Мас-медіа і служіння добру
4 травня Католицька Церква відзначила День засобів масової інформації.
Католицькі парафії в Україні того дня теж згадували про журналістів. (Серед католицького світу їх не згадувала того дня хіба що Польща. Тамтешній єпископат переніс День ЗМІ на третю неділю вересня).
Свою увагу на ЗМІ Католицька Церква традиційно звертає 4 травня, адже це день святого Франциска Салезія, який вважається небесним покровителем журналістів. У цей день Церква заохочує молитися за ЗМІ, аби вони служили для добра і розвитку євангельських цінностей. Папа Римський Бенедикт XVI з цієї нагоди написав послання під назвою: "ЗМІ: на роздоріжжі між саморекламою та служінням".
Папа стверджує, що споживач повинен ставитися до ЗМІ критично і відповідально, а самі ЗМІ повинні уникати будь-якої спокуси маніпулювати.
"Медіа можуть підтримувати діалог, створюючи збалансований обмін ідеями, проявляючи жести солідарності чи спроби сприяння миру. Всі ці кроки можуть допомогти розвинути глибше усвідомлення гідності людської особи, а особливим чином найбільш слабких членів суспільства, щоб збудувати цивілізацію любові", – зазначається у коментарі Католицького медіа-центру.
Бенедикт XVI безперечно правий, що "медіа, щоб підвищити рейтинг програм, без вагань вдаються до вульгарності, насильства і переходу за межі культури".
Він має рацію, що "ЗМІ створюють собі право не тільки до переказування реальності, але також до її визначення. Наприклад, в деяких випадках медіа не використовують за їх правдивим призначенням, але використовують їх для створення самих подій".
Папа Римський наголошує, що "не все те, що є можливим технічно, є дозволеним етично".
І радить: "Необхідно, щоб ЗМІ ревно обороняли особистість людини і повною мірою шанували її гідність. Щораз більша кількість людей вважає, що в цій галузі нині необхідна "інфоетика", за прикладом біоетики в галузі медицини і наукових досліджень, пов'язаних з життям".
Понтифік твердить, що ЗМІ "можуть і повинні слугувати пізнанню правди про людину, обороняючи її перед тими, хто намагається їй заперечити або її знищити. Більше того, можна сказати, що пошук і висвітлення правди про людину є найбільшим покликанням мас-медіа".
Первосвященник Католицької Церкви закликає: "Просімо Святого Духа, щоб не забракло відважних працівників ЗМІ й правдивих свідків правди. Вони, будучи вірними наказам Христа і, прийнявши послання віри, можуть ставати тими, хто – як зазначав Папа Римський Іван Павло ІІ у 2002 р. – буде виражати прагнення сучасної культури і намагатися переживати сучасну епоху масової комунікації не як час відособленості і загибелі, а як цінну здатність пошуку правди і будування спільноти між людьми і народами"