Cкасувати "блатні" пенсії та знизити "пенсійні" нарахування на фонд заробітної плати
Віце-прем'єр Сергій ТІГІПКО заявив, що подасть заяву про добровільну відставку в разі відхилення законопроекту з реформування системи пенсійного забезпечення. Однак, чи дійсно урядовий проект, який акцентує увагу переважно на економії коштів Пенсійного фонду за рахунок збільшенні пенсійного віку, є прогресивним? На моє переконання, пенсійна реформа має передбачати два першочергові заходи, – запровадження "прозорого" розподілу коштів Пенсійного фонду та зниження обсягів нарахування пенсійних внесків на фонд заробітної плати.
Нині вкрай незрозумілою є система збору внесків та їх розподілу з Пенсійного фонду. 80% пенсіонерів у відповідності з діючою системою отримують мінімальні пенсії, а 20% держчиновників та "пільговиків" розподіляють між собою решту коштів. На моє переконання, солідарна пенсійна система за прикладом розвинених країн має забезпечувати в Україні виплату пенсій для забезпечення прожиткового мінімуму. Усі інші доплати до пенсій мають здійснюватися через недержавні пенсійні фонди за рахунок добровільних внесків громадян та компаній-роботодавців. В свою чергу, завдання держави – створити систему надійних недержавних пенсійних фондів. Приміром, у Великобританії всі громадяни протягом життя сплачують в державну солідарну пенсійну систему 10% від зарплати, щоб отримувати однакову пенсію для забезпечення прожиткового мінімуму. Решту коштів британцям виплачують недержавні пенсійні фонди.
На мій погляд, потребує також негайних змін система збору коштів у Пенсійний фонд. Так, пенсійні внески на фонд зарплати нараховуються, виходячи з суми в 6,5 зарплат, тоді як в країнах ЄС – від 2 до 4 зарплат. В Україні роботодавців змушують сплачувати до Пенсійного фонду майже третину фонду зарплати. Окрім звуження платіжної бази, це призводить до підвищення собівартості та зниження конкурентоздатності українських товарів. На мою думку, пенсійна реформа має бути складовою пакету законодавчих заходів із загального пожвавлення економіки за рахунок малого та середнього бізнесу, які забезпечують в країнах ЄС та США більше половини робочих місць та доходів.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.