Чи винна міліція у смерті Конопольова – висновки незалежних експертів
Висновки тимчасової робочої групи Громадської ради при МВС України з вивчення подій, що мали місце 27.11.2011 року в місті Донецьку, під час зібрання біля будівлі управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, вул. Університетська, 91
(скорочена версія)
2 грудня 2011 року
0.1. 29.11.2011 року на засіданні Правління Громадської ради при МВС України було створено тимчасову робочу групу (далі – ТРГ) з вивчення подій, що мали місце 27.11.2011 року в місті Донецьку, під час зібрання у формі наметового містечка біля будівлі управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, вул. Університетській, 91 (далі – акція протесту). Розглядалася акція протесту, організована Донецькою обласною організацією Всеукраїнської громадської організації інвалідів Чорнобильської катастрофи "Чорнобиль-Єдність" та Донецькою міською організацією Всеукраїнської громадської організації інвалідів "Союз Чорнобиль України" (далі – чорнобильці).
Розділ B Загальний аналіз подій
1.1. 8 листопада 2011 року чорнобильці прийшли до прокуратури Донецької області з документами, що підтверджують факт невиконання рішення судів про виплату у повному обсязі пенсій.
1.2. 14 листопада чорнобильці ввійшли до актової зали управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, розмістилися там і розпочали голодування.
1.3. 16 листопада чорнобильці, які перебували в актовій залі управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, звільнили зал. [...] вони домовились з в. о. начальника управління Пенсійного фонду України в Донецькій області Олегом Ватуліним [...] про те, що управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відкликає з судів першої та другої інстанцій подані заяви щодо роз'яснення порядку нарахування пенсій.
1.4. [...] голова Донецької обласної державної адміністрації Андрій Шишацький того ж дня звернувся до місцевого управління Міністерства надзвичайних ситуацій, аби воно надало чорнобильцям великий намет, генератор електричного струму та пічку типу "буржуйка". Що й було зроблено.
ІІ. ХРОНОЛОГІЯ ПОДІЙ.
2.1. [...] 22 листопада до наметового містечка чорнобильців прийшли представники пожежної служби МНС. Вони склали акт про те, що у одному з наметів (не найбільшому, що був наданий МНС, а в наметі одного з чорнобильців) знаходяться два газових балони, про що було складено акт [...]. Окрім цього, вибухонебезпечних і займистих речовин у наметовому містечку чорнобильців знайдено не було. Газові балони одразу ж були винесені за межі містечка.
2.2. 22 листопада Донецьке міське управління ГУМВС України в Донецькій області спрямовує на ім'я міського голови Донецька Лук'янченка О.О. листа, в якому йдеться, що "згідно інформації, отриманої з мережі Інтернет наступний вибух відбудеться в м. Донецьк". У цьому листі полковник міліції Сєднєв просить "вирішити питання в судовому порядку, щодо заборони проведення зазначеного та інших масових заходів на території м. Донецьк, до поліпшення оперативної обстановки в місті".
2.3. 22 листопада Донецький міськвиконком подає позов до Донецького окружного адміністративного суду про припинення акції протесту-голодування ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС біля будівлі обласного управління Пенсійного фонду через можливий теракт. До позову долучається згаданий лист Донецького міського управління ГУМВС України в Донецькій області за підписом полковника міліції Сєднєва.
2.4. О 01:55 23 листопада Донецький окружний адміністративний суд задовольняє позов Донецького міськвиконкому і постановляє: "Встановити обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання шляхом заборони Донецькій обласній організації Всеукраїнської громадської організації Інвалідів Чорнобильської катастрофи "Чорнобиль-Єдність", Донецькій міській організації Всеукраїнської громадської організації інвалідів "Союз Чорнобиль України" та організованим ними групам осіб проведення акцій протесту, пікетування, інших масових заходів вм. Донецьку за адресою 83073, місто Донецьк, вулиця Університетська, No 91 (сквер головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області) згідно заявок, поданих 10 листопада 2011 року та 27 вересня 2011 року відповідно".
2.5. Увечері 24 листопада до наметового містечка прибувають представники виконавчої служби Донецького управління юстиції та зачитують рішення суду про заборону акції. Чорнобильці відмовляються підписувати акт (представник відповідача Микола Гончаров був відсутній). Виконавці повідомляють, що перебування чорнобильців на акції протесту є незаконним і йдуть з місця проведення зібрання.
ІІІ. ПОДІЇ 27 ЛИСТОПАДА.
3.1. 27 листопада полковник міліції Сєднєв, отримавши повідомлення від місцевого управління МНС про те, що вони мають намір забрати намет, генератор та пічку "буржуйка", які належать МНС, прибуває близько 19:00 до наметового містечка чорнобильців, де керує діями міліції.
3.2. 27 листопада намет демонтують представники МНС у цивільному одязі. У наметовому містечку знаходились, за словами полковника міліції Сєднєва, 10 міліціонерів і один міліціонер знаходився у замкненому зсередини приміщенні управління Пенсійного фонду України в Донецькій області. Представники виконавчої служби на місці акції протесту були відсутні.
3.3. За словами полковника міліції Сєднєва, представник МНС, який знаходиться ззовні намету, повідомляє чорнобильців, що МНС демонтуватиме намет. За словами чорнобильців, жодного повідомлення не було.
3.4. Чорнобильці стверджують, що люди в цивільному погрузили намет у автомобіль марки "Камаз" без номерних знаків.
3.5. Після демонтажу намету учасника голодування Геннадія Конопльова без ознак життя відносять до автомобіля "швидкої допомоги", що чергує на місці акції протесту.
3.6. Чорнобильці, отримавши повідомлення, що Геннадій Конопльов помер, блокують автомобіль "швидкої допомоги". Міліція впродовж декількох хвилин розблоковує проїзд для автомобіля "швидкої допомоги".
Розділ C Висновки ТРГ. Резюме
4.1. Чи було зібрання чорнобильців мирним: так.
4.2. Чи були підстави у полковника міліції Сєднєва просити у листі на ім'я міського голови Донецька Лук'янченка О.О. заборони всіх мирних зібрань у Донецьку: ні.
4.3. Чи був демонтаж намету на акції протесту чорнобильців виконанням рішення суду про заборону мирного зібрання: ні.
4.4. Чи забезпечила міліція належне інформування чорнобильців про демонтаж намету: ні.
4.5. Чи були в автомобіля марки "Камаз" на місці подій номерні знаки: невідомо, слід додатково встановлювати обставини.
4.6. Чи мав право полковник міліції Сєднєв здійснювати свої прямі службові обов'язки 27.11.2011 року близько 19:00 на місці акції протесту: невідомо, слід додатково встановлювати обставини.
4.7. ЗАГАЛЬНИЙ ВИСНОВОК: Органи внутрішніх справ Донецької області та міста Донецьк не надали достатніх та переконливих доказів того, що смерть Геннадія Конопльова настала не в результаті дій працівників МНС чи МВС під час демонтажу намету на акції протесту чорнобильців 27 листопада 2011 року.
Додаткова інформація – Володимир Чемерис ("Інститут Республіка")
Повний текст висновку тут: http://www.zmina.org.ua/2011/12/vysnovky-robochoji-hrupy-hromadskoji-rady-pry-mvs-z-vyvchennya-podij-u-donetsku-yaki-pryzvely-do-smerti-protestuvalnyka/
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.