28 вересня 2015, 14:04

Право знати

28 вересня у світі відзначають Міжнародний день права знати (Міжнародний день доступу до інформації). І хоча в Україні завдяки зусиллям активістів і медіа-юристів один з найкращих в світі законів про Доступ до публічної інформації, він не працює належним чином. Кілька місяців тому у ВР були зареєстровані законопроекти N2913 "Про внесення змін до деяких законів України у сфері доступу до публічної інформації щодо вдосконалення їх окремих положень" та N2043а "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення державного контролю за дотриманням права на доступ до публічної інформації, захист персональних даних та звернення громадян". Прийняття цих поправок дозволить Закону про доступ стати дієвим інструментом в руках громадян.

Звернення громадських організацій до депутатів Верховної Ради України

Шановні депутати!

28 вересня – Міжнародний день права знати. У цей день по всьому світу проводяться громадські акції на захист права на доступ до публічної інформації, підвищення прозорості влади та посилення контролю з боку громадськості за її діями.

Український закон "Про доступ до публічної інформації" у 2011 році увійшов до десятки кращих законів, які гарантують право знати, у світі. Однак, відсутність дієвого механізму контролю за його дотриманням, призвела до того, що більшість прогресивних принципів закону на практиці досі не виконуються.

Саме тому у цей день просимо вас проголосувати за Законопроект N2913 "Про внесення змін до деяких законів України у сфері доступу до публічної інформації щодо вдосконалення їх окремих положень", що був розроблений за участю представників органів влади, авторитетних українських та міжнародних експертів на виконання Угоди з розбудови держави між Україною та ЄС.

Цей законопроект суттєво розширює повноваження наглядового органу за дотриманням закону "Про доступ до публічної інформації", яким є секретаріат Уповноваженого Верховної Ради з прав людини. Наділення цього органу ефективними повноваженнями контролю у сфері доступу до інформації повністю відповідає міжнародним стандартам незалежності, не вимагає надмірного фінансування порівняно з варіантом створення нового органу та дозволяє запустити механізм без зайвих зволікань.

Крім цього, Законопроект N2913 вдосконалює чинне законодавство у сфері доступу до інформації, зокрема, усуває неточності термінології і залишає чиновникам менше відмовок для ненадання інформації громадянам на інформаційний запит або надання її не по суті.

Водночас, цей закон потрібен не тільки журналістами та активним громадянам. Він допоможе і вам, народним депутатам, ефективніше отримувати інформацію від органів влади та місцевого самоврядування.

Ми також закликаємо Комітет ВРУ з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності невідкладно розглянути Законопроект N2043а "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення державного контролю за дотриманням права на доступ до публічної інформації, захист персональних даних та звернення громадян", що посилює можливості Уповноваженого з прав людини для захисту права громадян на отримання інформації, та якнайшвидше винести його на розгляд до сесійної зали.

Ухвалення цих законопроектів створить в Україні реальні передумови для повноцінної реалізації права знати, сприятиме відкритості влади та підвищенню довіри громадськості до своїх представників!

ГО "Інститут медіа права"

ГО "Центр UA"

Проект "Доступ до правди"

ГО "Інститут розвитку регіональної преси"

ГО "Інститут Масової Інформації"

ГО "Центр політичних студій та аналітики"

ГО "Телекритика"Текст звернення англійською

An appeal of civic organizations to the Members of Ukrainian Parliament

Dear Members of Parliament!

September 28 is an International Right to Know Day. On this day in many countries activists organize public actions to support the right of access to public information, increase of transparency of the authorities enhance the public control over it.

The Law of Ukraine "On access to public information" was adapted in 2011. Since then it was in top 10 best laws in the world, which guarantee the right to know. However, the most progressive principles of this law are not abided on practice. The cause is absence of the effective mechanism of the control over its obeisance.

That is why we ask you in this day to vote for the Draft Law #2913 "About the amendments to some laws of Ukraine in the sphere of access to public information regarding the improvement of some of its provisions". The law was developed in cooperation with representatives of the government, Ukrainian and international experts in order to fulfill the conditions of the Agreement between Ukraine and European Union on state development. This Draft Law expands the authority of Ombudsman, the supervisory body for compliance with the Law "On access to public information". Providing this body with necessary powers to control the sphere of access to information is within the international standards of independence. Such move does not require additional funding in comparison with creation of the new body. It also allows launch the mechanism of control almost at once.

Furthermore, Draft Law #2913 improves the existing legislation in the sphere of access to information. In particular, it eliminates inaccuracy in terminology and leaves fewer chances for bureaucrats not to provide the information on public request.

At the same time, this Law is important not only for journalists and active citizens but also for you, Members of Parliament. It will help you to receive information from local and national governmental bodies easier and faster. We also call the Verkhovna Rada Committee on Legislative support to Enforcement to review the Draft Law #2043a "On amendments to the Code of Ukraine on Administrative Offences to increase the state control over the obeisance of the right to access to public information, protection of personal data and citizen's appeals". The Draft Law enhances the power of Ombudsman to protect the right of the citizens on public information. We also call the Committee to send the Draft Law to the Parliament for voting.

Adoption of these Draft Laws will create the pre-conditions for enforcement the right to know and will increase the openness of the government. It will also raise the level of trust of the citizens to its representatives.

NGO "Media Law Institute"

NGO "Centre UA"

"Access to the Truth" project

NGO "Regional Press Development Institute"

NGO "Institute of Mass Information"

NGO "Center for Political Studies and Analysis"

NGO "Telekritika"

Топ-10 выставок 58-й Венецианской биеннале: политическая критика, климатическая опера, экзистенциальные танцы

У Венецианской биеннале современного искусства есть значительный недостаток, переходящий в достоинство – она слишком велика. На этот раз уже 90 стран представляют свои национальные павильоны...

Топ-12 фильмов Международного кинофестиваля Берлинале: мультикультурность, политика и секси-бабушки

На днях завершился 69-й Международный кинофестиваль Берлинале, один из самых масштабных и влиятельных кинофорумов мира. Программа традиционно фокусируется на фильмах социальной и политической направленности, но при этом вызывает большой ажиотаж у фестивальной публики...

Право знати

28 вересня у світі відзначають Міжнародний день права знати (Міжнародний день доступу до інформації). І хоча в Україні завдяки зусиллям активістів і медіа-юристів один з найкращих в світі законів про Доступ до публічної інформації, він не працює належним чином...

Twitter-шторм и звернення укранських журналістів до Дня пам'яті Гонгадзе

Сьогодні 15 річниця зникнення Георгія Гонгадзе. Як і у минулі роки в цей день громадяни вшанують пам'ять всіх загиблих за часи Незалежності журналістів...

Save Ukrainian Mosaic. Звернення діячів культури і громадських активістів

Віце-прем'єр-міністру- Міністру культури України Кириленку В.А. Київському міському голові, Голові Київської міської державної адміністрації Кличку В...

Twitter-шторм на підтримку кримських татар

18 травня з 11:00-13:00 користувачі Twitter зможуть приєднатися до акції на підтримку кримських татар. Сьогодні, 18 травня, річниця депортації кримськотатарського народу...