19 грудня 2008, 00:08

Правління Нацбанку та уряд необхідно негайно відправляти у відставку

Протягом останніх декількох місяців я неодноразово писав про відверті помилки керівництва Національного банку при проведенні грошово-кредитної політики. Наприклад: "Хто є справжні батьки української інфляції",

"Керівництво Нацбанку заслуговує на відставку" "Діяльність НБУ стає все більш небезпечною для України?". Завтра в УНІАН вийде ще одна стаття з цього приводу. Тому навряд чи мене можна запідозрити у прихильності до пана Стельмаха, але дві тези сьогоднішнього брифінгу пані Тимошенко викликає потребу у невеличкому коментарі.

Так Прем'єр-міністр України в черговий раз сказала дурість про те, що "уряд України за Конституцією не має ніякої компетенції, ніяких повноважень для того, щоб впливати на обмінний курс гривні". Змушений в черговий раз нагадати визнаному знавцю в питаннях заробляння за допомогою корупційних дій грошей на газовому ринку, але абсолютно бездарному керівнику уряду, яка за посадою відповідає за соціально-економічний розвиток країни, і яка усіма своїми діями веде її до повної катастрофи, що уряд має дуже багато механізмів впливу на курс національної валюти, на рівень інфляції та процентних ставок в економіці. Як усі мабуть пам'ятають, не так давно навіть Віктор Пинзеник був змушений вступати у публічну суперечку з пані Тимошенко з цього приводу.

При цьому всьому у своєму виступі пані Тимошенко проявила куди більш жахливу професійну неадекватність та показала, яку небезпеку несе її діяльність на посаді голови уряду. Юлія Володимирівна заявила, що "Уряд України звернувся до банківської системи, щоб через реалізацію цінних паперів уряду профінансувати плановий бюджетний дефіцит, який був закладений в проекті бюджету на 2008 рік. До кінця року потрібно було на внутрішньому ринку профінансувати біля 6 мільярдів гривень. Національний банк, враховуючи, що всі гроші йдуть на ці спекулятивні операції, емісійні гроші Національного банку, замість 6 мільярдів купив цінних паперів уряду всього на 600 мільйонів гривень, це значить, що банку "Надра" – 7 мільярдів, а уряду України замість 6 мільярдів – 600 мільйонів гривень".

По-перше, пані Тимошенко в черговий раз сказала не правду, або, скажемо так, напівправду. У листопаді місяці, і про це писала у тому числі "УП", Національний банк двічі пішов на пряме порушення законодавства і профінансував уряд, придбавши у комерційних банків на 6 млрд. грн. ОВДП, які за рахунок кредитів того ж таки НБУ, були куплені у уряду з розривом у два дні. Кожний може у цьому переконатись, подивившись на офіційному сайті НБУ відповідні сторінки: тут та тут. Тобто Нацбанк пішов на пряме фінансування дефіциту державного бюджету, що на початку дев'яностих років вже призвело до гіперінфляції. Таким чином мова йде про те, що уряд вимагав від НБУ здійснити ще раз подібну оборудку і теж на 6 млрд. грн. До речі, за інформацією з джерел у Нацбанку, саме відмова Стельмаха йти на фінансування бюджетного дефіциту, незважаючи на погрози пані Тимошенко розпочати проти нього піар кампанію, була реальною причиною сьогоднішнього брифінгу.

Але і це ще не вся правда. Неважко проаналізувати хоча б події останніх двох днів і зрозуміти, що купівля 17 листопада Нафтогазом 800 млн. дол. США, здійснена за рахунок кредиту НБУ у розмірі 6230.0 млн. грн. І продана ця валюта йому не за курсом, що склався на міжбанківському валютного ринку, а за офіційним курсом НБУ, який знову не має жодного відношення до реального життя. Насправді ці кошти Нафтогаз мав би отримати від уряду, бо в бюджеті закладено 10 млрд. грн. на компенсацію за газ, що відпускається населенню за заниженою ціною. Але від уряду Нафтогаз майже нічого не отримав, бо казна станом 1 січня 2009 року може бути повністю порожня, і за рахунок чого планується фінансувати хоча б "захищені статті державного бюджету" в січні та лютому місяці наступного року не відомо. Незважаючи на те, що Володимир Стельмах відмовив уряду, він між тим погодився на рефінансування Ощадбанку саме для цільового кредиту Нафтогазу. Таким чином Нацбанк прямим та опосередкованим чином вже профінансував уряд майже на 13 млрд. грн. І як повідомила сама пані Тимошенко, Стельмах мав дати уряду ще 6 мільярдів грн.

Тобто ми з жахом змушені дивитись, як усіма своїми діями керівництво Нацбанку і уряд ведуть країну до економічної катастрофи першої половини дев'яностих років минулого століття. Єдиним виходом з цієї ситуації має бути негайна відставка як усього Правління Нацбанку, так і уряду, інакше усе найгірше нас чекає ще попереду.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.