Невідома форма життя – Автомайдан;)
Є такі рейтинги, де українці посідають перші місця у світі за рівнем невдоволеності своїм життям. Ми далеко не бідна нація за рівнем доходу на душу, тим не менш, лідируємо за песимізмом.
Мабуть, зокрема цьому сприяє відсутність інформації про наші перемоги.
До мене звернулися організатори цікавої громадської акції – Автомайдану. Люди їздять Україною і говорять про свої проблеми. Вражає, наскільки багато вдалося зробити звичайним людям – від захисту довкілля і до створення приниципово нових територіальних громад.
Публікую їх матеріали.
Перший день Автомайдану "Територіальні громади – господар України"
15 вересня Автомайдан розпочався з громади села Сівка-Войнилівська на Івано-Франківщині. Насамперед учасники завітали у супроводі представників комітету громади до звалища містобудівної техніки та прогнутих балок недобудованого мосту. Незакріплені вертикальні балки, зруйновані та розкидані за такої безгосподарності, доповнювали невтішну картину людської байдужості до використання коштів громад та громадян. Причина – припинення фінансування і на переконання громади – відсутність адекватного суб'єкта цивільно – правових відносин, який б проконтролював виконання робіт, подав відповідну заяву про кримінальний злочин, яким без сумніву є така безгосподарність. Тепер згідно з Конституцією, Цивільним кодексом України є створена юридична особа публічного права – територіальна громада, яка повинна розв'язати це питання. Приємні враження – відносно чистий Дністер та ріка Сівка, які вдалося захистити від забруднення саме зусиллями громади.
Проте першочергова проблема громади – сільськогосподарська земля. Спочатку на землі сіл та селищ України за межами населеного пункту в умовах хворобливого мовчання самих жителів прийшло чиновництво райдержадміністрацій, озброєне ч. 12 Перехідних положень Земельного кодексу, згідно з яким право розпорядження землями за межами населеного пункту воно в абсолютно незаконний, неконституційний спосіб перебрало на себе. Дещо пізніше вже цього року на їхнє місце прийшов з неймовірно широкими правами Держкомзем...
Громада Сівки сприйняти таке грубе порушення своїх прав не може. До цього додамо плановані "удосконалення" до Конституції від так званої конституційної асамблеї та новітні аспекти адміністративно-територіальної реформи, за якою у більшості сіл України замість органу самоврядування сидітиме такий собі представник виконавчого органу – староста, а що відбудеться з майном сільської громади за відсутності і громади, і хоча б умовного представницького органу думаю очевидно будь-кому. Про якісь нові ресурси, які з неба з'являться в укрупнених громад, говорити щонайменше комічно.
Саме територіальній громаді – власникові належить право володіння, користування та розпорядження (зміст права власності) своїм майном, в даному випадку – своєю землею. Згідно зі ст. 319 Цивільного кодексу України територіальна громада володіє, користується, розпоряджається своєю землею на власний розсуд. Перехідні положення Земельного кодексу в поточній версії зі змінами від 03.03.2011 року, очевидно, мали б враховувати усі означені вимоги Цивільного кодексу України. Тому передача права розпорядження органу виконавчої влади власністю територіальної громади викликає щонайменше здивування. Особливістю правомочності розпорядження у складі майнових прав є те, що вона не може бути відокремленою від права, переданого іншій особі. Ця передача позбавила б сенсу саме право власності. Хіба громада – кримінальний злочинець чи вимерла, що її раптом обмежили в її праві власності?
У відповідності із Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" від 06.09.2012 року до повноважень центрального органу виконавчої влади нещодавно додано право розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності. У відповідності із постановою Кабміну від 23 травня 2012 року повним ходом іде інвентаризація земель. Інвентаризація земель проводиться в межах адміністративно-територіальних одиниць, землеволодінь або землекористувань і територій, межі яких визначені проектами формування території і встановлення меж сільських, селищних рад. Хотілося б нагадати членам кабміну, за нагоди, що сільські ради – це представницькі органи громад, тому меж вони ніяких мати не можуть. Межі є в адміністративно-територіальних одиниць. Мета цього дійства проста – обійти власника – територіальну громаду.
Громада Сівки закономірно запитує: що державні органи творять на нашій землі, порушуючи наше конституційне право? І очевидно миритися з цим не збирається. Не збирається миритися і з розробкою кар'єру гравію – власності громади поза контролем громади, без врахування інтересів громади, без дозвільних документів. Інструмент боротьби з цим – заява про злочин. Найбільший успіх громади – заборона будівництва на землях громади масштабного свинокомплексу ТзОВ "Даноша". Знищення величезних ділянок родючих ґрунтів, затруєння води, отруйний сморід і фактичне знищення села – це те, що унеможливила громада свою стійкістю та згуртованістю.
Після зборів громади Сівки Автомайдан завітав у село Деліїв Галицького району. Будівництво свинокомплексів Даноші тут лише в розпалі. Але громада по досвіду сусідів з Ланів вже знала, що несе їй таке сусідство. Тому на загальних зборах в присутності громадських свідків з цілої України – учасників Автомайдану територіальна громада села прийняла рішення: у відповідності зі ст. 152 "Способи захисту прав на земельні ділянки" Земельного кодексу України внаслідок допущених порушень при підписанні договору оренди здійснити захист конституційного права територіальної громади місцевого самоврядування шляхом відновлення стану незаконно орендованої ТзОВ "Даноша" ділянки, який існував до порушення прав.
Крім того, громада заборонила будь – яке використання зазначеної земельної ділянки без дозволу громади.
У випадку невиконання цього рішення сторонами фіктивної, на переконання громади, угоди про оренду буде подано відповідну заяву про злочин у правоохоронні органи згідно зі ст. 205 Кримінального кодексу України "Фіктивне підприємництво" та у відповідності з Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції", а також здійснено усі необхідні кроки з залученням правоохоронних органів.
Після цього Автомайдан ввечері завітав у село Мшана, де відбулася зустріч з членами громадських комітетів територіальних громад сіл Шоломиничі, Переможне, Воля Бартатівська, ініціативної групи села Наварія. Голови територіальних громад ділились не лише проблемами, з якими вони зіткнулись при створенні громад, але й інструментами та кроками по виконанню поставлених громадою завдань. На Львівщині громади сконцентровані на проблемі незаконного вилучення у громад сільськогосподарських земель, нових можливостей для безпосереднього господарювання, кооперації. Львівщина доводить, що за потреби територіальна громада – юридична особа може зареєструвати свій статут безпосередньо без будь-якого затвердження сільською радою чи будь-яким іншим органом. Це допоміжний крок для ведення господарської діяльності, який згідно з Європейською хартією місцевого самоврядування зовсім не є обов'язковим. На Львівщині розуміють, що статут громади поруч з Конституцією та законами України є окремою частиною регуляторних актів, що діє на території конкретної адміністративно-територіальної одиниці.
Пізно ввечері у перший день Автомайдан прибув у першу створену загальними зборами територіальну громаду України – село Руда на Львівщині. Тут громада добилася відчутних кроків у контролі рішень сільської ради (однієї на чотири села), фінансуванні інфраструктурних проектів за рахунок коштів з різних джерел, закритті несанкціонованих сміттєзвалищ. Громада зіткнулась з проблемою незаконного вилучення у неї у минулі роки лісових ресурсів. Зібравши необхідні документи, громада готується повернути все належне їй за Конституцією.
У другий день Автомайдану передбачені зустрічі у Рівненській та Хмельницькій областях.
Другий день Автомайдану
День розпочався з зустрічі на Мирогощанському державному іподромі на Рівненщині. У Мирогощі, Молодаво та сусідніх селах створено територіальні громади. Тому розмова виходила цікавою, практично корисною, наповненою практичним матеріалом. Проте прихід призначеного міністерством АПК "директора" в супроводі представника міліції, що прийшов на підприємство "для ведення слідчих дій" в зв'язку зі злочином "самоправство" та "перевищення повноважень" не надто посприяв подальшій розмові. Водночас, подальші події набули практичної корисності: як спілкуватись з міліцією, що служить рейдерам. Особливо, коли рейдерство прикривається "міністерською мантією".
Після цього по дорозі у Хмельницький Автомайдан зупинився для спілкування з жителями Смиги, що вийшли протестувати проти рейдерства ДП "Смигаторф", проти корпоратизації. Місцева громада ще не знала своїх можливостей чи прав, водночас здатна протестувати проти незаконного позбавлення себе власності. Тому наша зупинка біля колони протестуючих була для останніх мабуть чи не найсуттєвішим результатом акції. Але час покаже.
Зовнішнє втручання у справи мирогощан спричинило значне запізнення групи Автомайдану на зустріч у Хмельницькому. Але зустріч у Хмельницькому все-одно відбулась, була цікавою і насиченою. Спілкувались переважно з головами громадських організацій, ініціативними групами територіальних громад Хмельницької області. Питання землі, водних ресурсів отримали чи не найбільшу увагу, але, дякуючи попереднім нашим зустрічам, говорили фактично про майбутнє громад. Про громаду і державу, громаду і людину, людину і людину. Говорили і про те, що реальна громада – це обов'язкова участь більшості у прийнятті рішення.
http://www.youtube.com/watch?v=rlDkGVdBgMQ&feature=youtu.be
http://www.youtube.com/watch?v=IcM_1_C4mfs
фотоматеріали:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.614414321943363.1073741832.360578700660261&type=1
Ми закидаємо все на сторінку Вільного простору у Фейсбуці.
Неякісні фото з першого дня є тут:
http://pravicya.org/main/1684-meta-dopomogti-samoorganzovuvatis-teritoralnim-gromadamonovleno.html
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.