Іноземні гастролери на утриманні
Чому іноземний "шоу"-бізнес має підтримуватися українським коштом?
Днями парламент зняв з розгляду законопроект "Про гастрольні заходи в Україні", який викликав бурю в мистецькому середовищі. Надмірна бюрократизація та підвищення оподаткування ставили під загрозу гастрольну діяльність в Україні та провокували подорожчання квитків для українських громадян майже вдвічі.
Доблесний уряд в чергове почав товкти українське – і виробника і покупця. Замість того, аби в умовах кризи перекладати тягар податків на іноземних гастролерів, законопроектом пропонувалося збільшити побори з українців. Українських виконавців, які без будь-якої державної підтримки популяризують національну творчість та часто й густо виступають в напівпустих залах, уряд намагався примусити платити наперед відсоток від аншлагової (!) вартості гастрольного заходу. Це при тому, що на 80% іноземних гастролерів в Україні припадає всього 20-25% українських.
В чергове змушений нагадати уряду, що в цивілізованих країнах влада завжди підтримує НАЦІОНАЛЬНОГО виробника, – в тому числі, в шоу-бізнесі, бо він наповнює бюджет, створює робочі місця, – тобто розвиває державу. При цьому, уряди розвинених країн намагаються по можливості переносити податковий тягар на іноземців. Так, іноземні гастролери платять – в Італії 30%, в Данії – 25%, Німеччині – 21%, у Росії – 18%, що значно перевищує рівень оподаткування для національних виконавців.
Хотів би нагадати, що УНП ще під час розгляду Податкового кодексу пропонувала запровадити для іноземців-гастролерів подвійну ставку на доходи фізичних осіб від гастрольної діяльності – тобто 34%, що відповідає європейській практиці. Але ця пропозиція УНП так і не була підтримана більшістю, хоча дозволяла, завдяки такій системі оподаткування, отримати в бюджет кошти за рахунок іноземних виконавців для підтримки української культури, – приміром, фінансування народної творчості, дитячих творчих закладів, ремонту театрів, концертних залів, будинків культури тощо – все це можна робити при розумній державній політиці. Проте уряд в чергове показав своїм законопроектом, що політика, яку багато років пропонує УНП, – роби українське, купуй українське, захищай українське, – поки що є непосильною для діючої влади.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.