Без первинних громад не побудувати місто-сад
6 квітня я написав блог, який присвятив конференції TEDxDonetsk, яка мала відбутися 13 квітня 2013 року.
Я обіцяв, що поділюся своїми враженнями від конференції.
Почну з вражень від самої поїздки в місто Донецьк.
Коли я тільки розмістив той блог, мені на фейсбуці написала пані Ніна Помаз. Вона запропонувала мені, в разі потреби, зупинитися в неї вдома. Із вдячністю прийняв її запрошення. Приїхав я в п'ятницю потягом Інтерсіті+, що прибуває до Донецьку об 22.35.
Поруч з привокзальною площею я спитав молоду пару, яка сідала в автомобіль, як мені дістатися вулиці Університетська, на якій я мав сісти на потрібну маршрутку. Чоловік, який, як з'ясувалось, зустрічав з маленькою донькою свою дружину з цього ж потягу, запропонував підвезти мене. Мені було трохи було незручно користуватися цієї пропозицією, але він наполіг, бо їм по дорозі. Поки їхали, я зрозумів, що вулиця Університетська розташована доволі далеко від залізниці. Але натомість ми мали можливість трохи познайомитися. Я пояснив, що лише перший раз в Донецьку. Приїхав на конференцію TEDxDonetsk, і вже в суботу о п'ятій вечора повертатимуся до Києва. Водій, розповів, що його звуть Володимир, працює інженером на одному з донецьких підприємств. Приїхавши до вулиці Університетська, водій сказав, що я навряд чи дочекаюсь маршрутки, а тому і запропонував, що відвезе мене на вулицю Менделєєва. Вже пізніше я зрозумів, що це майже на околиці міста в приватному секторі. Поки їхали Володимир навіть запропонував ще і екскурсію зробити по нічному Донецьку, але тут я вже запротестував, бо користуватися гостинністю мого добровільного помічника вже було надто нахабно з мого боку.
Доїхавши до міста призначення Володимир категорично відмовився брати платню. Мені залишилося лише подякувати йому, його дружині та їх маленькій донці за допомогу. Прощаючись, залишив свій номер мобільного та пообіцяв, якщо вони приїдуть до Києва, зробити екскурсію по місту.
Весь час, поки знаходився в Донецьку, спілкувався виключно українською. Не тому що я принципово взагалі не спілкуюсь російською. Мені було цікаво відчути, чи є несприйняття української. Можу зазначити, що жодного разу навіть натяку несприйняття не відчув. Переважно молодь намагалася теж спілкуватися зі мною українською або відповідали російською. Так всюди і відбувалось наше двомовне спілкування.
Хочу також зазначити, що Донецьк виглядає чистіше за Київ, а дороги значно в кращому стані.
Тепер трохи про саму конференцію. Спочатку, що таке ТED (Technology, Entertainment, Design) – це відкрита конференція, платформа для ідей у різних галузях. Мета – поширення ідей, здатних змінювати світ. Виступи тривають до 18 хвилин, є науково-популярними за подачею. Подія відома у всьому світі завдяки доступності виступів TED talks у мережі.
Вперше пройшла у 1984 р. в Каліфорнії (США), де були представлені також перший комп'ютер Macintosh і компакт-диск Sony. На ТED виступають винахідники, нобелівські лауреати, письменники, науковці, актори, музиканти, художники. Глобальная конференція TED проходить 2 рази в рік, вартість участі коштує близько 6 000 євро. На конференції TED виступали: Біл Гейтс, засновники Google Сергій Брин і Ларри Пейдж, сер Річард Брэнсон та інші відомі у своїй сфері люди.
В Україні конференції TED проходить з 2009 року. Спікерами були В. Троїцький, Є. Анчішкін, Л. Дереш, Є. Уткін, С. Кольцова, І. Малкович та інші. Вже пройшли 23 конференції TEDx у 7-ми містах України.
П'ята конференція TEDxKyiv, або український Давос для оптимістів, відбудеться 15 червня в Українському домі. Цьогорічна тема "Інстинкт майбутнього" об'єднає візіонерів і творців: науковці, бізнесмени, культурні діячі разом шукатимуть можливості започаткувати нові прагнення у суспільстві.
Щодо TEDxDonetsk.
Конференція TEDxDonetsk в цьому році була присвячена новому типу міського людини – "Homo Urbanus". І всі виступи спікерів в тій чи іншій мірі були пов'язані з життям людини в місті.
Особисто мені найбільше сподобалися виступи Дениса Мініна (лідер міжнародного руху "Здоровий Спосіб Життя", голова всеукраїнської організації "Street Workout"), Ореста Зуба – інфопідприємця зі Львова, який, схоже, вже є громадянином всього світу.
Доволі цікавим був виступ Мирослава Кошелюка, який з 2009 року очолює КП "Інститут розвитку міст" та співпрацює з командою молодого вінницького мера Володимира Гройсмана. Сьогодні Вінниця напрацювала досвід впровадження цікавих інновацій у сфері муніципального управління і формування нових підходів до міського розвитку, тому йому було про що розповісти.
Сподобався виступ, фотографії та відео абсолютно безбашанного екстремала та фотографа, відомого як Mustang Wanted. Правда, слід зазначити, те, чим він займається, знаходиться далеко за межею екстриму, а тому ризик, що хтось з його послідовників може загинути, дуже великий.
Декілька слів про команду TEDxDonetsk.
Ось вона: Ганна Бурлака, Вікторія Трутаєва, Олексій Мазур, Вікторія Жукова, Олена Чайковська, Катерина Яковленко, Юлія Кубанова.
Вся ця команда, як до речі, і всі спікери, займалися підготовкою конференції та брали в ній участь повністю на добровільній, безоплатній основі.
Подивиться на цих молодих красивих дівчат та одного хлопця в цій команді. Вони, попри весь бруд, який на них вилили в коментарях під моїм блогом присвяченому TEDxDonetsk, і є тим, що формує майбутнє Донецьку та Донбасу, яким пишатиметься вся Україна.
Взагалі після цієї поїздки, поспілкувавшись з жителями Донецького регіону (на конференції були слухачі не тільки з Донецьку, а і з інших міст Донбасу), ще раз утвердився в одній своїй думці.
Значна частина українського політикуму зацікавлена в створені штучних розбіжностей між жителями різних регіонів України. Саме за допомогою роздмухування відмінностей політики намагаються мобілізувати свій електорат. При цьому ніхто з них, навіть, не намагається почути точку зору цих людей. На останніх парламентських виборах реальна явка виборців в Донецькій області не перевищувала 40-45%. Значна частина тих, хто прийшов на виборчі дільниці, голосували не за "регіоналів". Але проблема в тому, що поки що донеччани, взагалі жителі Сходу та Півдня України не бачать достойної альтернативи нинішнім "донецьким" можновладцям. Тому більшість з них голосує "ногами", взагалі відмовляючись йти голосувати. А їх невикористані бюлетені просто нахабно вкидаються в скриньки для голосувань на користь знахабнівших від своєї безкарності представників кримінально-олігархічного клану, що править зараз країною.
З "ботами" різних політичних партій та спецслужб нашого північного сусіда, які починають лити бруд в коментарях під моїм блогом чи ще десь на форумах в інтернеті на жителів Донбасу лише за принципом їх територіального постійного місця проживання, мені все зрозуміло. А от щирим дурням, нехай вже мені вибачають за таку мою оцінку їх розумових здібностей, які пишуть теж саме, що і "боти", хочу сказати таке. Зрозумійте, шановні, Україна зможе бути державою лише, якщо збереже свої територіальну цілісність. Якщо ж деяким політичним силам в Україні, а ще більшою мірою, тим що знаходяться за її межами, вдасться відколоти хоча би незначну частину територій нашої держави, процес її розшматування зупинити вже буде майже неможливо. Тому той, хто починає ображати людей, лише виходячи з їх територіального місця проживання, є відвертий ворог української державності, незалежно, чи робиться це цілком свідомо або по дурості.
Краще лайте сьогоднішніх опозиційних політиків, які фактично не бувають на Сході та Півдні України. Бо саме ця їхня недолугість, ледарство та небажання працювати з жителями цих регіонів визначають їх ставлення до них.
Ну і останок щодо мого виступу на конференції.
Моя доповідь "Без первинних громад не побудувати місто-сад" була присвячена необхідності того, щоби жителі багатоквартирних будинків відчули себе їхніми співвласниками та господарями. Щоби всі містяни усвідомили, що саме вони є господарями своїх будинків, подвір'їв, вулиць, мікрорайонів, всього міста. Вони повинні, відчувши гордість, раціональність та відповідальність господарів, навчитися об'єднуватися задля захисту своїх інтересів. Якщо ж вони не робитимуть цього, очікуючи, що їх проблеми вирішить якійсь чиновник чи політик, тоді умови життя в місті ставатимуть для них нестерпними.
Краще все ж таки один раз побачити, ніж щось почути чи прочитати. Але, на жаль, виступи доповідачів ще не змонтовані, тому тим, хто не зміг подивитися конференцію в режимі онлайн, можу лише порадити трохи почекати. Організатори конференції обіцяють протягом тижня всі виступи розмістити в youtube. Як тільки вони там з'являться, обов'язково відео свого виступу оприлюдню в себе в блозі.:-)
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.