Як обирати депутатів місцевих рад
На днях народний депутат Оксана Білозір написала невеличкий коментар щодо необхідності повернення до мажоритарної системи виборів до міських рад. http://blogs.pravda.com.ua/authors/bilozir/47e3f48a3f553/
Можна поважати чи не поважати пані Білозір (у мене, наприклад, достатньо багато критичних зауважень відносно неї особисто), але вона поставила чітке запитання, і потрібно поважати перш за все самих себе, а тому, на мій погляд, доцільно робити спробу відповісти на нього. Слід також зазначити, що це питання не має жодного стосунку безпосередньо до самої пані Білозір, але зачіпає інтереси усіх жителів країни.
Не є великим секретом, що верхівка основних політичних партій, змінивши у 2004 році закон про місцеві вибори, отримала можливість продавати місця у прохідній частині виборчих списків на виборах до міських та районних рад. І якщо при виборах парламенту був сенс у системі виборчих списків (хоча безперечно вони мають стати відкритими та розділеними по регіонах), то обравши варіант пропорційної системи на виборах до місцевих рад, громадян фактично повністю позбавили можливості звертатись до конкретних депутатів зі своїми особистими проблемами та проблемами громад мікрорайонів і будинків. Депутати стали абсолютно безвідповідальними перед виборцями, і лише частково можуть звертати уваги на заклики свої партійних босів. Натомість ми отримали систему тотальної корупції в радах усіх міст та поселень країни.
Для мене особисто є очевидною необхідність повернення до мажоритарної системи виборів до місцевих рад. При цьому в виборчих бюлетенях обов'язково має вказуватись партія, яка висунула цього кандидата на вибори (цього якраз не було у попередній версії закону про місцеві вибори, і це був його безперечний недолік). Крім того, розумніше було не збільшувати строк між депутатськими каденціями з 4 до 5 років, а навпаки скоротити до трьох, бо будь яка схема відклику депутатів є достатньо важкою у реалізації. Скорочення потребує і строк каденції міських голів. Саме скорочення строків каденцій зробило б депутатів значно більш чутливим до зауважень виборців. З метою більш стабільної роботи міських рад було б доречним розглянути питання зсуву виборів по мажоритарним округам таким чином, щоб кожні півтора роки переобиралась лише половина депутатського корпусу. Тоді, з одного боку, робота міськрад і райрад була б безперервною, бо половина депутатів у курсі усіх рішень, що приймались або знаходяться на розгляді депутатського корпусу, з іншого, це давало б можливість чітко уявляти настрої місцевої громади.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.