Костянтин Матвієнко Політичний експерт

333

10 січня 2019, 13:35

Вчора усі члени Синоду Константинопольського Патріархату поставили свої підписи під Томосом про автокефалію Православної Церкви в Україні. Числом у заголовку позначено кількість років, протягом яких православних українців було відокремлено від світового православ'я московським бар'єром. З 1686 року Київські Митрополити перебували у підпорядкуванні Московського Патріарха, чи обер-прокурора російського Священного Синоду. З 2019 року відновлено канонічну єдність Православної Церкви в Україні зі Вселенським Патріархатом і, зокрема, на цій підставі її визнано помісною – рівноправною серед інших 14-ти автокефальних православних церков світу.

Проте, для православних вірян в Україні головним результатом щільного ряду церковних подій, що передували визнанню автокефалії, є, не так власне вручення Томосу, як євхаристичне єднання – спільне причастя українських ієрархів та священників зі Вселенським Патріархом та його священством. Це стало можливим винятково завдяки тому, що у жовтні минулого року Священний Синод Вселенського Патріархату одноголосно ухвалив рішення про нечинність анафеми, накладеної Московською Церквою на Митрополита Київського і всієї України Філарета у 1992 році. У такий спосіб кира Філарета було визнано повноправним православним ієрархом, що означає канонічність усіх здійснених ним священних таїнств. Відтак, усі вірні, хто перебував у Київському Патріархаті та в УАПЦ, можуть бути цілковито певними у своїй належності до православної Церкви, а закиди, щодо "не канонічності", "без благодатності", "не спасительності" таїнств, здійснених, коли б то не було, в УПЦ КП і УАПЦ цілковито і остаточно спростовано.

Десятий патріарх

З позацерквоних політизованих кіл вряди-годи чути закиди про те, що до родини Православних Церков українська Церква мала б увійти у статусі патріархату, а не митрополії. Справді, вже сьогодні кількість парафій у Православній Церкві України (не менше 6000) значно перевищує число громад цілковитої більшості з поміж інших Православних Церков. Враховуючи також і давність заснування першої митрополичої кафедри в землях сучасної України (988 рік), є всі підстави для постановки питання про патріарший статус Православної Церкви в Україні. Однак Російська Православна Церква наразі налічує в Україні не менше 12 000 парафій. Таким чином на єдиній канонічній території, якою, згідно Томосу від 6 січня 2019 року, є територія держави Україна, існує дві паралельні юрисдикції – Київська і Московська. Вірогідно, що питання про піднесення Української Церкви до статусу Патріархату доречно буде ставити після подолання дуалізму юрисдикцій на українській канонічній території та визнання автокефального статусу Київської Церкви переконливою більшістю помісних церков.

Сьогодні у світі є 9 православних церков, предстоятелі яких мають сан Патріарха: Константинопольська, Олександрійська, Антиохійська, Єрусалимська, Російська, Сербська, Румунська, Болгарська, Грузинська.

Остання визнана у статусі патріархату лише у 1990 році, попри те, що ще у 317 році стала державною Церквою давнього царства грузинів.

Разом із тим у України є свій Патріарх. Його цілком можна вважати десятим патріархом православного світу. Мова про Святішого Владику Філарета, який власне і привів, більше, ніж за чверть сторіччя, Православну Церкву в Україні до її сьогоденного помісного статусу. Так, цей його титул не використовується у зовнішньо церковних взаєминах. Однак його визнання і поминання за богослужіннями лежить не у формальному документальному вимірі, а у моральній площині для українських священників і мирян.

Не переплутати Томос із виборчою листівкою!

Величезною спокусою для українських політиків є використання історичної події набуття автокефального статусу Правосланою Церквою в Україні з метою їхньої власної політичної реклами.

Заслуга у наданні Томосу перед усім належить самій Церкві, яка йшла до цього 333 роки. В новітній історії Київський Патріархат та Українська Автокефальна Православна Церква стали вагомою і шанованою частиною українського громадянського суспільства. Поміж суспільних інституцій в Україні найбільше сьогодні довіряють Церкві і волонтерам. Цей рівень довіри співставний з довірою до армії. Жоден інший інститут держави – Президент, Уряд, Верховна Рада... – і близько не наближаються до такого показника. Відтак у влади виникає бажання "позичити суспільної легітимності" у Церкви.

Не треба! Бо виглядає гротескно, щоб не сказати карикатурно. Держава виконала свою важливу місію, коли офіційно – рішенням Парламенту і листом президента – підтримала звернення Владик Філарета та Макарія, разом з усіма їхніми архієреями та окремими митрополитами РПЦ в Україні до Вселенського Патріарха Варфоломея щодо автокефального статусу нашої Церкви.

У держави є ще одна вагома і відповідальна роль – забезпечити дотримання законності при зміні юрисдикцій парафіями та іншими церковними інститутами, у зв'язку постанням Помісної Церкви. Все інше є питаннями, що віряни спроможні розв'язати самі.

Щодо виборів, то ієрархи, священики і члени церковних громад спроможні самостійно, як громадяни, наділені конституційними правами незалежно від віровизнання, вирішити питання своєї участі у них.

powered by lun.ua
Коментарі — 41
Костянтин Ольшанський _ 10.01.2019 18:40
IP: 35.235.227.---
Oleg Levchenko:
Костянтин Ольшанський:
Доречно згадали Задорнова. Зараз він уже там, де невдовзі опиниться і гундяєвська секта. Разом співатимуть на концерті Кобзона.
Людям свойственно умирать. Или вы думаете, что сторонникам вновь образованной ПЦУ гарантировано бессмертие?
Oleg Levchenko _ 10.01.2019 18:31
IP: 46.201.170.---
Костянтин Ольшанський:
"Вчора усі члени Синоду Константинопольського Патріархату поставили свої підписи під Томосом про автокефалію Православної Церкви в Україні".

Примечателен состав этого Синода (как говорил Задорнов, "Наберите воздуха в грудь!"): Патриарх Стамбульский Варфоломей, Митрополит Чикагский Нафанаил, Митрополит Нью-Джерский Евангел, Митрополит Сингапурский Константин, Митрополит Корейский Амвросий и прочие столпы мирового православия.
Доречно згадали Задорнова. Зараз він уже там, де невдовзі опиниться і гундяєвська секта. Разом співатимуть на концерті Кобзона.
Костянтин Ольшанський _ 10.01.2019 18:27
IP: 35.235.227.---
"Вчора усі члени Синоду Константинопольського Патріархату поставили свої підписи під Томосом про автокефалію Православної Церкви в Україні".

Примечателен состав этого Синода (как говорил Задорнов, "Наберите воздуха в грудь!"): Патриарх Стамбульский Варфоломей, Митрополит Чикагский Нафанаил, Митрополит Нью-Джерский Евангел, Митрополит Сингапурский Константин, Митрополит Корейский Амвросий и прочие столпы мирового православия.
Log Log _ 10.01.2019 18:21
IP: 178.133.29.---
Корж Микита:
"Днепровские кручи" в Эстонии?
"Мой отец принципиально гражданином Эстонии не был,ему по сей день хватает вида на жительство".
Breda _ 10.01.2019 17:49
IP: 95.133.171.---
... я правильно розумію – що Порошенко тепер відправився в релігійний передвиборчий тур по всім великим храмам України? Наріків нехай з собою не бере – хоча вже пізно.
Костянтин Ольшанський _ 10.01.2019 17:39
IP: 35.235.227.---
333 – это 666 деленное на 2.
Корж Микита _ 10.01.2019 17:15
IP: 95.132.135.---
Игорь Усенко:
:) я живу в том самом дворе, куда в 1765 году с Полтавы переселились мои предки. Я из семьи потомственных днепровских рыбаков. Дом, правда, другой. Валькованый под камышовой крышей давно снесли. Мой прадед был рыбаком, дед, отец с детства рыбак, закончил мореходку, обошел весь мир, вернулся на днепровские кручи и живем вместе и дальше будем тут жить. А вы кто такие? кучка недоделанных жебракив которые вдруг возомнил что умеют управлять государством? Вы уже проявили себя за 30 лет. Что ещё вам надо?
Игорь Усенко _ 10.01.2019 16:52
IP: 94.178.110.---
Дивно, що ми українці намагаемося щось довести раша-парашникам. Ми всі чудово розуміемо, що вони корчаться бісяться від того, що українці не хочуть і не будуть ніколи вважати рОсіянінів із їх мокшою-московіею ні друзями, ні родичами ні навіть людьми. Росіяніни монголоїди для нас є тільки ворогами назавжди. Любий крок до ізоляції всього москальського – для нас добре, для них – трагедія. Москальня, рОсіяніни, рОсія – наш ворого назавжди. Оця рОсянська біомаса, у своїх дописах, хоче нам втулити щось свое.Москальня вважае, що може хтось прочитае із українців і скаже –... а може монголоїді мокши таки людиноподібні, он навіть писати вміють (хоч і дурню), он у них і мами є, а не тільки лапті балалайка і бояришнік. Москальня все хоче хоч якось пролізти до нас і ще щось вкрасти. Українці вже повинні просто ігнорувати всяки дописи кацапчиків і витискати усіх тих із них, що ще лишилися в Україні на бєскрайніє просторі сибірі.
Корж Микита _ 10.01.2019 16:14
IP: 95.132.135.---
lohik:
та не, всё проще, у меня всего лишь мама в сталинском лагере родилась. И с 1991 года я задавался вопросом – когда же вы, тараканы старые, врали и лицемерили, до 1991 года или после? Теперь могу с уверенностью ответить – и до и после.
lohik _ 10.01.2019 16:01
IP: 188.163.32.---
Корж Микита:
Жесть:) Када потомственные советские атеисты начинают подсчитывать – "кількість років, протягом яких православних українців було відокремлено від світового православ'я московським бар'єром" невольно осознаешь, как безнадежно глубоко погрузилась Украина в болото лицемерия и вранья:)
Ви, часом, не з руского мира Крємльовского патріархата?.?
lohik _ 10.01.2019 15:56
IP: 188.163.32.---
Богдан Хемич:
Шановний п.Констянтин! Посилання на 12000 парафій (з яких не менше 50% штучно створених для маштабності УПЦ) краще б замінити на посилання на кількість віруючих парафіян і тим самим показати реальну картину православя в Україні.
Кількість Храмів порахувати легше...
А як практично порахувати та зареєструвати кількість віруючих на кожній парафіі?...Провіряти на вході в Церкву паспорти та місце регістраціі іх проживання як на виборчих дільницях?...
Log Log _ 10.01.2019 15:19
IP: 46.133.27.---
Костянтин Матвієнко:
Я до спадкових атеїстів не належу.
Не вступайте у діалог з молодим Луганд*нцем Корж Микита.
У нього в голові не каша, а продукт її переробки організмом.
Там, як і у Путлера, мікс комунізму з кондовим російським шовінізмом.
Корж Микита _ 10.01.2019 15:09
IP: 95.132.135.---
Костянтин Матвієнко:
Я до спадкових атеїстів не належу.
та, нихто не належить. уси советские атисты мигом испарились. Оказывается, на самом деле, ещё студентами советских вузов в промежутках между парами "истории КПСС" тайно бегали в храмы и ставили свечки у иконы святого апостола Пэтра Рошена.
Костянтин Матвієнко _ 10.01.2019 14:55
IP: 37.73.238.---
Я до спадкових атеїстів не належу.
Корж Микита _ 10.01.2019 14:51
IP: 95.132.135.---
Жесть:) Када потомственные советские атеисты начинают подсчитывать – "кількість років, протягом яких православних українців було відокремлено від світового православ'я московським бар'єром" невольно осознаешь, как безнадежно глубоко погрузилась Украина в болото лицемерия и вранья:)
Богдан Хемич _ 10.01.2019 14:22
IP: 192.162.35.---
Шановний п.Констянтин! Посилання на 12000 парафій (з яких не менше 50% штучно створених для маштабності УПЦ) краще б замінити на посилання на кількість віруючих парафіян і тим самим показати реальну картину православя в Україні.
Україна та Європа1065 Aтака Путіна1187 Корупція1288 Уряд реформ392 тітушки18
ОСТАННІ ЗАПИСИ
Віктор Уколов

Стартувала PR-кампанія за зняття санкцій з Росії?

Олексій Гарань

Скільки посад голів комітетів віддала опозиції правляча компартія у 1990 р.?

14
Ірина Федорів

До уваги голови КОДА: Даніш в суді завалює експертизу по каналізації на Бакала

3
Айдер Муждабаєв

Россияне устали от Путина. Это правда. Им нужен Сталин

8
Дмитро Яблоновський

Державні монстри – вбити чи розчаклувати?

3
Сергій Лямець

Авакова и Супрун оставить в правительстве? Зеленский и команда – вы серьезно???

17
Ірина Федорів

Вода з фекаліями: що дала нарада в голови ОДА

12
Артем Петренко

Шанс вырваться из ловушки бедности. Или почему важно, чтобы у Зеленского получилось

24
Сергій Лямець

Коболев получает $1 млн в месяц. Укрзализныця закупает дизель у олигархов. Так зачем нам независимые набсоветы???

7
Сергій Лямець

Зачем Зеленскому стукачи. Что говорит здравый смысл об инициативе платить 10% за доносы

13
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter