24 березня 2008, 11:35
Великдень
- Христос воскрес!
- Воістину воскрес!
Такими словами віталися у неділю 23 березня католики західного обряду по всьому світу, адже католицька церква (і західні протестанти теж) відсвяткувала Пасху, тобто Воскресіння Христове. В Україні цей день ще називають Великоднем.
За біблійним сюжетом, Iсус Христос воскрес рано-вранці, i це супроводжувалося землетрусом: то ангел небесний відвалив камінь від дверей Гробу Господнього. На світанку жінки-мироносиці Марiя Магдалина, Марiя, мати Якова та Соломонія прийшли до гробу з ароматами, щоб намастити тіло Iсуса. Але побачили відвалений камінь i порожній Гроб. Тоді то схвильованим жінкам і з'явився ангел, який сповістив про Воскресіння Господнє.
У всіх римо-католицьких Церквах звечора суботи проводилися святкові богослужіння. Перше пасхальне служіння у римо-католиків розпочинається за традицією. Після того, як собори і церкви занурюються в темряву (а на небі, якщо хмар немає, видно повний місяць), Папа Римський, кардинали, єпископи та ксьондзи виходять з храмів і надворі запалюють перші свічки. Як правило це роблять від багать, що розводяться біля храмів. Після запалення перших свічок їх урочисто вносять всередину храмів, від них свої свічки запалюють далі всі католики.
Великодня служба божа триває всю ніч. Її найурочистіший момент настає опівночі, коли священник сповіщає, що Христос воскрес, а присутні відповідають: "Воістину воскрес!" Пiсля служби процесія тричі обходить навколо церкви. Потім – процес освячення обрядових пасхальних страв: крашанок, ковбас, хріну, сала, тощо. Господині збирають їх у кошики, прикрашені вишиваними рушниками, барвінком і свічками. Після літургій в неділю миряни збираються в родинному колі на великодній сніданок і розговляються.
Кульмінацією "католицької Пасхи" є традиційне недільне богослужіння у Ватикані на площі св. Петра, яке незмінно здійснює голова Католицької церкви – Папа Римський.
Греко-католики та православні святкуватимуть цього року Воскресіння Христове 27 квітня.
До Великодня християни готуються сім тижнів Великого Посту (одного з найсуворіших постів) саме стільки провів в пустелі Ісус Христос до свого розп'яття. Але це – тема наступного блогу.