Тарас Кузьо Науковий співробітник Центру трансатлантичних відносин (ЦТВ) Школи фундаментальних міжнародних досліджень (ШФМД) при Університеті Джонса Гопкінса.

Україна – будемо сподіватися, що напруга спадає

27 листопада 2009, 22:45

Насамперед, Агентство "Moody's" підтвердило суверенний рейтинг України на рівні В2, хоча із негативними очікуваннями. Вони також підтвердили, що відповідно до документів не виникає причин щодо невиконання зобов'язань через позику, надану Укрзалізниці; частина заборгованостей компанії має суверенні гарантії, хоча ринок стурбований через ефект доміно, який може статися через порушення граничної межі невиконання зобов'язань по суверенному зовнішньому боргу/ Евробонах. Діючий міністр фінансів Ігор Уманський повністю підтвердив цього ранку відсутність порушення межі невиконання зобов'язань.

Друга – та, що Росія та Україна досягли домовленостей щодо зменшення договірних обсягів газу, які України має спожити у 2010 році. Договір про газопостачання, підписаний у січні 2009 року передбачав купівлю 42 мільярдів кубометрів газу у 2009 році, і збільшення обсягів у 2010 році до 52 кубометрів газу. На разі, станом на жовтень Україна спожила лише 19 мільярдів кубометрів газу, через те, що внутрішньє споживання газу різко скоротилося через значні проблеми у економіці, і також через те, що Україна у 2007 році запаслася дешевшим газом, коли ціна імпорту становила 179,5 долари США за 1000 кубометрів при очікуваній середній цьогорічній ціні 228 доларів США за 1000 кубометрів. Україна домовилася про купівлю лише 28 мільярдів кубометрів газу на цей рік, і про збільшення обсягів у 2010 році до 34 мільйонів кубометрів.

Росія погодилася не вимагати штрафів за неімпортування договірних обсягів газу. Також Росія погодилася збільшити ціну за транзит газу через Україну до Європи від тієї, яка була зазначена у січневому договорі; українська влада запропонувала, що ціна може зрости від сьогоднішніх 1,7 доларів США за транспортування 1000 кубометрів на відстань 100 км. до 2,7 доларів США. Це може збільшити Україні надходження за транзит більше ніж на 1,2 мільярди доларів, хоча слід зауважити, що загалом очікується, що ціна за імпорт газу для України також збільшиться, хоча й мінімально у 2010 році як компенсація за прибутки від вартості транзиту газу.

По-третє, Ялтинський самміт лідерів СНД, який проводився цього тижня – пройшов дуже добре, і взаємостосунки між прем'єр-міністром Путіним та його українською колегою Тимошенко були винятково теплими і дружніми, включаючи навіть завуальовані жарти, які безсумнівно стосувалися чинного президента Ющенка. Із заяв Путіна видно, що Тимошенко є політиком, з яким Росія може мати справи, що підтверджується нововиявленою гнучкістю Росії щодо договору по газопостачанню.

Це лише підтверджує нашу думку, що Тимошенко зараз є кандидатом-фаворитом майбутніх президентських виборів і для Росії, і для США/ ЕС. За даними опитувань вона ще відстає майже на 10 пунктів від лідера Партії регіонів Януковича, але я думаю, що вона зараз знаходиться на найкращій позиції, щоб перемогти у другому турі голосування.

Tim Ash, head of Central and Eastern Europe, Middle East and Africa Research and Stratetgy, Royal Bank of Scotland, London

© 2000-2014 "Українська правда"

Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання на www.pravda.com.ua

Керівник проекту: Георгій Гонгадзе
Головний редактор: Олена Притула
E-mail редакції: ukrpravda@gmail.com
Webmaster: webmaster@pravda.com.ua