана Пронько _ 29.01.2013 13:42
IP: 92.112.165.---
Здається, автора обурило саме те, що любов Хрущова до Малишка порівняли з культурою, гіршою, ніж у алконавтів. І я повністю з ним згодна. Тут не важливо, чи українець він, чи ні. Просто хорошого поета публічно принизили. Єсенін – це чудовий поет безсумнівно (Висоцького я, на жаль, не читала, тому нічого про нього не скажу). Згодна, що любити Єсеніна – це мати добрий смак. Але чим завинив Малишко? У нього теж хороша поезія. Та й порівнювати їх? Навіщо? У них різні бачення та стилі.
Мені он Драч подобається, хоча він залишився у пам'яті сучасної молоді як "написав-якусь-дурню".
Не фанатію від Малишка, але за нього мені дуже сумно. Коли такі "великі критики" кажуть про нього всілякі нісенітниці, хочеться подивитися в очі цій людині і сказати: "Ти хоч розумієш, що ти молов?"
Лара Забара _ 29.01.2013 12:33
IP: 95.215.36.---
для Повбивав:а по -вашому нехай лише зубожілі люблять Малишка?І ви провели некоректну паралель.Я казала про достойне життя,а не про "панування".
Україна та Європа1065 Aтака Путіна1187 Корупція1288 Уряд реформ392 тітушки18
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter