10 лютого 2015, 10:09

Рух ''Стоп цензурі!'' і громадські організації звертаються до Ради Церков

Сьодні у Верховній Раді буде поставлено на голосування законопроект 1647 який фактично ліквідує Національну експертну комісію з питань захисту суспільної моралі (НЕК).

Рух "Стоп цензурі!" і громадські організації звернулись до Ради Церков з роз'ясненням недоцільності існування НЕК.

Звернення медіа-спільноти до Всеукраїнської Ради Церков

і релігійних організацій

Шановні представники Ради Церков і релігійних організацій!

Ми засвідчуємо Вам свою повагу та, поділяючи прагнення на утвердження гуманістичних принципів в українському суспільстві, хочемо донести позицію медіа-спільноти щодо недоцільності подальшого існування Національної експертної комісії з питань захисту суспільної моралі.

Відповідно до законодавства України, державний контроль у сфері захисту суспільної моралі здійснюють дев'ять державних органів, які мають встановлені Конституцією і законами України повноваження. У свою чергу, Національна експертна комісія України з питань захисту суспільної моралі (НЕК) попри свою назву, не має повноважень ані експертної установи, яка могла б надавати цим державним органам юридично значимі висновки, аaні правоохоронного органу, який міг би проводити розслідування у разі встановлення порушень. За більш ніж 10 років своєї діяльності НЕК не досяг мети свого створення, натомість журналісти постійно стикаються зі спробами обмежити свободу вираження на підставі надуманих "висновків", що не відповідають чинному законодавству та Конституції України.

За цей час держава вже витратила від 50 до 90 млн грн на утримання цього неефективного органу, найбільшими "досягненнями" якого є заборона мультфільмів, випуск сертифікатів щасливої родини або визнання Тараса Шевченка національним символом України.

Крім того, НЕК і особисто голова комісії Василь Костицький перебувають у тривалому конфлікті з провідними медіа та відомими журналістами, які борються проти утисків прав і свобод громадян України. Внаслідок цього конфлікту звужені і Ваші можливості щодо донесення позиції в питаннях захисту суспільної моралі.

Ми, представники медіа-спільноти, переконані, що утримувати НЕК надалі є не лише недоцільним, але і відверто аморальним.

Розуміючи Вашу стурбованість численними загрозами моралі і моральності, ми, тим не менше, закликаємо Вас не захищати існування Національної комісії з питань моралі – неефективного органу з повноваженнями, що дублюються, утримання якого обходиться в цей скрутний час платникам податків у чималу суму.

Ми переконані, що мораль не можна насадити ані урядовим рішенням ані призначеним урядом квазі-органом. Ми переконані, що лише визнаний авторитет, людяність і мудрість є тими чеснотами, якими має володіти справжня моральна людина і лише така людина може сіяти зерно моралі в суспільстві. Рада Церков, на відміну від НЕК, має високий авторитет в очах суспільства та органів влади та не потребує "посередників" у питаннях моралі.

У свою чергу, ми переконані, що будь-який поборник моралі, чи то члени НЕК, чи то інші свідомі громадяни за бажання можуть на тих же засадах, що й решта громадських об'єднань в Україні, – тобто не за кошт держави, – відстоювати свої позиції.

Ми переконані, що ліквідація НЕК є відділенням зерна від плевел, що дозволить зняти напругу і маніпуляції над темою моралі і зосередитися над пошуком гідної реакції на сучасні виклики – пропаганду, мову ворожнечі, ксенофобію та ін.

З повагою,

Рух "Стоп цензурі!"

Незалежна Асоціація телерадіоМовників

Інститут масової інформації

ГО "Центр UA"

Інститут медіа права

Група з медіа-реформи Реанімаційного Пакету Реформ

ГО "Телекритика"

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Театр vs Політика. Україна & Польща

Медіа стирають межу між політикою і мистецтвом. Політична сцена України виглядає більш театральною, ніж сам театр. Чи здатний сучасний український театр, який раптово став цікавим для українського глядача, справді змінити взаємини між людьми та країнами? Чи нова роль театрального мистецтва – це форма психотерапії для українців, які переживають травму війни? Для Польщі театр – це природна зона критики: тут досліджують суспільні проблеми, кидають виклик стереотипам і релігійним догмам, бунтують проти традиційних структур влади...

Топ-10 выставок 58-й Венецианской биеннале: политическая критика, климатическая опера, экзистенциальные танцы

У Венецианской биеннале современного искусства есть значительный недостаток, переходящий в достоинство – она слишком велика. На этот раз уже 90 стран представляют свои национальные павильоны...

Топ-12 фильмов Международного кинофестиваля Берлинале: мультикультурность, политика и секси-бабушки

На днях завершился 69-й Международный кинофестиваль Берлинале, один из самых масштабных и влиятельных кинофорумов мира. Программа традиционно фокусируется на фильмах социальной и политической направленности, но при этом вызывает большой ажиотаж у фестивальной публики...

Право знати

28 вересня у світі відзначають Міжнародний день права знати (Міжнародний день доступу до інформації). І хоча в Україні завдяки зусиллям активістів і медіа-юристів один з найкращих в світі законів про Доступ до публічної інформації, він не працює належним чином...

Twitter-шторм и звернення укранських журналістів до Дня пам'яті Гонгадзе

Сьогодні 15 річниця зникнення Георгія Гонгадзе. Як і у минулі роки в цей день громадяни вшанують пам'ять всіх загиблих за часи Незалежності журналістів...

Save Ukrainian Mosaic. Звернення діячів культури і громадських активістів

Віце-прем'єр-міністру- Міністру культури України Кириленку В.А. Київському міському голові, Голові Київської міської державної адміністрації Кличку В...