Вільний продаж землі до завершення фінансової кризи – це злочин
В українських ЗМІ з посиланням на представників української влади з'явилася інформація, що вільний продаж сільськогосподарських земель може розпочатися уже з 1 січня 2012 року, після прийняття в парламенті двох законів – про земельний кадастр та про ринок землі. Вважаю, що скасування мораторію на продаж землі до завершення фінансової кризи – це злочин проти України.
За умов фінансової кризи 70-80% українських земель скупить за безцінь великий капітал, бо пересічні українці ще 3-5 років не матимуть доступу до дешевих банківських кредитів. Без сумнівів, земельна приватизація матиме такий же вигляд, як і олігархічна ваучерна приватизація промисловості.
Хотілося б нагадати, що земельна реформа має сприяти не фінансовим спекуляціям з землею, а відродженню АПК. Владі доцільно відкласти вільний продаж сільськогосподарської землі на 3-5 років, щоб прийняти, як мінімум, 10 законів – щодо охорони та ефективного землекористування, запровадження європейської практики дотаційної підтримки фермерів та створення умов для земельної оренди. Власниками землі в Україні мають бути не латифундисти, – тим більше іноземні, – а селяни. Це європейський шлях і Україна має ним іти.
На моє переконання, першочерговою метою урядової реформи в АПК має бути сприяння кооперації, оскільки саме великі фермерські господарства на базі оренди є домінуючими в країнах ЄС та США. Приміром, у Франції та Великій Британії орендується від 40 до 50% земель, у Швеції в склад фермерських кооперативів входить до 80% фермерів. Уряд має сприяти концентрації земель у великі господарства саме на базі фермерської оренди. Метою ж державної дотаційної політики має стати наповнення внутрішнього ринку українською сільгосппродукцією, а не іноземним низькоякісним товаром.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.