Костянтин Матвієнко Політичний експерт

Хіба до мови зараз?

09 березня 2015, 11:56

Споконвічний найлютіший ворог України щодня вбиває військових і мирних громадян, руйнує і палить усе, чого достягають його криваві лапи.

Криза, на порядки посилена війною, знищує підвалини народного господарства.

Війні і кризі допомагає двоєдина українська корупція – системна (елітарна) та хаотична (народна).

Держава – зв'язна, ще, система неповоротких та архаїчних інститутів сама поставила себе на межу існування. Найочевидніший тому приклад – штучна хвороба інституту "гривня". Платіжну систему України послідовно і винахідливо намагаються знищити з середини. З Нацбанку.

На черзі інститути "самоврядування", "парламентаризму", "виконавчої влади" тощо

Так звані "реформи", покликані "реанімувати" державу, наразі полягають у медійному самозамилуванні "реформаторів" – громадських і тих, хто при офіційних посадах. Вони, мов глухарі на токовищі промовляють одне перед одним, не чуючи і не бачачи нічого довкола. А довкола: "кадрова політика", з якої вже і сміятися не виходить; законодавчий хаос; мародерство – та сама двоєдина корупція; злидні та занепад кругом.

Хіба за цих обставин до розвитку української мови? Тим паче, що її за замовчуванням вже дозволено не знати та не послуговуватися нею у виконанні службових обов'язків міністрам та іншим високопосадовцям. Вони користуються мовою того самого споконвічного ворога. Вони бо "реформатори".

Однак саме зараз "до мови".

Путін, почавши війну на знищення України, перед усім знищив старий імперський ідентифікатор спорідненості українського та російського народів. Антагонізм між нами, який ще з домазепенських часів намагалися ретельно приховувати, із лютою силою постав знову.

Рветься тканина єдиного російськомовного інформаційно-культурного простору, яка двадцять п'ять років приносила з України надприбутки російським попсовикам та медіаділкам, пригнічуючи розвиток сучасного українського культурного середовища.

Російське втратило свою притягальну чарівливість. Однак воно намагається виживати в Україні, мімікрувати та пристосовуватися під нові етичні обставини, бо Україна завжди була для нього важливою територією існування.

Російське не здає своїх позицій в Україні, воно наступає. Російською видається абсолютна більшість друкованих ЗМІ. Дикою є ситуація у книговидавництві: за два місяці минулого року кількість примірників книжок українською, виданих вітчизняними видавцями, склала 5 млн 957, а за два місяці цього року – 1млн. 327 тисяч. Зменшення у 4, 5 рази. Щодо електронних книжок данні відсутні, проте можна припустити, що і там ситуація не краща.

Телевізійний- та радіопродукт виробляється часто "мішанкою", коли в ефірі є припустимим використання української та російської мови водночас. Така ж ситуація і в інформаційних ресурсах інтернету

Соціальні мережі розвиваються швидше, ніж дослідники встигають вивчити явища, які породжуються ними та у них. Знаємо лише, що українська розширює там свою присутність, хоча значно відстає від російської.

У візуальному просторі – вивіски, меню, реклама – російська теж зберігає позиції завойовані за "попереднього злочинного режиму".

Цьому є "прийнятне пояснення". З'явилося, точніше посилилося, таке суспільне явище, як "український російськомовний націоналізм". Вододіл між сучасними Україною та Росією пройшов не так за етнічною, як за етичною ознакою. На боці російських окупантів, трапляється, що воюють етнічні українці, а на нашому боці – етнічні росіяни. Мовний антагонізм таким чином нівелюється.

Саме тому і саме зараз виникають сприятливі умови для розвитку і захисту української мови – закріплення за нею тих позицій, які забезпечать їй надійне майбутнє, аж допоки людство не стане одномовним, чого може ніколи і не статися.

На державу у цій справі надія така сама, як і у питаннях захисту довкілля, чи історичної спадщини – слабка. Хоча, зуміла ж держава українізувати український кінопоказ. Цілком безболісно для глядача, відтак – для прибутків кінопрокатного бізнесу. Та й в освіті, надто – середній, ситуація розвивається за позитивним сценарієм.

Разом з тим той позитив є переважно заслугою громадськості. Отож і тут їй доведеться докласти зусиль.

Час домогтися щоб ліцензування телеканалів, радіостанцій, друкованих та цифрових видавництв здійснювалося за одномовними принципом – 100% продукту українською мовою. Теж саме – у зовнішній рекламі. Встановити перехідний період для двомовних видань – місяців шість. Запровадити додаткові мита для російськомовного інформаційно-культурного продукту.

Так, українська мова ще потребує трохи протекціонізму. Ну, бодай стільки, скільки його застосовують щодо російської у Росії. В умовах війни, що на десятки років наперед зафіксує зловорожість Росії до України, її прагнення знищити все українське, мова є одним з чинників української ідентичності, тому її слід розвивати і захищати.

У майбутньому її життєздатність залежатиме від цивілізаційної притягальності України для людства.

powered by lun.ua
Коментарі — 99
Gordon Bayron _ 11.04.2015 11:50
IP: 74.125.18.---
Никогда не думал что моя родина станет марионеткой американских русофобов...а такой ублюдок как ты будут нести чушь...ты сварщик???...вот иди и вари,восстанавливай разрушеный тобою Донбас,а не пииизди людям которые в информационной блокаде по горло насытились вашим бредом
Gordon Bayron _ 11.04.2015 11:45
IP: 74.125.18.---
Гори в аду костя...до седьмого колена...ты и твои саратники отсасывающие у нынешнего режима,сеющие раздор между братскими народами...несущие бред в уши слепых граждан...здохни в муках
Natalia Berdadyn _ 14.03.2015 19:28
IP: 37.53.92.---
Російськомовний націоналізм – це явний оксюморон, і швидше технологія. Жертви політики асиміляції за мовною ознакою не можуть претендувати на захист того, від чого вони відреклися обравши колонізаційні цінності, як було задумано і заплановано асиміляторами, московськими урядами. Нації помирають від того, що в них відбирає мову (Костенко). І мабуть, що й патріотом годі стати віддаючи перевагу цінностям колонізації, які покликані були внаслідок тиску і знущань замінити національні цінності, якщо виходити з патріотизму, як любові до української землі-батьківщини. Українська земля без української мови – обертається на нічию територію, яка криво лежить, аби її вкрасти. Так само як "лоха гріх не кинути", так і обкраденого українця гріх не обманути, на що Путін з його кримінальними менталітетом і пішов. Росіяни дали нам покористуватись своєю "високостатусною" мовою (адже заради низького статусу, непрестижності українську ігнорують), а взамін хочуть суверенітет. Логіка є.
Natalia Berdadyn _ 14.03.2015 18:55
IP: 37.53.92.---
Згідно з роз'ясненням Конституційного суду статті 10 Конституції у 1999 році органи державної влади і місцевого самоврядування зобов'язані послуговуватися державною мовою при здійсненні ними своїх повноважень. Наші ж горе-реформатори порушуючи основний закон, змушують дотримуватися законодавства і навіть впроваджувати зміни в державі. Перший – Аваков, міністр. А потім населення ломає голову чому нема відчуття захищенності від держави. Правове поле ж то одне. І взивати до совісті годі, бо перед цинічним ігноруванням української є ненависть до неї як до реального засобу національної ідентифікації (формально – будь ласка), як це не парадоксально звучить, бо закон психології говорить, що від чого відрікаються, те з часом починають ненавидіти. Відтак переконання, що колонізаційна російська має таке ж моральне право в Україні, як і національна українська. Порошенко теж грубо посягнув на статус української задекларувавши право місцевим радам визначатися в мовному питанні.
19Yurkiv21 _ 11.03.2015 10:23
IP: 91.200.224.---
Mariya Palamarchuk:
19Yurkiv21:
Це вже зовсімнісенітниця!
Як у Аргентині,так і в Канаді І в Штатах-по всьому світу- украінці завжди знали і знать украінську.Мають недільні школи,говорять украінською.Акцент -інший,але це накладання вимови іншоі-це присутнє.А от стосовно москалів-іх діти своєі рідноі не знають-це фпкт.
???
19Yurkiv21 _ 11.03.2015 10:20
IP: 91.200.224.---
Terpila:
Даунбас вибухнув після Криму – настільки це очевидно:)
Тобто дописувач вважає, що Даунбас вибухнув внаслідок захоплення Криму РФією?
No comments!
В политиці, як в цирку – кожний новий фокус "спадкує" попередній.
Спочатку був кримський Автономний фокус, далі – Ядерний, за ним – ЧФ-лотський, далі Газовий, за ним Харківський, потім ЄС -івський, Майданівський, Кримський, Донбасівський, Мінський...
Закономірність вбачаєте?:)
Mariya Palamarchuk _ 11.03.2015 01:23
IP: 74.125.17.---
19Yurkiv21:
Це вже зовсімнісенітниця!
Як у Аргентині,так і в Канаді І в Штатах-по всьому світу- украінці завжди знали і знать украінську.Мають недільні школи,говорять украінською.Акцент -інший,але це накладання вимови іншоі-це присутнє.А от стосовно москалів-іх діти своєі рідноі не знають-це фпкт.
Olena Anykiyenko-Yaburova _ 10.03.2015 21:11
IP: 212.90.62.---
Сподобалась стаття! все вірно! час діяти!
Terpila _ 10.03.2015 18:42
IP: 37.57.208.---
Даунбас вибухнув після Криму – настільки це очевидно:)
Тобто дописувач вважає, що Даунбас вибухнув внаслідок захоплення Криму РФією?
No comments!
Valerian Grabovski _ 10.03.2015 16:00
IP: 91.236.224.---
данбас і крим вибухнули бо до цього готувався кремлівський москаль 10 років в тому числі через росоканалізований ящик,росопопсу у маршрутках і новості РФ-24 для тих лохоу, которьім всє должньі довіку.
Valerian Grabovski _ 10.03.2015 15:56
IP: 91.236.224.---
світ ніколи не буде одномовним, бо електроннні перекладачі вдосконалюються і будуть працювати автоматично через ефір=етер за допомогою новітніх технологій.
навпаки поглиблення вивчення різних мов повинно приносити користь перш за все тому етносу через багатомовну персону якого відбувається поглиблення знання для цього етносу-національності,до якого ця багатомовна персона належить.
19Yurkiv21 _ 10.03.2015 13:51
IP: 91.200.224.---
Tim Vlasyuk:
Що заважає українцям заявити про права на російську мову, як похідну від української?
Відраза!
Tim Vlasyuk _ 10.03.2015 13:30
IP: 74.125.18.---
Що заважає українцям заявити про права на російську мову, як похідну від української?
19Yurkiv21 _ 10.03.2015 12:58
IP: 91.200.224.---
Александр Наумовец:
Oleksandr Kelym:
Проценти...проценти...50% на 50%... 70% на 30%...
ВСЕ І ВІДРАЗУ!!! Микита Хрущов свого часу пам*ятники Сталіну ЗА ОДНУ НІЧ знищив – і народ, який так недавно ридма-ридав за "батьком всіх націй" це проковтнув і не поперхнувся! БО СИЛЬНА ВЛАДА!
Це вам не Вальцмани-Гройсмани... Сильна влада і войну виграє і мову українську утвердить.
Англомовна Канада англомовну Америку не боїться – так то цивілізації, а ми поряд з ВАРВАРАМИ!!!
Кожен народ має ту владу, на яку він заслуговує...
Це ж саме можна сказати і про владу:)
19Yurkiv21 _ 10.03.2015 12:55
IP: 91.200.224.---
shasta:
19Yurkiv21:
ви ще на щось сподіваєтеся від "видатного єврея України" Яценюка?! а про його кошти так взагалі смішно. Хіба він хоч копійку власних грошей кинув на АТО?!!
Він кидає на АТО всю свою енергію, а це важливіше, аніж гроші!
Кидати копійки – то наша з Вами справа:)
19Yurkiv21 _ 10.03.2015 12:53
IP: 91.200.224.---
Terpila:
Не можу утриматись від коментарію. Як вчасно! Я у захваті. Нова Фаріон, навіть краща, ніж попередня. І наслідки можуть бути ще кращі, ніж попередні. Не всі ще забули, після чого вибухнув Даунбас? Нагадую – після голосування за відміну "мовного" закону. Це – не недолугість автора, це щось інше... Що саме – навіть казати не треба – настільки це очевидно.
Даунбас вибухнув після Криму – настільки це очевидно:)
Terpila _ 10.03.2015 12:35
IP: 37.57.208.---
Не можу утриматись від коментарію. Як вчасно! Я у захваті. Нова Фаріон, навіть краща, ніж попередня. І наслідки можуть бути ще кращі, ніж попередні. Не всі ще забули, після чого вибухнув Даунбас? Нагадую – після голосування за відміну "мовного" закону. Це – не недолугість автора, це щось інше... Що саме – навіть казати не треба – настільки це очевидно.
shasta _ 10.03.2015 11:16
IP: 176.8.117.---
19Yurkiv21:
ви ще на щось сподіваєтеся від "видатного єврея України" Яценюка?! а про його кошти так взагалі смішно. Хіба він хоч копійку власних грошей кинув на АТО?!!
19Yurkiv21 _ 10.03.2015 09:38
IP: 91.200.224.---
Якщо казати направду, то Україна має збудувати на кордоні з Кацапстаном ЧОТИРИ СТІНИ – "ЗАЛІЗОБЕТОННУ", "МОВНУ", "КУЛЬТУРНУ" та "ІСТОРИЧНУ".
Аж тоді буде повний alles, але чи вистачить в Яценюка коштів, а в Українців волі?:)
shasta _ 10.03.2015 09:10
IP: 176.8.117.---
влада наша офіційно з Росією, навіть після визнання її агресором, не воює. Кордон не закрито, немає економічної блокади навіть окупованих територій, не кажучи вже про транзит нафтогазу по Трубі, торгівлі і Липецькій канхветці... Та й армію утримує фактично народ з волонтерами. Тому й щодо мови від цієї влади якихось рішучих дій очікувати не варто.
коли одразу після втечі Яника Швабода кинулася відміняти мовний закон Кідалова і Ко, це було на руку Мацкві, бо давало привід для накручування проросійського бидла проти "бендеровцєв".
але тепер ситуація змінилася принципово. але той закончик досі діє...
Александр Наумовец _ 10.03.2015 06:37
IP: 74.125.18.---
Oleksandr Kelym:
Проценти...проценти...50% на 50%... 70% на 30%...
ВСЕ І ВІДРАЗУ!!! Микита Хрущов свого часу пам*ятники Сталіну ЗА ОДНУ НІЧ знищив – і народ, який так недавно ридма-ридав за "батьком всіх націй" це проковтнув і не поперхнувся! БО СИЛЬНА ВЛАДА!
Це вам не Вальцмани-Гройсмани... Сильна влада і войну виграє і мову українську утвердить.
Англомовна Канада англомовну Америку не боїться – так то цивілізації, а ми поряд з ВАРВАРАМИ!!!
Кожен народ має ту владу, на яку він заслуговує...
Oleksandr Kelym _ 10.03.2015 00:06
IP: 91.219.223.---
Проценти...проценти...50% на 50%... 70% на 30%...
ВСЕ І ВІДРАЗУ!!! Микита Хрущов свого часу пам*ятники Сталіну ЗА ОДНУ НІЧ знищив – і народ, який так недавно ридма-ридав за "батьком всіх націй" це проковтнув і не поперхнувся! БО СИЛЬНА ВЛАДА!
Це вам не Вальцмани-Гройсмани... Сильна влада і войну виграє і мову українську утвердить.
Англомовна Канада англомовну Америку не боїться – так то цивілізації, а ми поряд з ВАРВАРАМИ!!!
Влад Панченко _ 09.03.2015 23:37
IP: 46.200.64.---
Підтримую на 1000%.Питання мови всерівно виникне,як не тепер,то в четвер.Від Житомира і до Рави-Руської ми ніколи не погодимось на двомовність.У мене в Ж
итомирі радіо шансон вже видає в ефір приблизно 30-40% укр. пісень.Всі держслубовці,офіцери ЗСУ,СБУ,МВС,прокуратура,працівники суду повинні негайно звільнятись за використання російської мови.А при правильному підході до цієї проблеми,через 5-15 років,вся Україна буде розмовляти українською.До речі,російська на телебаченні і в ЗМІ має велизний негатив в перетворенні мови на "суржик".І образливо,та й зрештою огидно дивитись,як молоді вчителі,розмовляють і викладають "суржиком".Правда,яка освіта, такі й вчителі.
Олег Груш _ 09.03.2015 22:47
IP: 46.119.5.---
Hrytsko:
Що значить місцеві – 50/50? Навіть @уйло б не додумався в україномовних на 90-99% районах, а таких в Україна абсолютна більшість, виділяти 50% ефіру псячоязиким кацапам.
Hrytsko _ 09.03.2015 21:24
IP: 74.125.18.---
lohik:
... А всі наші воїни в АТО і на блок-постах також "кавєркают" язик...). Негайно треба замінити їх на україномовних?
=========
Є різниця між політиком загальнонаціонального масштабу і воїном на блок-посту, погодитесь? Хоча в нас були й не такі "поети Чехови" з "Ганнами Ахмєтовими". Юля епігонить.
Зеленський63 Aтака Путіна1280 Корупція1418 Україна та Європа1122 Свобода слова578
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter