Борис Кушнірук Економіст. Член Центрального проводу Народного Руху України

Я – член Центрального проводу Української народної партії

26 жовтня 2009, 13:47

Відбулась подія, яка принципово змінила мій офіційний статус і зробила зайвими постійні запитання, з ким я та на кого працюю. 24 жовтня пройшов з'їзд Української народної партії, який висунув кандидатом в Президенти України Юрія Костенка. Але крім того, під час з'їзду було вирішено ще одне питання – у відповідності зі Статутом партії до складу Центрального проводу (один з її керівних органів) було обрано трьох нових членів замість тих, хто з тих чи інших причин вибув. Ними стали у тому числі віце-президент Української аграрної конфедерації Наталя Погожева і я.

Зрозуміло, що мені потрібно пояснити свій вибір, враховуючи, що пропозиції і переговори зі мною вели ще з кінця минулого року штабісти ряду відомих політиків. Але жодна з цих пропозицій мене не влаштовувала, бо всі наші популярні політики дивляться на інших людей лише в якості обслуги, яка має виконувати їхні команди. При чому самі лідери, не кажучи вже про їхню "обслугу", не мають сталих поглядів та переконань. Все підпорядковано одній меті – влада та власне збагачення.При цьому Українська народна партія на сьогодні – це дійсно єдина демократична партія правого спрямування, а не бізнес-проект, пов'язаний і орієнтований на популярного лідера. При чому це по справжньому ідеологічна партія, де люди готові сперечатись та навіть битися за власні погляди і переконання. В той час як всі наші політичні бізнес-проекти, за самим принципом передбачають принципово важливу відсутність будь-яких сталих поглядів і переконань. Їх публічні погляди з легкістю змінюються з проєвропейських на проросійські, ліберальних та правих – на ліві та соціальнопопулістські. Головне, що цікавить людей, які приєднуються до подібних проектів, це бажання заробити гроші і, як паразити, за допомогою популярного політика потрапити у владу.

Для багатьох це може видатись дивним, але мене ніколи не приваблював такий підхід. У мене є власні погляди та переконання, і в жодному разі я не збираюсь ними поступатись.

Моє рішення щодо вступу в Українську народну партію не було спонтанним. Ще з літку в мене відбулась низка зустрічей та обговорення ситуації в партії з Юрієм Костенком та Ярославом Джоджиком (Голова Секретаріату УНП). Крім того, я направив цим керівникам партії декілька листів, у яких висловлював свої міркування щодо діяльності партії та досить непростої ситуації, в якій вона опинилась.

Не є великим секретом, що Українська народна партія за останні декілька років розгубила свій вплив на політичні події в країні, її електоральний рейтинг зараз знаходиться в межах 0,5-0,8 відсотка. Причин для цього досить багато, як внутрішніх, так і зовнішніх. Але особисто я вважаю, і не скривав цього перед керівниками партії, що головними причинами такої ситуації бачу застиглість розвитку партії та надмірну увагу до питань історичної спадщини та національно-культурних проблем на шкоду професійній підготовці та спроможності донести до суспільства власні пропозиції щодо вирішення соціально-економічних проблем країни.

Ще однією надзвичайно складною проблемою партії на сьогодні є відсутність внутрішньої ідеологічної єдності партії. Партія проголошує себе правою партію. І якщо дивитись на погляди Юрія Костенка чи Ярослава Джоджика, то умовно кажучи так воно і є. Але річ у тім, що значна частина членів та симпатиків партії стояла у витоків створення Народного Руху за перебудову. І, маючи щиру, моральну та чесну позицію щодо розбудови України як незалежної держави, у багатьох членів партії насправді досить різні погляди на шляхи та механізми розвитку країни. Серед членів Української народної партії можна зустріти людей з різними, іноді протилежними поглядами – від лібералів та класичних "правих" до лівоцентристів та "лівих", яким значно більше пасувало б членство в соціалістичній та навіть комуністичній партії, якщо би, зрозуміло, ті були дійсно українськими, а не осередками своїх російських побратимів. Така ідеологічна розхристаність у минулому, і, на жаль, не виключаю такого в найближчому майбутньому, призводила до прийняття партією рішень, що навряд чи дозволяло сформувати чіткий образ УНП, як дійсно правої партії. Партії, яка не тільки дотримується правої ідеології в своїх публічних заявах і рішеннях, але і має достатню кількість членів партії – професійних фахівців, що не лише можуть якісно підготувати конкретні пропозиції щодо розвитку українського суспільства на принципах правої ідеології, особливо в частині розвитку економіки та розбудови інституцій демократичної правової держави, але і переконати громадян країни в їх правильності під час публічних дискусій. Зрозуміло, що останнє є особливо складним завданням в умовах розбещення громадян країни соціальним популізмом та панування в суспільстві ідей соціалістичного патерналізму з боку держави.

Слід надати належне центральному керівництву, керівникам багатьох обласних організацій Української народної партії – вони усвідомлюють глибину кризи, в якій опинилась партія та, головне, мають бажання проводити її модернізацію та оновлення. Багато в чому саме це переконало мене у можливості проведення її реформування та перетворення у класичну європейську праву партію, а також у доцільності мого вступу в УНП, і прийняття активної участі у цьому процесі.

Введення у склад Центрального проводу Української народної партії і мене, і Наталю Погожеву, відомого та впливового в Україні фахівця з розвитку аграрного сектору, є частиною наполегливої політики керівництва партії, спрямованої на оновлення та залучення в партію високопрофесійних економістів та юристів, формування по-справжньому потужної команди фахівців, що презентуватимуть та просуватимуть у суспільстві праві погляди Української народної партії.

До речі, можливо навіть на диво, але саме зараз, під час внутрішньої кризи, в партію приходять багато молодих людей 25-35 річного віку, які чогось вже досягли в житті, і які бачить в УНП ту політичну силу, що спроможна просувати праві ідеї в суспільстві та розбудовувати Україну як сучасну європейську державу. А наявність в рядах УНП Василя Мартюка – наймолодшого 23 річного діючого мера України містечка Зборова на Тернопільщині – не може не вселяти надію на її оновлення.

В Українській народній партії я відповідатиму за ідеологію та піар, тобто опікуватимусь публічним ідеологічним обличчям партії. І зі свого боку можу обіцяти, що зроблю все залежне від мене, щоб партія, хоча зрозуміло, це відбудеться не миттєво, мала чітко виражену позицію правої партії з усіх основних питань розвитку держави. Партії, яка, зберігаючи двадцятирічні традиції національної демократії, у першу чергу боротиметься за формування України в якості правової, демократичної та незалежної держави, та відстоюватиме інтереси представників малого і середнього бізнесу, самозайнятих осіб та всіх тих, хто хоче досягти власного успіху та добробуту для себе та своїх родин, завдячуючи власним зусиллям, а не сподіванням на збагачення чи забезпечення свого існування за рахунок держави.

Враховуючи великий обсяг роботи, я, на жаль, зможу значно менше приділяти увагу веденню блогу. Водночас у своїх блогах я більше буду займатись роз'ясненням своєї позиції та позиції партії з тих чи інших питань. Сподіваюсь, що, як правило, вони співпадатимуть. Але при цьому хочу наголосити, що у будь-якому випадку це мій персональний блог, а не бойовий листок партії, тому в ньому я висловлюватиму свою особисту позицію.

Окрім того, що я став членом Центрального проводу УНП, днями мене призначено на посаду заступника керівника Центрального штабу по виборам президента України з питань ідеології та піару.

Тому мені є сенс пояснити позицію Української народної партії щодо висунення Юрія Івановича Костенка кандидатом в Президенти України. Тим більше, що я був прихильником цього ще влітку, під час бесід з керівництвом УНП.

Головні аргументи такого рішення полягають у тому, що передвиборча кампанія, це саме той час, коли будь-яка партія, саме партія, а не клуб по інтересам, має нагоду донести суспільству свої погляди щодо механізмів вирішення нагальних проблем та шляхів розвитку країни. А в Україні на сьогодні тільки Українська народна партія є єдиною по справжньому ідеологічною правою партією, яка пропагує ті ідеї та механізми, що дозволяли вивести з економічної кризи різні країни світу. Відсутність соціалістичної демагогії щодо механізмів функціонування соціальної системи, максимальне сприяння підприємництву та зниження податкового тиску особливо для представників малого та середнього бізнесу, скорочення державного апарату та жорстка державна політика в реалізації своїх завдань, це все те, чого потребує і Україна.

У цьому плані приклад Великої Британії та консервативної партії на чолі з Маргарет Тетчер вже став хрестоматійним. До речі, проблеми з якими зіштовхнулась Велика Британія наприкінці сімдесятих років минулого століття, дуже схожі на ті, з якими має справу Україна: неефективна діяльність державного апарату, одержавлення вугільною галузі, неконкурентноздатної металургії, репресивної, а не стимулюючої податкової системи, надмірно соціалізована система соціального захисту та пенсійна система.

Ще однією причиною, яка визначає необхідність участі Української народної партії у президентських виборах, є усвідомлення того, що в результаті серйозних помилок, допущених Президентом України Віктором Ющенком, головними претендентами на перемогу на цих виборах будуть представники двох антиукраїнських, вщент корумпованих та криміналізованих олігархічних угруповань на чолі з Януковичем та Тимошенко. У зв'язку з цим всі демократичні сили повинні мобілізуватися, донести до суспільства інформацію про реальні загрози для України як незалежної держави, які несе в собі перемога когось з цих двох антинародних угруповань та протидіяти цим загрозам.

Отже незалежно від результатів президентських перегонів Українська народна партія має сприяти створенню такої атмосфери суспільного і політичного тиску на будь-якого майбутнього Президента України, щоб змусити його проводити політику сприяння розвитку національних товаровиробників, подолання корупції, забезпечення незалежності української держави, недоторканості її кордонів.

Зрозуміло також, що президентські вибори – це лише перший етап нового великого виборчого циклу, який включатиме наступні вибори до місцевих рад та, ймовірно, позачергові парламентські вибори, що також відбудуться у наступному році.

Отже участь у президентських виборах – це також механізм активізації членів партії та її прихильників, що можливо винятково шляхом повноцінної участі партії вже у президентських виборах. Завдання Української народної партії, а зараз вже і моє особисте, полягає в її реальному оновленні, активізації старих і залученні нових членів партії та симпатиків, які щиро бажають розбудови України як демократичної, сучасної і успішної держави, а не хочуть за допомогою партії "дорватись" до державних коштів та державного майна.

Я свій свідомий вибір зробив. Зараз для мене починається дійсно новий етап життя. Свої знання та менеджерський досвід мені доведеться реалізовувати у розбудові та модернізації партії. Я буду наполегливо працювати і переконувати своїх близьких та друзів, знайомих та незнайомих мені людей повірити в Українську народну партію і особисто в мене. Час покаже наскільки мені це вдалось.

powered by lun.ua
Коментарі — 130
Левицький _ 19.11.2009 19:07
IP: 95.133.192.---
Свідомі люди, зважаючи на всі "ЗА" І "проти", повинні зробити адекватний вибір та прийняти найдостойніше рішення. Звісно, паплюжити можна всіх, пристібатися до кожного. Одначе спробуймо обгрунтовано дивитися на речі.
buerger _ 04.11.2009 02:09
IP: 93.74.4.---
Віктор_Дніпров:
Віктор_Дніпров:
Посміхнуло. І це Ви про "поганий плагіат" та "здібного тренингувальника"?:)) Про здібности п.Кушнірука говорить його написане на блозі та "диспути" з опонентами, шановний buerger. Його "PR-Роль" блогера не відповідповідає ролі дописувача. Є дві версії: або Він вас найняв (на роль молодого перспективного менеджера, що мислить не стандартно), або сам грає в піжмурки з ніками. В інеті – це вже закономірність.
Реагування тільки на лайку говорить про низький піар-професіоналізм Кушнірука. Він ВОЮЄ, а не доносить ідею. Звідси – "Не вірю!" (с).
Ну, хай пробує
Власне, що його дописи, якраз і говорять про його здібності. Щодо найняв:) Мене ніхто не наймає і не думаю, що Кушнірук настільки недалекий, щоб когось наймати для того, щоб сидіти на форумах. Єдине= не побачив у дописувачів заперечеть по темі. Тільки лайка і нічого конкретного, що стосується викладеного.
Віктор_Дніпров _ 01.11.2009 21:37
IP: 93.73.253.---
buerger:
Віктор_Дніпров:
Те, що партія оновлюється – це добре. Бо інакше вона б перетворилися у Рух, з якого вся молодь розбіглася. Кушнірук, Погожева, інші – в цьому плані підсилення для партії. Я особисто до цього не бачив перспективи у ній, бо були тільки заїзджені фрази про захист українського. Тепер бачу конкретних людей конкретних менеджерів.
Посміхнуло. І це Ви про "поганий плагіат" та "здібного тренингувальника"?:)) Про здібности п.Кушнірука говорить його написане на блозі та "диспути" з опонентами, шановний buerger. Його "PR-Роль" блогера не відповідповідає ролі дописувача. Є дві версії: або Він вас найняв (на роль молодого перспективного менеджера, що мислить не стандартно), або сам грає в піжмурки з ніками. В інеті – це вже закономірність.
Реагування тільки на лайку говорить про низький піар-професіоналізм Кушнірука. Він ВОЮЄ, а не доносить ідею. Звідси – "Не вірю!" (с).
Ну, хай пробує піймати "Жар-птісу" – УНП.
buerger _ 01.11.2009 20:49
IP: 93.74.4.---
Salut33:
корроче засланный казачок с целью развалить партию.
раньше думал голосовать за УНП. теперь не буду.
Думаю, что партия от таких ка ты не пострадает.:)
buerger _ 01.11.2009 20:48
IP: 93.74.4.---
Salut33:
именно член. не мозг. такий соби кислинський-2
гав гав, а докази
buerger _ 01.11.2009 20:47
IP: 93.74.4.---
Віктор_Дніпров:
buerger:
А можна я відповім плагіатом від пана Кушнврука?
Плагіат – це крадіжка, а тому погано. Національна ідеї – це не тільки УПА, НАТО – це також економіка. Те, що партія оновлюється – це добре. Бо інакше вона б перетворилися у Рух, з якого вся молодь розбіглася. Кушнірук, Погожева, інші – в цьому плані підсилення для партії. Я особисто до цього не бачив перспективи у ній, бо були тільки заїзджені фрази про захист українського. Тепер бачу конкретних людей конкретних менеджерів.
Salut33 _ 01.11.2009 14:49
IP: 95.134.108.---
корроче засланный казачок с целью развалить партию.
раньше думал голосовать за УНП. теперь не буду.
Salut33 _ 01.11.2009 14:46
IP: 95.134.108.---
хитросделанный жидок на понтах.
заступник помощника по выборам посла в китае презиком
Salut33 _ 01.11.2009 14:43
IP: 95.134.108.---
наверно втайне мечтает стать депутатом.
короче больше никуда не взяли
остап бендер мля
Salut33 _ 01.11.2009 14:41
IP: 95.134.108.---
"мені потрібно пояснити свій вибір, враховуючи, що пропозиції і переговори зі мною вели ще з кінця минулого року штабісти ряду відомих політиків. Але жодна з цих пропозицій мене не влаштовувала" – торговался как проститутка до последнего... идейная шлюха мля...) пусть в центральном проводе почитают блог етот
Salut33 _ 01.11.2009 14:39
IP: 95.134.108.---
именно член. не мозг. такий соби кислинський-2
Віктор_Дніпров _ 01.11.2009 00:50
IP: 93.73.253.---
buerger:
А можна я відповім плагіатом від пана Кушнврука?

...перша порада: перестати вірити словам, а дивитись лише на конкретні справи... у т.ч. і кандидатів в президенти. Враховуючи це, слід оцінити в якій мірі вони особисто та їхнє оточення має звичку казати правду та не є корумпованим. У зв'язку з цим кожному тверезомислячому громадянину потрібно оцінити наскільки відповідають дійсності їх декларації про доходи їхньому реальному фінансовому стану, а також задатись запитаннями, звідки ж в них взялись гроші для купівлі...

Третя рекомендація – уважно подивитись на найближче оточення... кандидатів і зрозуміти, що в абсолютні більшості це настільки морально деформовані покидьки, що далі більше нікуди. І з'явились вони там не випадково, а виключно внаслідок бажання... рейтингоносців...:-)

А мотиви у Вас і у мене, майже, однакові – не хочу, щоб "работники пера и торора" (с) дскредитували Національну Ідею...
buerger _ 31.10.2009 18:22
IP: 93.74.4.---
Liz: а натомість нав'язати головною ідеологією соціально-економічну – перетворить УНП на АТ бізнес-пристосуванців під вибори (на кшалт БЮТ і ПР), що загубили і економіку України і знищать її державність.
Немає жодної партії у світі, яка б лише однобоко підтримувала одну складову. Підсилення економічної складової – це плюс партії, а не її мінус. РУХ був колись, а зараз є УНП.
buerger _ 31.10.2009 18:19
IP: 93.74.4.---
Віктор_Дніпров:
Нагадаю читачу, що: досвід у піарі – пан Кушнірук має. Але до економіки, управління і Програмних документів Партії, а тим більш до бачення державних Інститутів – таке ж саме, як і у баби Параска з Майдану...
Вміє насамперед мислити. І має досвід у економіці, оскільки дурнів не ставлять керувати банками і не беруть радниками уряду. Крім того, програма Костенка нормальна. Напевно вперше краща за багато інших з конкретикою і без популізму. Розумію, що це може не подобатися окремим "старим членам", що звикли оперувати тільки гуманітарними категоріями, але світ змінюється. Мені, як представнику молодого покоління шкода, якщо з никне така партія, як УНП, бо це дійсно єдина реальна консервативна сила. Відколи там з"явилися нові люди, мені особисто хочеться її підтримувати, до того не було жодного бажання, якщо чесно. Завжди треба розвиватися. А коли відповідати, вирішуватиму сам, у нас демократія:)
Віктор_Дніпров _ 30.10.2009 01:33
IP: 93.73.253.---
buerger:
Віктор_Дніпров:
И зачем такая элементарная дурилка? Ну, завалите Всех, придет кухарка а-ля Кушнирук
Така "кухарка", що має професійний досвід і вміє робити свою справу, буде краще керувати ніж кухарка теперішня.
Шановний buerger. Краще б не відповідали.

Нагадаю читачу, що: досвід у піарі – пан Кушнірук має. Але до економіки, управління і Програмних документів Партії, а тим більш до бачення державних Інститутів – таке ж саме, як і у баби Параска з Майдану. Вміє красиво і без помилок писати -то хай іде в журналісти. Читали його Програму, яку анонсував Костенко? Чим не підстава? Тоді не морочимо один одному голову. Не треба Борису всує слова – "Нація", "націоналізм". В яких, як піар-ист ні хр... трішечки... не розуміється. Бридко та гидко сприймається.

Шануймося.
buerger _ 28.10.2009 23:36
IP: 93.74.4.---
Віо:
Ідеологія УНП – це ідеологія лібералізму з національним забарвленням, костенківці – націонал-демократи. Якщо взяти часи Центральної Ради то попередниками Костенка можна вважати Грушевського та Вінниченка а ідеологічними батьками Тягнибока – Міхновського та Євгена Коновальця...
Ідеологія УНП – це консерватизм з національним забарвленням. Костенківці – це швидше Липинський і Скоропадський, а не соціалісти Винниченко і Грушевський, котрі значною мірою розвалили державу і точно не пропонували тих методів, які пропонує УНП. Міхновський – пізній – це принципи, яких продовжує УНП. Це український консерватизм.
buerger _ 28.10.2009 23:31
IP: 93.74.4.---
Liz:
Почитала осанну пана Кушнірука самому собі і стало цікаво – а який такий великий менеджерський досвіт має цей пан.

Пан Кушнірук має ДОСВІД, а не досвіТ. Це очевидно з його постій на економічну тематику. Державність вимагає фаховості. Погожева і Кушнірук – це люди фахові. Хто такий Загоруйко, мені простому обивателю невідомо, але напевно теж непогана людина, раз обрали до ЦП УНП. Разом з тим, без таких, як Кушнірук, Погожева, інших фахівців ця партія не мала б майбутнього. Нічого поганого в тому, що було підсилено економічний блок партії не бачу. Навпаки УНП перетворюється у нормальну консервативну політичну силу.
Ugly_BYuT _ 28.10.2009 16:58
IP: 62.244.28.---
Boryse, privit! Harniy essay. Bazhayu uspixiv u roboti proti BA-hyni i Yanuka – dva holovi zla v Ykrainski polititsi.
Liz _ 28.10.2009 16:20
IP: 194.44.50.---
Почитала осанну пана Кушнірука самому собі і стало цікаво – а який такий великий менеджерський досвіт має цей пан.Також цікаво, чому він згадує лише себе і Погожаєву, як нових обранців ЦП УНП, хоч їх насправді було троє. І якщо пан Кушнірук і Погожаєва абсолютно нові люди в УНП і їм ще належить доказати партії свою реальну а не словесну цінність, то пана Загоруйка було обрано саме за авторитет серед членів партії всіх регіонів України, який він здобув свєю чесною, багаторічною, самовідданою працею на партію і Україну. А плани пана Кушнірука задвинути на узбіччя головну ідеологічну складову УНП, яка тримає у її рядах патріотів – підтримку історичної та національної спадщини України, яка народила цю партію, як виток з РУХу, який зрештою виборов Україні державність – а натомість нав'язати головною ідеологією соціально-економічну – перетворить УНП на АТ бізнес-пристосуванців під вибори (на кшалт БЮТ і ПР), що загубили і економіку України і знищать її державність.
Віо _ 28.10.2009 10:52
IP: 95.133.101.---
Ідеологія УНП – це ідеологія лібералізму з національним забарвленням, костенківці – націонал-демократи. Якщо взяти часи Центральної Ради то попередниками Костенка можна вважати Грушевського та Вінниченка а ідеологічними батьками Тягнибока – Міхновського та Євгена Коновальця...
buerger _ 28.10.2009 10:42
IP: 91.193.164.---
Віктор_Дніпров:
И зачем такая элементарная дурилка? Ну, завалите Всех, придет кухарка а-ля Кушнирук
Така "кухарка", що має професійний досвід і вміє робити свою справу, буде краще керувати ніж кухарка теперішня.
buerger _ 28.10.2009 10:32
IP: 91.193.164.---
Віо:
Авторське право ідеї "економічного націоналізму" в Україні належить Тягнибоку. Це словосполучення для УНП явний плагіат. Весь час існування обох гілок Народного Руху, націоналізм був для них лайливим словом, але напевно лаври "Свободи" не дають спати.
Свобода – це комуністи в економіці. А словосполучення вживав задовго до народження великого Тягнибока, Міхновський і багато інших. Тому обрубуємо крила і працювати над економічною програмою. До речі поки що тільки УНП з УСІХ партій дала відповіді на запитання Економічної правди. Всім решта напевно не до економіки.
Віо _ 28.10.2009 00:59
IP: 95.133.5.---
Авторське право ідеї "економічного націоналізму" в Україні належить Тягнибоку. Це словосполучення для УНП явний плагіат. Весь час існування обох гілок Народного Руху, націоналізм був для них лайливим словом, але напевно лаври "Свободи" не дають спати.
dokaz _ 27.10.2009 17:04
IP: 93.73.203.---
Хлопче, ви стали членом реально демократичної і реально ідеологічної партії. пишайтесь цим. і, якщо дійсно маєте клепку в голові – то не позиціонуйтесь одразу як визначний гуру чи як кажуть українці – велике цабе. а просто наполегливо працюйте.

і надалі моя вам порада – не плутайте текст блогу зі сповіддю священику.
Віктор_Дніпров _ 27.10.2009 16:18
IP: 93.72.184.---
buerger:

Віктор_Дніпров:
buerger-у:

Задачей УНП являється зробити так, щоб у наступному парламенті не було ані ЮВТ, ані ПР
Завданням УПН – розвалити державу і той хиткий баланс між Коаліцією і Опозицією.
В Україні нема влади, бо влада повинна забезпечувати ефективне функціонування держави, і нема опозиції, бо опозиція повинна контролювати владу і виправляти її помилки, а не споглядати з боку. Тому УНП валить цю гнилу систему олігархічно-кланових партій і це її основне завдання.
Весь мир насилья мы разрушим!
До основанья, а затем.
Мы наш, мы новый мир построим...
Кто был ничем, тот стАнет ВСЕМ?

:- (((

И зачем такая элементарная дурилка? Ну, завалите Всех, придет кухарка а-ля Кушнирук – (кстати, со своей кухней справляется отлично!!! лапшу стряпает – не оторвешь) – и она наведет порядок в отдельно взятой Украине? Или только в Донецком регионе? А может хочется в Киев на Печэрськи пагорбы?
Aтака Путіна1186 Уряд реформ391 Корупція1287 Україна та Європа1064 тітушки18
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter