ВІЙНА І ФІЛОСОФІЯ
Філософи, історики, викладачі української мови стурбовані: виникла колізія між новим законом "Про вищу освіту" та обов'язковістю викладання цих предметів. Попередній наказ Міносвіти про це було скасовано. Спалахнула публічна дискусія, яка, щоправда, торкнулась проблем значно фундаментальніших, ніж простий перелік обов'язкових філософсько-українознавчих студій.
Сьогодні у будинку Уряду зібралися представники академічної та викладацької спільнот, просто знані філософи та історики: патріарх української філософії Мирослав Попович, невтомна Оксана Забужко, Євген Бистрицький, академік Валерій Смолій, ректори Київського університету та Києво-Могилянки і багато інших.
Базове бачення спільне: новий закон – плюс, нехтування гуманітарними знаннями – мінус. Які, навпаки, стали гостро необхідними саме зараз, коли у часі російської агресії формується новітня українська ідентичность.
Тому після дружньої розмови вирішили: 1) буде новий наказ Міносвіти, який зніме всю напругу навколо філософсько-українознавчого блоку дисциплін, 2) для його напрацювання під егідою міністерства буде створено робочу групу, до якої увійдуть також гуманітарії, 3) академічна спільнота, ректори вишів на пропозицію міністра С. Квіта долучаються до творення нових Державних стандартів вищої освіти, 4) історики і особливо філософи мусять подбати, аби у непрофільних вишах слухати їхні курси було справді цікаво та корисно.
Так званий ідеологічний контекст, пов'язаний із можливим "обрізанням" вивчення у вишах особливо Історії України, також мав місце. Навмисне на ньому не зупиняюсь, бо вважаю, що після сьогоднішніх рішень навряд чи знайдеться багато ректорів, які сприймуть надану законом автономію лише як право знищити гуманітарні студії.