Глазьєв як свідчення правоти Бжезинського
Росія знахабніла через нейтралітет США та ЄС
Сьогоднішня гнівна заява Сергія Глазьєва, відповідального секретаря комісії Митного союзу, що суверенна Україна має питати дозволу у Росії при створенні зони вільної торгівлі з ЄС, в чергове засвідчила імперські амбіції Росії. За мовчазної згоди США та ЄС російська влада підминає Україну під свій імперський чобіт.
"Тиждень" вчора цитував різку критику Бжезинського на адресу зовнішньої політики США. Перефразовуючи Бжезинського, залишається констатувати: провальна політика Заходу щодо України та Росії може призвести до посилення тоталітаризму у посткомуністичній Росії, а за нею – і на всьому пострадянському просторі. Бжезинський занепокоєний, що зовнішньополітичні прорахунки США в Європі можуть призвести до поглинання України Росією. За пасивності структур Євросоюзу, Німеччина та Італія з суто економічного інтересу шукатимуть зближення з Росією, – читай, здаватимуть Україну в обмін на газові знижки.
Нині безпорадний Європарламент б'є на сполох, вимагаючи провести повторні парламентські вибори в Росії. Європейські сподівання на пробудження інстинкту демократії у нинішніх російських лідерів – абсурдні. Після фальсифікації парламентських, – Росія Путіна рухається до президентських виборів під гаслами "сильної руки" та "вперед до СРСР", оскільки російська верхівка несумісна з європейськими рецептами. Залежна ж від російського газу ЄС тішить себе мріями прищепити російському ведмедю любов до демократії.
За таких умов постколоніальна Україна, де лише формується громадянське суспільство, залишилась один на один з Росією, яка не приховує своїх імперських апетитів. Відчувши поблажливе ставлення ЄС та США, Росія в буквальному сенсі намагається покласти Україну на обидві лопатки, вимагаючи відмовитися від підписання угод про асоціацію та зону вільної торгівлі з ЄС та попрямувати в Митний союз. Росія, яка загнала Україну в глухий кут кабальними газовими угодами 2009 року, нині висуває вимоги щодо здачі ГТС, а також нав'язує нові угоди, які загрожують конституційному ладу.
На жаль, Україна ніколи не отримувала належну підтримку Заходу, який дивився на неї крізь призму інтересів Росії, – і щодо ядерного роззброєння, і розподілу Чорноморського флоту, і щодо гучних політичних скандалів, інспірованих ззовні. Навіть всі п'ять років перебування при владі "помаранчевої" команди, – а це дійсно були роки свободи та демократії, – ЄС знаходив все нові приводи, щоб не пускати Україну в НАТО та зону вільної торгівлі.
І хоч Україні завжди вдавалося самотужки вирішувати головоломки, які їй підкидала Росія, загравання Заходу з росіянами викликає песимізм. Приміром, його жертвою ледь не стала демократична Грузія через нейтралітет Заходу під час російсько-грузинської війни. Поблажлива позиція країн ЄС та США стимулює російський неоімперіалізм та шовінізм. Тим не менше, на моє переконання, Росії не вдасться відновити імперський статус, як це не вдалося ні одній з попередніх імперій, бо це заперечувало б весь історичний досвід. Україна пройде через всі політичні випробування на шляху до національної ідентичності й отримає всі європейські атрибути демократії, – і вільні вибори, і демократичну владу, і вільну ринкову економіку. США та ЄС можуть прискорити цей процес або загальмувати, якщо посилюватимуть позиції Росії. Як не раз зазначав Бжезинський, Україна відіграє ключову роль в демократизації і Росії, і разом з нею й усього пострадянського простору.
Альтернативи демократичній Україні у центрі Європи не існує. Але Європу в Україні прагнуть мати усі без виключення 46 млн. українських громадян вже сьогодні, а не колись в майбутньому. Тому європейська демократія має швидше усвідомити свою відповідальність перед українцями та рухатися в Україну навпрошки, а не російськими манівцями.
P.S. Вчора на сайті УП було оприлюднено інформацію про те, що більшість українців, нібито, прагне союзу з Росією, аніж з Європою (http://www.pravda.com.ua/articles/2011/12/14/6837097/).
Утім, проведене УНП опитування, хоча й не претендує на статус соціологічного, дає протилежну картину: http://www.unp.ua/ua/home/25-suspilstvo/762-unp-opitala-ukrajintsiv-pro-stavlennya-do-nezalezhnosti-ukrajini-rezultati
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.