Ініціативи Януковича: популярність в борг
Вчора ЯНУКОВИЧ запевнив, що його передвиборчі ініціативи не є популістськими, оскільки фундамент для повернення заощаджень Ощадбанку СРСР та будівництва дешевого житла створило економічне зростання. Однак, де ж той міфічний фундамент, якщо кошти вкладникам будуть повертати умовно, – замість видати готівку, агітуватимуть залишити на рахунку в банку? Влада продовжує маніпулювати суспільством замість реальних кроків з розбудови економіки.
Ідея повернення боргів Ощадбанку на тлі 53 млрд доларів держборгу – це соціальна утопія. Нині держборг майже в 1,5 разів перевищує золотовалютні запаси, економіка паралізована, а бюджет – дірявий. Держава живе в борг, оскільки власних коштів не має через параліч промисловості, слабкий розвиток малого та середнього підприємництва, всевладдя бюрократії та шалені податки. Гола й боса Україна марнотратно витрачає 1 мільярд доларів щомісяця на закупівлю найдорожчого в світі "братського" російського газу. Днями УП повідомила шокуючу інформацію, – Міненерго на чолі з міністром енергетики Бойком закриває очі на те, що державні установи закуповують російський газ по 700-800 доларів за 1 тис кубометрів. Як і раніше, обсяги імпорту перевищують експорт, тобто держава проїдає більше, ніж заробляє. За такої політики діючого уряду та його попередників Україна понад 20 років змушена жебракувати.
Чи на часі сьогодні Україні збільшувати борги, нехай і внутрішні? Мінекономіки 2007 року визначило, що граничний для національної безпеки обсяг зовнішнього боргу не повинен перевищувати 25% ВВП (в Україні нині – 40%), а заборгованість на особу – 200 доларів США (нині – більше 1 тис доларів). Президентські ініціативи лише поглиблять боргову яму, в яку давно вже загнана Україна. І це при тому, що нині незрозуміло, як влада та приватний сектор в 2012 та 2013 роках гаситимуть більшу частину зовнішнього боргу по короткострокових та середньострокових запозиченнях! Таких коштів в країні немає.
Попередній уряд жив за принципом, – після нас хоч потоп. Нинішня влада ціною збільшення боргів сподівається підвищити власну популярність перед черговими виборами. Однак за тимчасовий політичний зиск Україна довго платитиме відсутністю перспектив економічного розвитку, бо після виборів вірогідним є стрибок інфляції, знецінення гривні, поглиблення залежності від кредиторів тощо. Замість популістських ініціатив, які матимуть лише одноденний ефект, влада мала б наслідувати позитивні приклади багатьох інших посткомуністичних країн Східної Європи. Тобто, напередодні виборів необхідно запустити механізм масового звільнення приватної ініціативи від диктатури державного чиновника, ліквідації дозвільної системи, спрощення податкової системи, законодавчо покращити розвиток фермерства. Це дозволить створити принципово інші умови для розвитку малого та середнього бізнесу, сприяти поверненню додому більш ніж 7 млн українських заробітчан, які вештаються по світах через відсутність роботи, та збільшити обсяги українського бюджету, а відтак – підвищити пенсіонерам, учителям, лікарям пенсії та зарплати до рівня, принаймні, Польщі. А головне – все це в найближчій перспективі зробить Україну та українців значно заможнішими. На жаль, жодна влада за понад 20 років незалежності так і не обрала саме такий шлях власної популяризації, якого, дійсно, потребує наша країна.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.