16 лютого 2011, 20:50

Пане Головань, а чи готові Ви давати конкретні відповіді на конкретні питання?

Прочитав коментар пана Ігоря Голованя на блог Юрія Костенка щодо позиції Української Народної Партії відносно питання запровадження вільного обігу сільськогосподарської землі і не можу утриматись від невеличкої репліки.

Мені вже доводилось якось писати, що Українська Народна Партія на відміну від більшості наших бізнесово-партійних проектів має доволі чітку позицію практично по всім сферам соціально-економічного розвитку української держави. Причому вона визначена виходячи з ідеології правоцентристської партії та зафіксована в партійних документах. Безперечно стосується це і питання вільного обігу с/г землі.

Ось як це визначено в наших внутрішньопартійних документах.



Передумови вільного обігу сільськогосподарських земель

Говорити про вільний обіг сільськогосподарських земель можна буде тільки після створення сталих механізмів її захисту від нищення, як це в непоодиноких випадках відбувається зараз, коли після екстенсивного використання на землі більше нічого не росте.

Передумовою впровадження вільного обігу сільськогосподарських земель також має бути обов'язкове формування єдиного загальнодержавного публічного реєстру власності на об'єкти нерухомості та єдиного загальнодержавного відкритого кадастру землі, що дозволить захистити права власників і зробити процес обігу землі прозорим.

Ще однією обов'язковою передумовою вільного обігу сільськогосподарських земель повинно бути створення ефективної системи страхування аграрного виробництва та довгострокового пільгового кредитування малих сільгоспвиробників, які дають сьогодні до 60-70% сільгосппродукції, проте фактично не мають жодної державної допомоги, оскільки вона розподіляється між 10 % великих підприємств, що виробляють лише 15 % продукції.

Важливою передумовою вільного обігу сільськогосподарських земель також має бути законодавча заборона адміністративного втручання в ціноутворення на сільгосппродукцію та встановлення мораторіїв на експорт української аграрної продукції.

У разі якщо не будуть в повному обсязі виконані вказані передумови вільного обігу сільськогосподарських земель, законодавче започаткування цього процесу призведе лише до створення великих латифундій землевласників і перетворення на найману робочу силу тих, хто ще вчора був господарем своєї землі.

Враховуючи це, УНП вимагає спочатку забезпечити законодавче та інше нормативне регулювання відносин в аграрному секторі на умовах, які забезпечуватимуть його сталий розвиток в інтересах всього українського народу, і лише після того впроваджувати вільний обіг сільськогосподарських земель.

УНП вважає, що при формуванні вказаних передумов сільськогосподарська земля повинна бути у вільному обігу, але при цьому залишатися у власності мільйонів українських громадян. Цього можна досягти за умови продажу землі виключно громадянам України, з встановленням ліміту на право власності на орні землі для однієї особи. Це дасть можливість створити і ринок землі, і рух землі, як товару, і при цьому земля буде працювати на українських громадян.


Визначенням позиції УНП щодо економічних питань займався саме я, тому готовий до дискусії в тому числі і щодо вільного обігу сільськогосподарських земель. І якщо вже пану Головань вирішив коментувати це питання, пропонував би йому сформулювати спочатку конкретні відповіді на два простих питання: яка мета впровадження вільного обігу сільськогосподарських земель і хто саме зараз її зможе придбати?

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.