25 березня 2024, 12:38

Як суддя Босий "випадково" допомагав олігарху Коломойському

Ні для кого не секрет, що служителі Феміди в України "осідлали" систему електронного розподілу справ між ними, суддями. Загалом, це типова справа рук керівництва того чи іншого суду. Хоч і вкрай негативна.

Цього разу розповім історію про об'єднання справ, які стосувалися українського олігарха Ігоря Коломойського, що нині перебуває під вартою по ряду кримінальних проваджень, які розслідуються ледве не всіма органами правопорядку.

Отож, кейси в суді стосуються господарської "юрисдикції" і неоднозначного об'єднання справ.

Перед викладенням безпосередньо фактажу поясню, що статтею 173 Господарського процесуального кодексу України передбачено – об'єднання справ в одне провадження допускається до початку підготовчого засідання у кожній із справ. Це виключна підстава, жодних виключень. Іншими словами, маємо, наприклад, 10 схожих поданих позовів від одного позивача. Якщо в 2 з 10 розпочато підготовче засідання (першочерговий етап судового розгляду), то об'єднати можна лише інші 8, без перших 2. В будь-якій конфігурації, але за виключенням тих, де розпочаток підготовче засідання.

Прямуємо далі, по суті кейсів.

Відповідно до ухвали від 10 травня 2019 року у справі N910/5172/19 про задоволення клопотання Нацбанку та продовження розгляду справи у закритому судовому засіданні, під час її розгляду були присутні представники сторін (позивач не вказується в реєстрі, але звісно це Ігор Коломойський), які не заперечували проти задоволення вказаного клопотання.

Також, у вступній частині вказаної ухвали чітко зазначені позовні вимоги, які перебувають на розгляді суду в межах даної справи. Мова йде про визнання недійсним 1 кредитного договору та 1 договору поруки. Все це стосується нині державного "ПриватБанку", який до того належав Коломойському з його бізнес-партнерами.

Відповідно до статті 182 ГПК, підготовче засідання проводиться судом з повідомленням учасників справи. У підготовчому засіданні суд, зокрема, вирішує заяви та клопотання учасників справи.

Відтак, підготовче засідання фактично було розпочато у справі N910/5172/19 та розглянуто і задоволено клопотання НБУ.

Розглядав нинішній голова Господарського суду міста Києва Вадим Босий. Це відбулося згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями щодо розгляду справи у закритому судовому засіданні.

Після цього і в ту ж дату, 10 травня 2019 року, за участі представників сторін суддя вважає можливим розглядати та задовольнити клопотання позивача, а саме Ігоря Коломойського, про об'єднання позовів в одне провадження, в якому він же просить суд об'єднати в одне провадження справи Господарського суду міста Києва під наступними номерами – N910/5172/19, N910/5171/19, N910/5170/19, N910/5169/19 та N910/5168/19. Про це суддею Босим виноситься відповідна ухвала.

Відтак, після початку підготовчого засідання у справі N910/5172/19 будь-яке об'єднання справ в одне провадження було незаконним, бо подібне об'єднання можливе лише до початку підготовчого засідання, про що і сам суддя Босий стверджує в тексті ухвалу, плювати на пряму норму профільного кодексу.

Всім Закон – прописна істина, але деяким – можна Законом крутити, як сонцем.

Цікавим є і те, що майже всі процесуальні рішення, винесені суддею Вадимом Босим в межах розгляду справи за позовом Ігоря Коломойського, є закритими у Єдиному державному реєстрі судових рішень – інформація заборонена для оприлюднення згідно з пунктом 4 частини 1 статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень".

Що цікаво, просто порівняйте, документи по даному кейсу від апеляційного суду та суду касаційної інстанції знаходяться у вільному доступі з відображенням їх повного тексту.

За результатом розгляду вказаної справи суддя Босий задовольнив позовні вимоги по об'єднаній справі. Підстави такого рішення вкрай суперечні та виглядають на диво непрофесійними. Хоча... можемо уявити чому так сталося.

Прямуємо далі, переходячи до фіналу по цій судовій історії.

Верховний Суд 7 квітня 2023 року поставив крапку в цій справі, скасувавши незаконне рішення Вадима Босого та відмовивши у позові через "відсутність законного інтересу" у Ігоря Коломойського.

Кожний юрист знає, що оспорювати правочин в суді може лише той, хто має конкретний правовий інтерес в правочині. Якщо простими словами, то з позовом може звернутись виключно та особа, чиє право було певним чином порушено. Вказана позиція щодо розгляду справ є сталою практикою Верховного Суду.

Перше, що зобов'язаний проаналізувати, дослідити та встановити суддя, розглядаючи будь-який спір, так це питання наявності у позивача порушеного права.

Проте суддя Босий, маючи багаторічний суддівський стаж, не міг не знати про необхідність встановлення даних обставин при вирішенні справи по суті. Відтак, питання прямої зацікавленості судді Босого є очевидним. Не дивно, що за результатами таких реверансів служителів Феміди, їм приписують перехід на "госпрозрахунок".

Тепер коротко про дивне розлучення-одруження з тією ж жінкою, недекларування в період "розлучення" з нею, а також окремі бізнес-інтереси його родини.

Почнемо з нібито фіктивного розлучення. Як мінімум, це саме так і виглядає. Звісно, ми можемо помилятися, але... поглянемо на ситуацію глобально.

Вадима Босого було призначено на посаду судді Господарського суду Полтавської області у серпні 2007 року. Вже у лютому 2008-го рішенням Дніпровського районного суду міста Києва було розірвано десятирічний шлюб судді Босого з його дружиною – Босою (Прокопчук) Катериною Михайлівною. До слова, вони вже мали спільну доньку, 1999 року народження.

Йдемо далі.

У 2011 році у Вадима та Катерини народилася друга спільна дитина, хоча вже три роки були як розлучені. При цьому, Вадим Босий, за моєю інформацією, мав право управління автомобілем Daihatsu Terios, 2011 року випуску, який належав Катерині Босій. Наприкінці липня 2012 року суддю Босого переводять на посаду судді Господарського суду міста Києва. Він був зареєстрований і проживав в ЖК "Паркові озера", у трикімнатній квартирі (85,5 кв.м.), яку придбала його "колишня дружина" за місяць до зміни місця роботи судді Босого.

Ось де один важливий і цікавий момент.

У 2016-2017 роках суддя Босий, за моєю інформацією, виїжджав за кордон на автомобілі Honda CR-V, 2013 року випуску, який належить "колишній" тещі Вадима Петровича, 60-річній Надії Прокопчук.

При цьому, за моєю інформацією, 30 березня 2017 року під час укладання договору про участь у будівництві об'єкта нерухомості (3-кімнатної квартири площею 107,1 кв.м, що розташована в м. Києві, по бульвару Лесі Українки) між Катериною Босою (інвестор за договором) та ПАТ "ПОЗНЯКИ ЖИЛ-БУД" (забудовник за договором) сторони зазначають, що додатком до цього договору є заява чоловіка інвестора (а там знаходимо згадку про Вадима Босого) щодо надання згоди на підписання угоди.

За декілька років то того, Катериною Босою був придбаний автомобіль Merсedes-Benz ML 350, 2011 року випуску. За моєю інформацією, цією автівкою у періоди з 19 червня по 30 червня 2014 року та з 09 вересня по 17 листопада 2014 року суддя Босий користувався для виїзду за кордон.

Згодом Катериною Босою був придбаний автомобіль Lexus NX 300H, 2014 року випуску, право власності на який, здається, через два роки було переоформлено на батька судді – Петра Босого. До слова, цим автомобілем користувався сам суддя, про що зазначено в його ж таки деклараціях за звітні 2016-й, 2017-й і 2018-й роки.

Однак, за моїми даними, у періоди з 28 березня по 07 квітня та 11-19 червня 2015 року, а також 1-9 січня 2016 року суддя Босий користувався вже згаданим автомобілем для виїзду за кордон.

Це вже не кажучи про можливі факти спільного багаторічного відвідування інших країн "розлученою" парою. Проте, це вже перевіряти мають уповноважені органи.

Що цікаво співпало, в 2019 році, після проведення кваліфікаційного оцінювання судді Босого, служитель Феміди знову вступив у законний шлюб з Катериною Босою.

Зрозуміло, що в деклараціях 2015-2018 років ніхто з вас не знайде згадок про спільне проживання родиною між суддею і нині законною дружиною. Бо моніторинг способу життя Вадима Босого по факту ніхто провести і не міг, хоч НАЗК і мали відповідні повноваження, але "було не до того".

Можна було б ще пройтись по деклараціям вищезгаданого служителя Феміди. Але то не є предметом даного блогу, можливо це буде зроблено наступного разу. Також є цікавий момент з господарським спором між ТОВ "Собин", яке контролюється родиною судді Босого, а також державною НАК "Украгролізинг". Проте, знову ж таки, не цього разу.

Наостанок пригадаю про ще одну цікаву "пов'язаність", встановлену вже органами правопорядку, судді Босого та олігарха Ігоря Коломойського.

Із опублікованих в Інтернет-мережі записів (гляньте таймінг 4.30-6.00), з розміщеної "прослушки" в кабінеті голови окружного адміністративного суду міста Києва Павла Вовка, стало відомо про "допомогу" Босого у справі щодо активів Ігоря Коломойського.

Суддя Босий, який на той момент був заступником голови Господарського суду міста Києва, завітавши в кабінет Вовка у травні 2019 року, просив поради – яким самим чином і "за що" йому треба допомогти пану Ігорю Коломойському?

З аудіозапису, що був оприлюднений НАБУ за процесуального керівництва САП, стає відомо, що суддя Босий звернувся до колеги Вовка з проханням допомогти "у розумінні", жаліючись, що "ходять всі несерйозні такі, без конкретики".

Судячи з розмови, суддя Босий розповів, що він об'єднав 5 проваджень в одне, для самостійного їх розгляду і після їх спільного призначення питає "Чи комусь взагалі це цікаво?", одночасно розуміючи некоректність свого питання та "страшне" прізвище яке за цим стоїть.

Відтак, порушуючи закріплений принцип незалежності суддів, суддя господарського суду Босий їде до колеги, який є суддею адміністративного суду за "порадою". Це не має жодного відношення до безпосереднього застосування норм права у спірних правовідносинах, щодо визнання недійсними кредитних договорів та договорів порук за позовними заявами Ігоря Коломойського, вже після незаконного об'єднання справ в одне провадження за головуванням Босого.

Однак, Верховний Суд 07 квітня 2023 року таки поставив крапку і скасував рішення Вадима Босого та відмовив у позові через відсутність правого інтересу у позивача.

Слід зазначити, що це не перший випадок ухвалення Вадимом Босим рішень на користь олігарха Коломойського. Так, 2 листопада 2022 року, суддя Босий визнав недійсним рішення АМКУ про штраф АЗС групи Коломойського.

Підведемо підсумок.

Детективами НАБУ, при розслідуванні злочинних дій вже колишнього голови Окружного адміністративного суду міста Києва Павла Вовка, задокументовані докази "неординарної" діяльності судді Вадима Босого на користь олігарха Ігоря Коломойського. Але чомусь зазначий суддя і досі займає свою посаду і очолює Господарський суд міста Києва, в якому у першій інстанції розглядаються найбільш важливі за "вагою" в країні спори вітчизняного бізнесу.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Як олігарху Жеваго наклали арештів на 46 млрд грн

Знайшов фантастично цікаву ухвалу Господарського суду міста Києва від 17 липня про арешт коштів в розмірі майже 46 млрд гривень. Для ознайомлення з повним текстом – клікайте тут...

Щодо терористичної атаки рф 8 липня

Перш за все, чергова спланована атака по цивільним об'єктам, один з яких – київська дитяча лікарня "Охматдит". Це поза межами розуміння і немає тому прощення...

Суд поновлює розгляд справи Коломойського проти ПриватБанку щодо НФЗ

Сьогодні, 2 липня, Північний апеляційний господарський суд має відновити розгляд резонансної справи за позовом Нікопольського заводу феросплавів [читайте не "НЗФ", а "Коломойського та інших олігархів" – автор] проти ПриватБанку...

До 2-ї річниці звільнення острова Зміїний

Рівно два роки тому – 30 червня 2022 року – український десант висадився на захоплений російською окупаційною армією острів Зміїний. Загалом, згадана спецоперація тривала до 4 липня, коли там було піднято прапор України...

Чи можлива наземна операція в Криму?

Серія ударів з боку українських підрозділів по військовим об'єктам на території Кримського півострову спровокувала новий виток дискусії щодо можливої наземної операції на території окупованого регіону...

Замах на словацького прем'єра Фіцо: де захована рука кремля?

Після замаху словацький прем'єр-міністр Роберт Фіцо таки вижив. Що цікаво, російські посадовці на офіційному рівні це жодним чином не коментували...