Тетяна Монтян Юрист

Короткий лікнеп про сутність відкритих реєстрів та кадастрів – 1

29 травня 2009, 13:10

Цивілізований світ відрізняється від нецивілізованого тим, що в першому, на відміну від другого – власність та угоди з нею захищаються законом, а держава несе повну відповідальність перед добросовісними власниками за шкоду, пов'язану з недостовірністю інформації, занесеної в реєстри та кадастри. Україна за цією класифікацією знаходиться самі розумієте де.

В Україні рівень формалізації власності, за різними методиками підрахунків, складає від 5 до 8%. Якщо говорити простими словами, то це означає, що – за незначними виключеннями, нікому не відомо, що, де і кому належить, практично ніхто не несе відповідальність за невиконання зобов'язань, за збитки та шахрайство, і на практиці ніяким чином неможливо примусити контрагента до оплати поставлених товарів і послуг, якщо цей контрагент має твердий намір "кидалова".Отже, в нашій країні абсолютна більшість комерційно привабливих активів перебуває або в "тіні", або взагалі "поза економікою", бо не використовується, хоча могли і повинні були б.

Обсяг доступного для дрібнопідприємницької діяльності капіталу є вельми незначним, а комерційна діяльність є шалено ризикованою та доступною лише відчайдухам – або політикам та вищим чиновникам, захищеним своїми посадами та статусами. При цьому ж мільйони людей мають дрібні заощадження, які вони не можуть пустити "в діло", і змушені або класти їх на банківські депозити, або купувати на них або "залізобетонні", з їхньої точки зору, активи на кшталт нерухомості, або витрачати на "гломур" – на кшталт автомобілів чи поїздок на курорти.

Ось що пише з приводу таких країн, як наша, Ернандо де Сото: "У цьому світі важко підтвердити або спростувати наявність прав власності, оскільки законні правила відсутні або не діють; тут потенційно корисні економічні властивості активів не описані і не організовані; їх неможливо використовувати для виробництва додаткового доходу за допомогою складного ланцюга операцій, оскільки їх невизначеність і незафіксованість відкривають занадто великий простір для плутанини, нечесності і визнання операцій недійсними. Іншими словами, тут більша частина активів являє собою "мертвий" капітал".

Він також зазначає те, що подібна ситуація спостерігається в усіх країнах, де рівень формалізаці власності є незначним, а процедури формалізації – заплутаними та доступними лише для мізерного відсотку населення країни – "багатих та/або знаменитих". А найобразливішим є те, що в усіх таких країнах "... підприємливість та винахідливість бідноти створили величезні багатства, що утворюють потенційно найбільше джерело капіталу, необхідного для розвитку цих країн. Ці бідняцькі активи не тільки багаторазово перевищують власність уряду, місцевих фондових ринків і прямих іноземних інвестицій; вони багаторазово перевищують обсяг допомоги та кредитів, що надаються розвинутими країнами, Міжнародним валютним фондом і Світовим банком".

Цілком зрозуміло, що насправді керівництву України абсолютно непотрібно бігати з простягнутою рукою по всіляких Міжнародних Валютних Фондах та інших фінансових (кидалах) донорах та заганяти свою країну в борги на віки вічні. Тому що населення навіть найбідніших країн, не кажучи вже про Україну – володіє неймовірними багатствами у вигляді нерухомості, знань та власної підприємливості, які не може перетворити в продуктивний капітал, здатний породжувати ще більший капітал – через оголтілий бардак з формалізацією власності, відсутність належних систем її реєстрації та гарантій прав власників з боку держави. Так-так, мова йде саме про мої улюблені відкриті реєстри та кадастри, про які я ніколи не втомлююсь говорити.

Але наші політикани, замість того, аби провести відповідну, надзвичайно нескладну реформу системи формалізції власності – вперто швендяють по світу та клянчать гроші. Вони роблять це, оскільки тупо дерибанять отримані кредити мільйоном різноманітних способів, а МВФ та інші подібні кантори просто моляться на те, аби, збав боже, всілякі тЮльки, Ющі чи Яники ніколи не переводилися у керма "бананових країн", серед яких, на жаль, Україна займає "почесне" місце.

Де Сото стверджує, що капіталізм як такий розквітнув та став системою "практично загального благодєнствія" для всіх громадян суто випадково, оскільки, як і стверджував Маркс – капіталістам, звісно ж, було глибоко начхати на будь-що, крім власних прибутків. І тут раптом – демократія, соціальних захист, низький рівень корупції – звідки ж таке щастя? Як не дивно – це просто побічний ефект відкритої повної, загальної формалізації власності, яка була затіяна аж ніяк не заради (міра во фсьом міре) того, аби кожен лох в будь-якій розвинутій західній країні жив як при комунізмі, тобто, не для створення капіталу та доступу до нього абсолютно всіх, а для більш приземлених цілей – для захисту прав власності на майно.

Тобто, в розвинутих країнах капітал виникає "...завдяки прихованим процесам, що відбуваються в лабіринтах офіційно визнаної системи власності.

Але спробуйте уявити, чи можна продуктивно використовувати активи, які нікому не належать? Як можна було б упевнитися в існуванні цих активів, у реальності та законності операцій, перетворюючи їх і піднімаючи їх продуктивність, якщо б не офіційно оформлена система прав власності? Де можна було б зафіксувати економічні особливості активів, якщо б у рамках цієї системи не велися юридичні документи про права на володіння і власність? Чим можна було б керуватися в ході прийняття рішень про використання та передачі активів, якщо б не формальна система власності? Саме офіційно визнані, формальні відносини власності визначають процес, форми та правила, що дозволяють перетворити активи в елемент активного капіталу."

Які питання мучають будь-кого, хто хоче придбати в Україні якесь майно, тобто укласти угоду, що виходить за межі "звичайної побутової"?

1. Чи дійсно людина, яка представляється власником – ним є, і чи має він право продати це майно? А може, його документи – підроблені, чи він стоїть на обліку в психоневрологічному диспансері?

2. Чи не обтяжене це майно правами інших осіб? А може, в квартирі, яка продається – до приватизації були зареєстровані малолітні діти чи особи, що тимчасово перебувають в місцях позбавлення волі, і права цих осіб були порушені під час приватизації? А може, земельною ділянкою, яка продається, вже сто років хтось користується, а корумпована сільрада винесла рішення про виділення її абсолютно "лівій" особі?

3. Чи вдасться відстояти своє свіжонабуте право власності, якщо з'являться позови від осіб, які мають якісь претензії до колишніх власників? Або, ще гірше – якщо продавець перебуває в змові з корумпованими суддями, і вся угода з самого початку була "кидаловом"?

4. Чи вдаться отримати хоч якесь відшкодування у випадку реституції як добросовісному набувачу, чи не лише покупкою в натурі, а й з витраченими на неї грошима доведеться попрощатись навіки?

5... І так далі, і тому подібне.


Хіба при таких умовах відчуватиме українець себе захищеним, чи інвестуватиме беззастрежно гроші в своє майно, чи розвиватиме свій бізнес, чи плануватиме щось на довгострокову перспективу? Ні звичайно. Причому це стосується як топ-політиканів, які грабують країну, як в останній день, тому що знають – виліт з політики означає майже гарантоване "розкуркулювання", так і "пересічних", які живуть в будинках з засцяними під'їздами та шабашать в "лівих" фірмах, бо не відчувають себе співвласниками власних багатоквартирних будинків і не бажають працювати "по-білому" та сплачувати податки в бюджет, бо знають, що як мінімум 2/3 цих податків буде тупо роздерибанено.

Отже, головною проблемою України, як і інших постсовкових країн – є те, що завдяки Великій Жовтневій Революції перервався еволюційний шлях розвитку загальної системи реєстраії власності, і колишню загальнодержавну власність доводиться приватизовувати та формалізувати заново, фактично з нуля. А оскільки концепутально цією проблемою ніхто в Україні не те що не займався, а навіть не піднімав її "на вищому рівні" – то маємо те, що маємо. Так, досі не зроблено вибір між актовою та титульною системою реєстрації власності, а землю та будівлі обліковують різні кантори.

Поточний стан зазначеного питання жахливий – пропонується, аби нерухомість обліковувала якась "госпрозрахункова" кантора "під Мінюстом", яка зобов'язуватиме всіх отримувати титули в обов'язковому порядку за грубі гроші, але при цьому реєстри та кадастри будуть закритими, а держава не нестиме ніякої відповідальності перед добросовісними набувачами власності у випадку визнання титулу недійсним. Витратити ж на цю, з дозволу сказати – "реформу", яка є відверто регресивною навіть в порівнянні з тим неподобством, яке є зараз – планується просто неймовірні суми з бюджету, які, звичайно ж, будуть тупо подерибанені "ким треба".

Чи випадково питання формалізації власності та створення відкритих реєстрів та кадастрів так вперто замовчується в Україні вже стільки років? Ні, звичайно. Шалений страх крадіїв-політиканів перед тим, що всі дізнаються, скільки саме не накрали їхні руки – позбавляє мільйони їхніх пересічних співгромадян можливості безперешкодного доступу до механізмів, які могли б законним чином зафіксувати економічний потенціал їхніх активів, що дало б можливість пустити їх у прибутковий оборот.

Сутність системи тотальної формалізації майна можна порівняти з величезним паззлом, який складається з мільйонів шматочків. Паззл є цілісним, гарним та таким, яким можна прикрасити стіну, тобто використати за призначеням – тільки тоді, коли всі його шматочки – в наявності та на своєму місці. Якщо ж в паззлі не вистачає якихось шматочків, або вони не на своєму місці, або навіть на своєму, але не тим боком повернуті – цінність паззла різко знижується, бо хто ж повісить на стіну прикрасу з відвертим дефектом?

Те саме відбувається і з реєстрами, в яких фіксується право власності на майно та супутні права, обмеження та обтяження, та з кадастрами, які є описанням цього майна. В розвинутих, цивілізованих країнах кожен актив – кожна ділянка землі, кожна будівля і кожен елемент рухомого майна – має формальне відображення в записах, які своєчасно оновлюються та здійснюються відповідно до загальних правил, і все це разом складає повний, досконалий паззл системи приватної власності. Така система виключає оголтілий дерибан та корупцію як такі, а також дає відчуття економічної безпеки та спонукає до економічної відповідальності ВСІХ громадян без виключення. Бо куди ж ти подінешся, якщо всі все про тебе знають, і сам ти теж все знаєш про всіх?

Сонце світить для всіх людей на Землі – але для того, аби використовувати його енергію по повній програмі, потрібні сонячні батареї. Власність також є у всіх людей – але для того, аби в повній мірі використовувати її потенціал для створення капіталу – потрібна система тотальної формалізації власності. Чим досконалішими є сонячні батареї, тим більше енергії вдасться отримати від сонця навіть холодною зимою. Чим більш повною, прозорою та досконалою є система формалізації власноті – тим заможнішими є люди навіть найсуворіших в природно-ресурсному відношенні країн.

Де Сото пише: "Як і енергія, власність – це концепція, яка не дається нам у безпосередньому сприйнятті. Ніхто ніколи не бачив та не відчував чистої енергії. Нікому не дано побачити власність. Нам дано тільки спосерігати прояви першої та другої – власності та енергії".

Далі буде – детальніше про всі вигоди "цілісного паззла" відкритих реєстрів та кадастрів.

powered by lun.ua
Коментарі — 40
korin3 _ 31.05.2009 08:46
IP: 94.178.213.---
Netko_ _ 30.05.2009 09:26
Так-так, кацапузе меее-кало, то є найбільша вада Т.Монтян, що вона етнічна румунка (чи молдаванка) десь так на 1/16-ту (діжу меду зіпсули геть ложкою...). Якби не це – то їй би ціни не було.
Найсмішніше, придурку, бігати блогами і ніц не писати по суті допису автора блогу. А все чому? Бо в таких корін3-их, звивина починається за пару сантиметрів від дірки в дупі – якраз там де закінчується тонка кишка: (

Исчо один молдаван нарисовался... – знаю вас – чуть что – сразу за цену договариваться...
Не-е-е – найсмiшнiше, молдаванину, бегать за мной следом по всех блогах с рулеткой и заглядывать в разные места, чтоб померять де закiнчуеться товста кишка...
korin3 _ 31.05.2009 08:38
IP: 94.178.213.---
Тетяна Монтян _ 30.05.2009 09:06
Я етнічна румунка;)

Знаешь, Татьяна, может я и не прав – всего месяц околачивался по Молдавии – только впечатление сложилось – молдаване и румыны – это не то, что русские и украинцы. Это как у нас в селах одного района – тоже отличаются и привычки и поговорки и одни и те же праздники в разные дни...
AlexanderFZ _ 30.05.2009 20:26
IP: 77.123.246.---
Ваши статьи самое полезное из того, что можно прочитать в.ua нете.
Формализация собственности это один из столбов нормального государства.
Козявка _ 30.05.2009 10:22
IP: 85.198.154.---
Глобальная формализация прав собственности и ее открытость...Как много нужного,полезного и важного заключается в этом механизме для всего народа и державы.Даже трудно себе представить.Но также трудно даже вообразить -как это все сделать? Ваша мысль или идея,или как ее еще назвать более верно-державно -правовая концепция упорядочивания реестрации прав собственности на недвижимое имущество и придания ей публичного статуса -несет в себе революционный дух.Который не могут переносить те,у кого этого недвижимого добра как мусора на майдане.Разве они могут согласиться с тем,что реестры станут открытыми и вся публика узнает: у кого что и что почем.Но те,у кого эта недвижимость,не секрет,формируют в стране все структуры власти,начиная с Рады и кончая сельсоветом.Другими словами говоря,они этого никогда не допустят.Таким образом,идея останется мертворожденной,несвоевременной.Ее затаскают,как затаскали,помните, Закон С.Хмари о легитимных источниках доходов,на которые приобреталась эта недвижим.
_Netko_ _ 30.05.2009 09:26
IP: 195.42.130.---
korin3:
Ed_Kharkov:

Тетяна Монтян _ 29.05.2009 15:02
ЗІ. Цушко приймає активну участь в написанні практично всіх моїх статей.

А что такое ЗІ? Наверное некий аналог слова ТЮ?
Это обозначение молдавского юмора – когда два молдаванина пишут статью...
Так-так, кацапузе меее-кало, то є найбільша вада Т.Монтян, що вона етнічна румунка (чи молдаванка) десь так на 1/16-ту (діжу меду зіпсули геть ложкою...). Якби не це – то їй би ціни не було.
А от Петро Могила – то вже повний відстій – там того молдавського (нерумнського) усі 100% (а навіть 50% молдавського – то смертельна доза, як стверджують кацапузі мудрагелі)

Найсмішніше, придурку, бігати блогами і ніц не писати по суті допису автора блогу. А все чому? Бо в таких корін3-их, звивина починається за пару сантиметрів від дірки в дупі – якраз там де закінчується тонка кишка: (
Тетяна Монтян _ 30.05.2009 09:06
IP: 89.252.16.---
korin3:]Это обозначение молдавского юмора – когда два молдаванина пишут статью...
Я етнічна румунка;)
korin3 _ 30.05.2009 08:26
IP: 94.178.12.---
Ed_Kharkov:

Тетяна Монтян _ 29.05.2009 15:02
ЗІ. Цушко приймає активну участь в написанні практично всіх моїх статей.

А что такое ЗІ? Наверное некий аналог слова ТЮ?
Это обозначение молдавского юмора – когда два молдаванина пишут статью...
Ed_Kharkov _ 29.05.2009 23:49
IP: 79.171.124.---

Тетяна Монтян _ 29.05.2009 15:02
ЗІ. Цушко приймає активну участь в написанні практично всіх моїх статей.

А что такое ЗІ? Наверное некий аналог слова ТЮ?
korin3 _ 29.05.2009 20:18
IP: 94.178.12.---
maximus555:
точечно преобразить правовую, экономическую и социальную системы невозможно,наша страна не имеет никаких шансов по оздоровлению, все слишком запущено и прогнило, наиболее реальный вариант потеря суверенитета
Да. Но осталась небольшая надежда на продолжающийся кризис.
Тетяна Монтян _ 29.05.2009 18:16
IP: 89.252.16.---
maximus555:
точечно преобразить правовую, экономическую и социальную системы невозможно,наша страна не имеет никаких шансов по оздоровлению, все слишком запущено и прогнило, наиболее реальный вариант потеря суверенитета
Неправда.
maximus555 _ 29.05.2009 17:57
IP: 77.52.31.---
точечно преобразить правовую, экономическую и социальную системы невозможно,наша страна не имеет никаких шансов по оздоровлению, все слишком запущено и прогнило, наиболее реальный вариант потеря суверенитета
Cactus _ 29.05.2009 17:16
IP: 93.72.221.---
morozovenko:
Кактусу і Юрку: Пацани, ну Ви знову на персоналії переходите. Так пришліть на форум свої фото, ми всі покоментуємо в яких ви шкарпетках чи трусах. Давайте просто будемо коректні. Юрко, краще скажи щось по темі... в то тебе свіляки кактуси не туди заводять...
И поприкалываться уже нельзя! Что за дела!
Ну удивили меня Татьянины зеленые носки, уж сильно в глаза бросались. Потому и хотелось узнать – почему именно зеленые. Все таки если человек заинтересован, чтобы его серьезно воспринимали и СЛЫШАЛИ, он ОБЯЗАН одеваться адекватно ситуации.
А по поводу земельных кадастров – конечно же Татьяна права! Что тут обсуждать?
Тетяна Монтян _ 29.05.2009 17:01
IP: 89.252.16.---
morozovenko:Бліг оговорка по Фрейде: Хотів написати "ВстаЮ коли жінка заходить... " Все пора відпочивати. П"ятниця!!!
Ггг:)))
morozovenko _ 29.05.2009 16:47
IP: 83.170.219.---
morozovenko:
Бліг оговорка по Фрейде: Хотів написати "ВстаЮ коли жінка заходить... " Все пора відпочивати. П"ятниця!!!
morozovenko _ 29.05.2009 16:45
IP: 83.170.219.---
jurko235:
форма СС всесвітньо визнано однією із найстильніших... і Хьюго Босс класна форма. Я ж не про форму, а про те, що не зовсім доречно критикувати не статтю по суті, а волосся, шкарпетки тощо. До речі мені з Вами сваритися як раз і не хочеться. Ми з Вами стоїмо на однакових проукраїнських позиціях, що я не раз зауважував на обговореннях Іхельзона і т...д. Просто давайте коректніше ставитися до жінки. Ну так вже мене навчили – старомодний. Встає коли жінка заходить с кімнату. Тому важко переношу, коли саме на такі особистісні теми критикують жінку...
jurko235 _ 29.05.2009 16:45
IP: 217.83.75.---
morozovenko:

Так це ж на ваше прохання, ви звернулися до мене, я, як джентельмен, відповів
morozovenko _ 29.05.2009 16:42
IP: 83.170.219.---
jurko235:
А чому такі вірші – мені?
jurko235 _ 29.05.2009 16:40
IP: 217.83.75.---
morozovenko:

Стосовно мого одягу, то мені вже пізно міняти свої уподобання, надаю перевагу італо-

німецькому, скромному "Х"юго Боссу", хоча добре розумію, що зараз отримаю шквал критики з сіоністського табору,

Адже ж "Х"юго Босс"- автор одягу для СС, хоча жінкам одяг Штірліца подобається
jurko235 _ 29.05.2009 16:34
IP: 217.83.75.---
morozovenko:

песня Мундянихи из мюзикла "Зелені шкарпетки"

А шарабан мой да молдаванка,
А я юристка, да шарлатанка!!

Продам я юбку, продам колготки,
куплю я пива, а лучше водки,
а шарабан мой, да молдаванка,
а я лушпайка и шарлатанка,

А я юрыстка, першого класу,
п"ю самогонку, заместо квасу,
А шарабан мой да молдаванка,
а я журналистка, да шарлатанка,

П.С. шарабан- конная упряжка, на родине мундянихи называется коруца, правда на неё сложно рифму придумать
Тетяна Монтян _ 29.05.2009 16:19
IP: 89.252.16.---
і_вітер:Бардак владоможцям не дуже вигідний?
Так, невигідний. Я мотивую в наступних серіях.
Тетяна Монтян _ 29.05.2009 16:18
IP: 89.252.16.---
Guglyk:
Чи могли б Ви підняти питання про наші, власні 10 або 25 соток української землі.
Дик я ж і піднімаю. Для початку всі землі слід інвентаризувати, нє?
morozovenko _ 29.05.2009 16:15
IP: 83.170.219.---
До речі для Кактуса про Луценка – класна стаття в Блозі Іхельзона сьогодні. http://blogs.pravda.com.ua/authors/ihelzon/4a1fd85c3b615/
і_вітер _ 29.05.2009 16:05
IP: 91.124.16.---
Бардак владоможцям не дуже вигідний? так хто ж як не вони його спричинили? Чи маже скажете що це я винен і мої товариші, над якими бандити познущалися вволю?! А хто ж тих бандюг допустив до майна людського і хто закони їм писав, щоб можна було безнаказанно грабувати народ України? А взагалі, Таня, стаття у Вас вдала вийшла!
morozovenko _ 29.05.2009 16:02
IP: 83.170.219.---
Кактусу і Юрку: Пацани, ну Ви знову на персоналії переходите. Так пришліть на форум свої фото, ми всі покоментуємо в яких ви шкарпетках чи трусах. Давайте просто будемо коректні. Юрко, краще скажи щось по темі... в то тебе свіляки кактуси не туди заводять...
Guglyk _ 29.05.2009 15:45
IP: 68.54.141.---
Доброго дня пані Тетяно. Чи могли б Ви підняти питання про наші, власні 10 або 25 соток української землі, які згідно "Земельного кодексу" належали (на час прийняття закону і розпаду СРСР) 52 мільйонам громадян України. Зараз же нас залишилося тільки 46 млн. А питання розподілу землі кожному громадянинові держави щось захрясло і ні чи-чирк. Усі мовчать і мовчечки прихопили вже землю 6 млн. померлих і недієздатних громадян.
Висвітліть з аргументами якраз це питання. А то й я помру не отримавши від держави мого, власного.
Aтака Путіна1186 Уряд реформ391 Корупція1287 Україна та Європа1064 тітушки18
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter