Імена, які ми вибираємо
Недавно в мого друга народився син. Кілька тижнів він разом із дружиною розмірковував, яке ж ім'я дати нащадку. Вибір зупинився на імені Тимофій.
Здавалося б, немає нічого дивного в тому, що люди вибирають імена для дітей, керуючись певним життєвим досвідом, естетичними смаками, персональними симпатіями, особистісними принципами і так далі. Однак цікаво – що ж найбільш впливає на ці уподобання і на їхню зміну від покоління до покоління!
Друг, який вибрав ім'я для сина Тимофій, є корінний киянин, не дивиться російські кіносеріали й журналістські серіали про українську політику.
Про це можна сперечатися, але, мені здається, що найголовнішим чинником для вибору імен в Україні було і залишається, вибачте, кіно! Зокрема, кіно на телебаченні!
Коли я народився, в Кривому Розі популярним було ім'я такого собі героя Громадянської війни 1918-1922 рр. юнака Віталія Бонівура, який увечері йшов на побачення до коханої, але був підступно вбитий білогвардійцями. У 1953 році з під пера радянського письменника Дмитрія Нагішкіна вийшла книга "Серце Бонівура" і згодом на екрани кінотеатрів – одноіменна стрічка.
Тепер молодь дивиться інше кіно. Не знаю, як по всій країні, але найпопулярнішим на Криворіжжі в 2006 році були імена Даниїл і Дарія. Це – з офіційних данних міського відділу юстиції. Не треба багато думати, щоб збагнути, що вплив на батьків справив герой Даніла з кінодилогії "Брат".
У 2007 році на першому місці в місті – імена Богдан і Анастасія. Може, люди стали задивлятися на уславленого кіноактора Богдана Ступку?
Серед найбажаніших чоловічих імен фігурують також Максим, Олександр і Дмитро. Серед жіночих – Катерина, Анна, Софія і Олександра.
Імена Віктор, Леонід і Юлія ніяк не можуть повернути собі популярність попри те, що їхніх носіїв всі бачать і чують більш, ніж удосталь: Віктор Ющенко, Віктор Янукович, Леонід Кучма, Юлія Тимошенко. Для дітей їхні імена вибирають дуже рідко. Дивний збіг обставин.