Участь Єврокомісії в аудиті газового контракту допоможе Україні в міжнародному арбітражі в Стокгольмі
Участь Єврокомісії в аудиті українсько-російського газового контракту від 2009 року надасть Україні додаткові аргументи для його офіційного перегляду в міжнародному арбітражі в Стокгольмі. Україна зацікавлена в інтернаціоналізації "газового" питання, оскільки широке залучення експертів Єврокомісії та участь міжнародного суду допоможе покласти край традиційній практиці кулуарних домовленостей з РФ. Як відомо, МЗС РФ сьогодні розповсюдило заяву, що українсько-російські договори щодо газу не потребують зовнішнього аудиту і ставити їх під сумнів неправомірно.
Росія не зацікавлена у втручанні ЄС, оскільки максимально прозорі "газові" стосунки з Україною покладуть край багаторічній практиці "підкилимних" домовленостей, налаштованій на інтереси тих чи інших персоналій. Широке обговорення судового процесу в Стокгольмі з залученням європейського аудиту набуло б загальноєвропейського значення, унеможлививши в майбутньому підписання некоректних "газових" контрактів.
На моє переконання, Україна нині має надзвичайно сприятливу ситуацію для судового позову, оскільки угоди з "Газпромом" намагаються переглянути також і європейські країни – від Польщі до Німеччини. Причому, окрім іншого, в позовах йдеться про коригування формули ціни, – а саме, про відмову від її "прив'язки" до нафти, щоб здешевити контрактний газ до рівня цін на спотовому ринку. В цьому також зацікавлена й Україна.
Вважаю, що Україна має трансформувати "Нафтогаз України" у кілька компаній, розділивши їх функції, як це передбачено Брюссельською декларацією. Якщо Росія не погодиться з відповідним реформуванням "Нафтогазу" й денонсує Харківські угоди, то Україна від цього тільки виграє. Денонсація Харківських угод відкриє для України шлях для встановлення ринкових цін на базування ЧФ РФ в Криму, забезпечивши держбюджет доходами, як мінімум, в обсязі 5 млрд доларів на рік.
Необхідно також негайно припинити практику надання дружніх "преференцій" Росії, оскільки з цього немає ніякого зиску, окрім закидів президента МЕДВЕДЄВА щодо хронічного "іждівєнчєства" України. На моє переконання, Україна має підвищити в 3-4 рази плату за транзит російського газу в ЄС, запровадити ринкову плату за його зберігання в підземних сховищах, покласти край "дружньому" використанню українських транзитних шляхів росіянами тощо.
Перемогу в "газовій" війні Україні гарантує лише "багатоходова" комбінація, – окрім, застосування такого інструменту як звернення до міжнародного арбітражного суду, Україна потребує радикального перегляду економічної та енергетичної політики. Колосальний резерв Україні забезпечить енергозбереження, перехід на вітчизняне вугілля, видобуток сланцевого газу, урану тощо. Загострення "газових" стосунків з Росією лише на користь Україні, оскільки змушує владу до розбудови енергетичного потенціалу та економічних реформ.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.