Костянтин Матвієнко Політичний експерт

Змінити взаємини суспільства з державою у мирний спосіб!

11 червня 2018, 16:04

Сьогодні Україна не вперше постає перед необхідністю відмовитися від наявних способів управляння державою. І у 1991 році, коли ми позбулися радянської влади, і за Помаранчевої Революції, і за Революції Гідності, українське суспільство прагнуло породити новий, більш придатний для потреб його розвитку державний організм. Однак, в нас знову і знову виходила подоба радянської влади, з її тоталітарним менталітетом та авторитарним правлінням. Додалася хіба що більш відверта, цинічна та всепоглинаюча корупція.

Відповідь на питання про причини виникнення чергової хвилі потужного невдоволення владою полягає у тому, що і нинішня генерація нашої влади є таким самим "генетичним покручем" влади радянської, як і ті, що існували за Кучми, Ющенка, Януковича.

Проте сьогодні перед Україною постали незрівнянно більші небезпеки, ніж ті, що мали місце до Революції Гідності.

Війна, з її наслідками масових смертей і десятків тисяч інвалідів, руйнуваннями цілих міст; втрати частини суверенної території; загрози подальшого наступу російського агресора; мільйонами біженців-переселенців... А ще: зубожіння громадян; різке зменшення продуктивної частини населення внаслідок виїзду за кордон; катастрофічний зовнішній борг; безпрецедентне негативне сальдо зовнішньоторговельного балансу; злочинність; безробіття; знищуваний російською пропагандою інформаційно-культурний простір України...

Хіба ж під силу "генетичному покручу" подолати ці виклики?

Риторичне питання, бо і сам собою той "покруч" є викликом. Але ж українська влада, нагадаємо, похідна від українського суспільства. Якщо це замкнене коло не буде розірваним, то Україна анігілюється – просто перестане існувати як соціум, країна, держава.

Створення нової системи суспільно-державних взаємин в Україні ще залишається можливим у мирні способи.

Один з них сьогодні пропонується Юлією Тимошенко. У п'ятницю вона скликає Форум "Новий курс України". Перед усім цей захід покликаний залучити до діалогу про майбутнє України не так політиків, а перед усім представників дієвої, компетентної громадськості та експертних спеціалізованих наукових спільнот. Метою Форуму стане здійснення погляду на цивілізаційне місце України з нового ракурсу пост інформаційного світу, ефективна пропозиція інноваційних форм співпраці українського суспільства з оновленою українською державою, їх обопільного органічного доповнення одне одного на основі сучасних уявлень про суспільний розвиток і суспільне благо.

Втілення ідеї оновленого суспільного договору є надскладним завданням. У сьогоденні – на межі нездійсненності. Та його реалізація є ексклюзивною альтернативою більш чи менш швидкому процесу одночасної деградації українського суспільства і української держави.

© 2000-2018 "Українська правда"

Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання на www.pravda.com.ua

Засновник проекту: Георгій Гонгадзе
Головний редактор: Севгіль Мусаєва-Боровик
Редактор-засновник: Олена Притула
E-mail редакції: editor@pravda.com.ua
Webmaster: webmaster@pravda.com.ua