7 промов на захист мови
У новий тепер день захисту української мови – 24 травня – я виголосив у парламенті 7 промов на захист мови. Оскільки закони не зняті з розгляду і вся боротьба попереду – публікую їх для використання у роботі усіма охочими. Слава Україні!
1) 10:29:44
КИРИЛЕНКО В.А.
В'ячеслав Кириленко, партія "За Україну!"
Шановні колеги, у нас поки що є українська столиця, але уже в урізаному вигляді. Бо є міський голова, який десь одружується, переодружується, але столицею не керує. І є глава адміністрації, який виконує вказівки Президента. Будуть вибори колись, але будуть обирати, по суті, чиновника, який буде виконувати вказівки Президента, а не міського голову, що служитиме киянам. Нема в українській столиці самоврядування, хоча з ХV століття воно було.
Але українську столицю знищують – це уже річ відома. А тепер і українську мову починають знищувати по всій країні. От зараз треба, щоб люди знали, уже всі бойовики Партії регіонів на своїх місцях, готові до дії і до бою, уже голоси вони знайшли, я це людям кажу, які зараз дивляться нас і слухають, і хочуть швидко, натиском, буром протягнути закон про знищення української мови, щоб знищити все українське, і столицю, і архітектурну спадщину, і мову, і народ, який в цій Україні живе споконвіку.
Тому я звертаюсь до тих, кому ця ситуація небайдужа, хто відчуває тривогу від того, що сьогодні вперше за 20 років Незалежності в цій залі на повному серйозні почнеться законодавче знищення української мови. Всі люди, кому не байдуже це питання, ідіть під Верховну Раду уже! Тому що планували увечері розглядати, а тепер голоси є, хочуть бігом протягнути зараз. Знайте це, люди добрі, шановні українці!
І я звертаюся до Володимира Михайловича Литвина як до державника, як до історика. Шановний пане Голово Верховної Ради, у Вас є належний політичний досвід, знання і розуміння справи. Зніміть з розгляду це питання, яке не має жодних позитивних висновків жодної європейської інституції. А ті, що були зроблені в Україні висновки, уже дезавуйовані, бо їх робили липові навіть не науковці, а проректори. Тому це питання розглянути сьогодні неможливо. Не допустимо цього питання!
2) 10:50:07
КИРИЛЕНКО В.А.
В'ячеслав Кириленко, Партія "За Україну!".
Шановні колеги! Шановні виборці! Посвідчення для прокуратури і прокурорів – це дуже важливе питання і треба ці питання вирішувати. Але виборці ще не знають, що їх очікує оплата всіх посвідчень, всім державним службовцям по всій Україні. Чому? Тому що сьогодні більшість хоче протягнути новий Закон про мови. А в тому законі написано, що всі посвідчення заповнюються українською і регіональною. А регіональних мов пропонується 18! Тому, шановні українці, готуйте мільярди із своїх кишень міняти посвідчення всім: прокуратурі, суддям, депутатам, Кабміну, місцевому самоврядуванню, губернаторам і всім громадянам України, бо це стосується, ця норма, усіх документів. Будуть нові паспорти, будуть нові свідоцтва і всі посвідчення, які засвідчують особу, тому що тепер більшість, на догоду невідомо кому, вносить закон, який потребує мільярдних видатків тільки на це одне питання про посвідчення.
Тому зараз у залі громадськість тут написала плакат: "Займіться ділом, а не языком!". І ми повністю підтримуємо. Пенсії – ніякі, людям нема за що жити, прожитковий мінімум занижений в десятки разів, зарплати мізерні...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Так, по темі, по темі, В'ячеславе Анатолійовичу
КИРИЛЕНКО В.А. Адам Іванович, по темі, це питання і прокуратури, і посвідчень, і Верховної Ради. Грошей нема, люди потерпають, а сьогодні протягується Закон про мови, який потребує мільярдів гривень на свою реалізацію.
Тому ми вкотре звертаємося до керівництва парламенту з тим, аби зняти це питання з розгляду, про мови, бо воно викликає збурення в суспільстві, серед громадськості, воно потребує мільярдних грошей для реалізації і воно ніяк не слугує вирішенню соціальних питань для кожної простої людини в Україні. Дякую за увагу.
3) 10:57:11
КИРИЛЕНКО В.А.
В'ячеслав Кириленко, партія "За Україну!"
Шановні колеги, я, до речі, завжди голосую і за допуск сюди підрозділів для навчань, тому що армія наша повинна навчатися, і за відправлення для здійснення миротворчих функцій. І навіть тут інколи дебатую із своїми колегами, які зі мною не завжди погоджуються. І зараз буду голосувати. Тому що підтримую наші Збройні сили і наш офіцерський склад, і всіх, хто служить Україні.
Але в мене виникає питання: а який народ буде охороняти українська армія? Який народ лишиться після того, коли сьогодні ця більшість проведе оцей новий Закон про мови? От в Росії є армія, в Росії є державна російська мова, в Росії є рубежі, які ця армія охороняє. І навіть захищає співвітчизників за кордоном. Це закон такий Госдума прийняла. Де у них співвітчизники? А вони закінчуються там, де закінчується російська мова – на думку влади Російської Федерації. Тобто і в Україні їхні співвітчизники, і в Казахстані, і в Туркменістані, і в Азербайджані, кругом їхні співвітчизники.І ця армія діє згідно цього законодавства.
Що робиться у нас? Сьогодні пропонується ніж у спину українській мові, знищити її. Прийняти це рішення вже більшість знайшла голоси і розсадила своїх бойовиків. Так кого ж буде захищати українська армія?! Де будуть ці українці? Де будуть наші співвітчизники, коли у них сьогодні буде забрано останнє після того, як забрали гроші, заощадження, власність, все?! Тепер хочуть серце вирвати, із м'ясом хочуть вирвати це серце – і забрати мову. Кого буде ця армія захищати? Україну без українців?
То треба буде тоді іти логічно і ставити питання вже і про армію, і про суверенітет, і про незалежність. Бо, виявляється, не потрібна цій владі ні незалежність, ні суверенітет. Бо не розуміють вони, що державна мова – це не тільки звуки, а це інтеграційна функція, це те, що об'єднує народ в одну державу. Не допустимо прийняття цього закону!
4) 17:16:53
КИРИЛЕНКО В.А.
В'ячеслав Кириленко. Заява від об'єднаної опозиції – фракцій "Блок Юлії Тимошенко-Батьківщина" і НУ-НС.
Шановні виборці, шановні колеги! Ми вкрай стурбовані подіями, які сьогодні розвиваються у залі. Тоді, коли жодне соціальне питання в країні не вирішено, коли збільшено пенсійний вік для жінок, коли прожитковий мінімум занижено, коли зарплати мізерні, коли заощадження так і не повертаються, коли люди не можуть за свої гроші купити все те, що необхідно на базарах і в крамницях, коли мільйони людей без квартир, коли в судах не може бути захищене жодне право, коли в країні буйним квітом розцвіли політичні репресії і є ув'язненими Юлія Тимошенко і Юрій Луценко, коли країна в повній міжнародній ізоляції по всіх зовнішніх фронтах, коли недовіра до влади сягнула критичної межі, коли люди зневірилися у владі і на Сході, і на Заході, саме у цей момент влада, Янукович, парламентська більшість вносять у зал яблуко розбрату у вигляді мовного закону.
Для чого? Щоб українці на Сході і на Заході почали сперечатися один з одним, щоб стравити їх лобами, щоб не вирішувати соціальні та економічні питання, а щоб вся країна брала один одного за груди і казала: ти за яку мову – за державну чи за регіональну? Ти як голосував, за те, щоб ввести одну із вісімнадцяти регіональних мов чи ти хочеш, щоб була українська мова і надалі державною?
Ми не можемо допустити такого перебігу подій, коли збурення сягне всієї країни. Уже зараз біля парламенту тисячі людей, мільйони людей зараз дивляться телебачення, слухають радіо, мільйони людей не можуть жити спокійно сьогодні у цей день, тому що знають, що ця більшість налаштована на те, щоб знищити українську мову і забрати в українського народу, можливо, останнє, єдине, що у нього лишилося і ще не забране цими олігархами – його душу, його серце – мову українського народу.
Тому ми вимагаємо: зняти всі законопроекти на мовну тему сьогодні з розгляду. Ми вимагаємо, щоби це питання не вносилось до залу взагалі, як таке, що збурює суспільство. І ми закликаємо колег із більшості, які мають державницькі погляди, які є патріотами, а такі є в більшості, ми знаємо про це, і знаємо, який тиск на них здійснюється зараз, нехай ідуть до цього питання з відкритим серцем, нехай не підтримують цю провокацію, яку внесли до зали недруги України. Ми її не пропустимо! Слава Україні! (Оплески)
(Шум у залі)
5) 17:48:48
КИРИЛЕНКО В.А.
В'ячеслав Кириленко, Партія "За Україну!"
Шановні виборці! Шановні колеги! Ми уже оголосили позицію об'єднаних опозиційних сил, що все, що відбувається навколо мовного питання зараз в залі, є заздалегідь спланованою провокацією, яка має на меті відволікти увагу українського народу від соціальних питань, від питань зарплати, житла, освіти, повернення заощаджень, політичних репресій, зовнішньої ізоляції і маси інших питань, які влада вирішити не може, які вона провалила і хоче тепер це все перекрити мовним питанням.
Тому ми знімаємо законопроект, який внесений за інших обставин два з половиною роки тому і закликаємо зробити це наших опонентів, якщо вони не на словах, а на ділі дбають про спокій в державі і про український народ, а не про нагнітання істерії, збурення в суспільстві, збурення в головах і протистояння, яке неодмінно виникне, якщо сьогодні більшість ухвалить провокаційний Закон про мови.
Ми ще і ще раз говоримо, що питання, які вносяться у мовному законодавстві, не мають жодного стосунку до злободенних актуальних проблем, які турбують українців на сході і на заході. Ще раз звертаємо увагу більшості, авторів інших законопроектів, що українця на Донбасі і в Галичині, на Чернігівщині і в Криму сьогодні турбує не те, якою буде у них регіональна мова, яка із 18 регіональних мов у них буде регіональною, чи всі 18 зразу, а турбує, коли буде підвищено пенсію, коли буде підвищено зарплату, коли буде надано житло, коли можна захистити право в суді, коли можна буде жити по-людськи. Оці питання турбують українців по всій країні.
Тому я законопроект свій знімаю, прошу його не розглядати. Закликаю опонентів зробити так само, якщо тільки вони не провокатори заслані сюди з-за кордону і закликаю патріотичних, державницьких депутатів все-таки прийняти рішення вольового характеру, і не дивлячись на тиск, не підтримати мовні законопроекти, які по суті знищують українську мову, лишають від неї лише тільки назву і не лишають каменя на камені від статусу української мови як державної, оскільки такий підхід є порушенням Конституції, бо лише Конституція може визначати статус мов. І ще 1996 року 10 стаття Конституції і 1989 року Закон про мови всі питання мововжитку в Україні відрегулював. У нас немає жодних мовних переслідувань. У нас ніхто не має мовних преференцій. Український народ говорить тією мовою, якою йому зручно. Мовне питання в Україні вирішено.
Закликаємо припинити розгляд провокаційних законопроектів, які сьогодні підкинула народу влада. (Оплески)
6-7) 18:57:48
КИРИЛЕНКО В.А.
В'ячеслав Кириленко, об'єднана опозиція.
Шановні колеги! Якщо спокійно, зовсім спокійно. От дивіться, що пише Верховний комісар із питань нацменшин. У пункті номер 34 свого висновку Верховний комісар з національних меншин "відповідно рекомендує органам української влади утриматися від розгляду проекту Закону про мови від 2011 року в його нинішньому вигляді", саме від цього. От вам перша позиція структури, яка найвища в Європі по питаннях захисту прав національних меншин. А нам зараз заргументовують знищення української мови саме нібито інтересами національних меншин.
Дивіться, що пише Комісія "Демократія через право" або Венеціанська комісія, це Комісія в питаннях законодавства і прав людини номер один в Європі, всі її визнають. "Нарешті, також залишається питання чи проект Закону відповідає статті 10 Конституції. Венеціанська комісія нагадує в цьому контексті рішення Конституційного Суду України від 14 грудня 1999 року". "...Здається сумнівним Венеціанській комісії, що паралельне використання державної мови та регіональних і міноритарних мов – увага – а на практиці головним чином російської мови, в значних сферах суспільного життя, а не тільки на місцевому рівні, може вважатися використання відповідно до статті 10 Конституції". Тобто Верховний комісар з питань національних меншин і Венеціанська комісія чітко вказують на те, у висновках, що вказаний законопроект суб'єктів, які щойно його доповідали, прямо суперечать статті 10 Конституції України.
Далі, що пишуть наші експерти? Ви ж думаєте, що мова – це тільки звуки, це тільки ті, хто говорить українською, може когось із них дехто з більшості ненавидить, але ж ви не знаєте, що мова має інтеграційну для держави функцію. Ні влада, ні опозиція, ні "східняк", ні "західняк" без мови не може мати своєї незалежної держави. Не вірите? Будь ласка, от висновок Інституту Кураса, який засновував і очолював Іван Федорович Курас, Інститут політичних і етнонаціональних досліджень. Це ж не Інститут української мови, якому ви не довіряєте, не Інститут мовознавства Національної Академії наук, які дали негативні висновки. А це інститут етнонаціональних досліджень. От, що він пише у висновку: "Зазначимо, що головною вадою нинішнього законопроекту як і його попередників є передбачене розширення можливостей вживання російської мови до рівня, що в значних випадках перевищує рівень уживання української і відповідно матиме згубний вплив на її функціонування". От вам підтвердження, що цим законом ви не за національні меншини дбаєте, а ви дбаєте за знищення української мови.
Далі цитую Інститут політичних досліджень імені Кураса: "Це робить законопроект не прийнятним для дальшого розвитку української мови як державної", – а це і є фактичне ваше завдання, далі цитую: "а отже, не компромісним і політично-конфронтаційним", про що ми вам і нагадуємо.
Далі цитую: "Крім того, нечіткість багатьох норм законопроекту означатиме, в разі його виконання, можливість довільного тлумачення чиновниками і складність захисту своїх прав громадянами", про що ми вам теж неодноразово казали.
Далі цитую: "Нарешті повне виконання всіх норм законопроекту вимагало б – увага! – величезних коштів на переклад документації та усного мовлення з державної мови на регіональні і навпаки. А також підготування достатньої кількості перекладів та фахівців (чиновників органів виконавчої влади, суддів, учителів тощо), які володіють у достатньому обсязі визначеними проектом регіональними мовами – нагадую, їх 18 – і більшість з яких нині мають в Україні дуже обмежений обіг", ну, окрім російської, яка, звичайно, отримає внаслідок прийняття цього закону пріоритет.
І завершую цитування Інституту політичних те етнонаціональних досліджень: "У такому вигляді і законопроект приймати до розгляду недоцільно. Нічого, крім додаткового збурення політичних пристрастей від його внесення у сесійний зал чекати не варто". Це вам не Інститут мовознавства і української мови. От вам позиція Інституту, який всі аспекти розглянув.
Тобто, під вивіскою регіональних мов ви даєте де-факто статус державної лише російській мові. Бо тільки вона у всіх майже областях набере понад 10 відсотків мовного середовища, а 2 інші мови і двох регіонах України наберуть цю цифру з трудом – угорська і кримськотатарська. От вам вся основна мета цього закону! Де-факто упослідити українську мову і де-факто зробити державною російську.
І про жодні національні меншини у цьому законопроекті фактично мови нема. Їх використовують політикани. Причому, принизливо використовують для вирішення накреслених ззовні політичних завдань.
І останнє, дуже важливе. Наші експерти порахували, причому, ми звернулися до підрозділів також і наукових. Так от, якщо слідувати...
ГОЛОВУЮЧИЙ. Завершуйте.
КИРИЛЕНКО В.А. Так от, якщо слідувати ось так, як Інститут етнонаціональних досліджень сказав, в буквальному виконанні цього закону кошторис на реалізацію цього закону більше, ніж всі гроші, які Україна уже витратила на Євро-2012! До 5 мільярдів гривень коштує цей закон! Про які соціальні ініціативи ви говорите, коли дурницями примушуєте всіх займатися і збурюєте громадськість.
Зніміть цей закон! Його прийняття є недопустимим! Слава Україні!