''Газпром'' спочатку проковтне ГТС, а потім – всю українську економіку
У разі відмови ЄС брати участь у створенні консорціуму з Україною та РФ, "Газпром" спочатку проковтне ГТС, а потім і всю українську економіку. Саме за таким сценарієм завершаться загравання з "Газпромом". Як відомо, днями прем'єр АЗАРОВ заявив, що Росія погодилась на створення тристороннього консорціуму за участі ЄС. Прем'єр також повідомив, що досягнуто домовленості з РФ щодо зниження транзитних газових тарифів до рівня собівартості.
Створення тристороннього консорціуму з ЄС вигідне Україні. Участь країн ЄС в консорціумі дозволить встановити європейські правила гри на українському газовому ринку, підвищити в 3-4 рази тарифи на транспортування газу – до європейського рівня, – та сприятиме ліквідації міжнародної корупції, яку породжує "Газпром" в російських геополітичних інтересах. На моє переконання, в разі заснування тристороннього консорціуму Єврокомісія змусить і "Газпром", і "Нафтогаз" жити за правилами цивілізованого світу.
Однак заява АЗАРОВА про перспективи зниження транзитних тарифів до рівня собівартості перекреслює можливість заснування тристороннього консорціуму за участі ЄС. Євросоюз ніколи не стане учасником сумнівного утворення, яке працюватиме не на основі Енергетичної Хартії за європейськими правилами, а за "тіньовими" схемами "Газпрому", де перерозподіл "преференцій" відбуватиметься "підкилимно". Недавні обшуки в європейських офісах "Газпрому" в Німеччині та Чехії за участі представників Єврокомісії в чергове підкреслюють, що ЄС та США розцінюють політично вмотивовані дії "Газпрому" та міжнародну корупцію для просування російських геополітичних інтересів як загрозу власній національній безпеці.
Українській владі потрібно обирати, – грати за європейськими правилами або напівазійськими "тіньовими", коли на момент підписання угоди консорціум з тристороннього перетвориться на двосторонній через відмову ЄС брати в ньому участь. Розцінюю недавню заяву керівника "Газпрому" МІЛЛЕРА щодо "газового" консорціуму та існуючих газових угод, які "мають бути доведені до логічного завершення", як очікування Росією реабілітації непрозорого двостороннього міжнародного консорціуму з управління та розвитку ГТС України на умовах міждержавних угод від 2002 року. Цього допускати не можна, бо українська ГТС і так працює на межі рентабельності через кабальний рівень тарифів, – їх подальше зниження призведе до колапсу системи і її переходу під повний контроль "Газпрому".
Необхідно негайно розпочати широкомасштабні консультації з країнами ЄС щодо заснування тристороннього консорціуму на європейських засадах прозорості, конкурентності та прибутковості. Міжурядові угоди щодо консорціуму мають бути максимально публічними, а склад учасників – прозорим, щоб виключити участь в ньому "підставних" компаній "Газпрому". Україна також має звернутися до Стокгольмського арбітражного суду, щоб переглянути несправедливі газові контракти 2009 року, а для всебічної підтримки своїх дій в ЄС розпочати широкі "антикорупційні" реформи на ринку газу у відповідності з умовами Брюссельської декларації, Третього енергетичного пакету, відповідними директивами ЄС. Спроба отримати тимчасові знижки на газ ціною здачі національних інтересів "Газпрому" – завершиться державною катастрофою. В той же час, Україна матиме ускладнення навколо підписання угод про асоціацію, зону вільної торгівлі з ЄС, а також не виключено застосування міжнародних санкцій.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.