Тетяна Монтян Юрист

Wall Street Journal: Злет і падіння Юлії Тимошенко

16 жовтня 2011, 12:17

‪Публікую переклад цієї статті, аби внести дисонанс в дружній хор західних захисників Юлії Володимирівни Тимошенко. Стаття яскраво демонструє, що насправді жодних ілюзій на Заході стосовно непересічної особистості Тимошенко – немає, і Європа з Америкою чудово знають, хто вона така.‬

*****

Політично заангажований суд, який засудив Юлію Тимошенко до семи років ув'язнення, може перетворити українську популістку на мученицю.

Її життя – неймовірне. Вона несподівано заробляє мільярди сумнівним шляхом. Втрачає майже все – і йде в політику. Знову зривається – проте потім стає лідером демократичної революції. Стає прем'єром із великими повноваженнями та мріє про найвищу посаду. Програє президентські вибори й починає плавно сходити зі сцени.

Але грубий політичний суперник не бажає забути чи пробачити її минулу зневагу. Й один із його суддів кидає її за ґрати на сім років за відверто політичними обвинуваченнями. І тепер вона – мучениця.Такий шлях Юлії Тимошенко. Поки що. Навіть ті, хто не знає, де Україна розташована на карті – між іншим, це країна між Росією та Польщею, завбільшки як Франція – упізнають Юлине заплетене в косу русяве волосся й делікатну усмішку.Звісно, за тендітною зовнішністю ховається сталева рішучість. Може здатися малоймовірним, що така приваблива публічна постать виникла з цієї сірої пострадянської промислової житниці (на кшталт Небраски, змішаної з Детройтом). Однак більше нізвідки вона й не могла з'явитися.Пані Тимошенко – це Протей у спідниці. І ми говоримо не про звичні опортуністичні сальто в політиці чи дуже хитку лояльність до соратників – хоч є й таке. За останні 15 років вона набирала докорінно відмінних образів. Слов'янська роль – її остання за часом, але, можу закладатися, не остання в житті Тимошенко роль. Її змінні ролі підходять для такого місця, як Україна. Сама країна також поки що напівфабрикат – країна, після двох десятиліть першого тривалого періоду незалежності досі не впевнена в тому, що вона собою являє та чим вона стане.Їм'я Тимошенко вперше спливло в 1996 році, коли щойно утворена компанія Об'єднані енергетичні системи України (ЄЕСУ) зненацька здобула контроль над однією десятою, однією п'ятою – можна було тільки здогадуватись – економіки.

У тому липні я записався на зустріч із головою ЄЕСУ на ім'я Тимошенко, про яку було дуже мало відомо. У готелі в центрі Києва люди з кулеметами охороняли її номер-люкс.

Я очікував побачити звичного пострадянського магната, або слизького, або троглодита – або те й інше водночас – і вочевидь чоловіка. Натомість я побачив молоду жінку (лише 35 років) із довгим, витким русявим волоссям і провінційними манерами й одягом.Це було її перше інтерв'ю з репортером. Вона м'яко говорила російською – єдиною мовою, якою добре володіла на той час – і невиразно окреслила своє минуле.Вона почала працювати економістом на фабриці, що будувала ракетні комплекси Р-36М "Сатана" й міжконтинентальні балістичні ракети в її рідному місті Дніпропетровську. В останні дні перебудови вона почала бізнес разом зі своїм свекором: піратські копії фільмів на відеокасетах для прокату, а потім транспортування бензину.Пані Тимошенко зашарілася, коли я запитав про її стосунки з тодішнім прем'єр-міністром Павлом Лазаренком – також уродженцем Дніпропетровська. Політичні зв'язки були й залишаються ключем до успіху в бізнесі як у Росії, так і в Україні.


Раніше в тому-таки році новий прем'єр надав її компанії екслюзивну концесію на постачання природного газу українським енергоємним фабрикам. МОНОПОЛІЯ ВИЯВИЛАСЯ ПРИБУТКОВОЮ: ЄЕСУ ОТРИМАЛА 11 МІЛЬЯРДІВ ДОЛАРІВ ПРИБУТКУ В САМОМУ ЛИШЕ 1996 РОЦІ – З ЯКИХ КОМПАНІЯ ЗАПЛАТИЛА, ЯК ПОТІМ ВИЯВИЛОСЯ, ТІЛЬКИ 11 ТИСЯЧ ДОЛАРІВ ПОДАТКІВ.З лютого 1996 по вересень 1997 року ЄЕСУ через посередників переслала принаймні 120 мільйонів доларів на рахунки Лазаренка у Швейцарії й Антігуа, відповідно до пізнішого розслідування у США щодо відмивання грошей, шахрайства й інших злочинів, які йому ставлять у провину."Весь наш бізнес спрямовано на те, щоб зробити Україну сильнішою", і – сказала Тимошенко того літа. Лазаренко шукав у США політичного притулку, проте суд присяжних у Сан-Франциско у 2004 році засудив його. Його мали випустити з тюрми в Каліфорнії в минулому році. Обоє відмовляються визнавати за собою будь-яку провину.Поки її наставник нидів у американських судах, Тимошенко стала видатним політиком. Її перетворення вражало. Наступного разу, коли я побачив її, в 1997 році, вона була в темному діловому костюмі, з коротким червонувато-коричневим волоссям і розмовляла з напором.

Зненацька у неї з'явилися клінтонівська харизма – а також дисципліна: вона часто на цілі години запізнювалася на зустрічі. Її привабливість була незвичною: казали, що вона вже розбагатіла, тож, на відміну від багатьох інших українських політиків, не стане використовувати свою публічну посаду для особистої вигоди.Після того, як Лазаренка витиснули з посади в липні 1997 року, ЄЕСУ втратила свого політичного патрона і зрештою вийшла з бізнесу. Через кілька років пані Тимошенко – на загальну думку, назавжди залишивши бізнес – стала віце-прем'єром в українському уряді, яким керували східні, російськомовні еліти. Зрештою вона з ними зі скандалом розійшлася – це тема, що повторюватиметься в її професійному житті.

Знову з'явившись у 2004 році на чолі вуличних протестів проти її колишніх політичних союзників, пані Тимошенко переродилася в образі націоналістки, в одязі та з зачіскою української сільської дівчини. Вона вдосконалила свою українську й неохоче розмовляла російською.Помаранчева революція повернула її до влади. Героїня на день, вона не хотіла ділити славу з іншим помаранчевим лідером, президентом Віктором Ющенком – і їхній політичний шлюб розвалився.Він втрачав підтримку, а потім і владу. Її зірка сходила. Вона керувала політичною силою, названою її-таки іменем, та урядом твердою – дехто сказав би, авторитарною – рукою.При ще одній зміні ролі вона зблизилась із Володимиром Путіним, який на днях засудив рішення суду, що запроторив її до в'язниці на сім років, назвавши вирок небезпечним і контрпродуктивним.Це переслідування може стати для пані Тимошенко останнім, що врятує її кар'єру. Віктор Янукович, принижений лузер у Помаранчевій революції, в 2004 році намагався украсти голоси. У 2010 році він чесно переміг її на президентських виборах – але зуб на неї тримає й досі.

Мої джерела в Україні стверджують, що Янукович особисто дав зелене світло на судовий процес. Її партія становить загрозу для його режиму, який закручує гайки у ЗМІ та вже скасував багато з демократичних здобутків України. 

Пан Янукович і його міністри кажуть, наче цей випадок показує, що ніхто не є понад законом – але українські суди далекі від незалежності. Серед багатьох інших недоліків, помаранчеве кодло так і не посилило демократичні інститути тоді, коли мало таку можливість.Пані Тимошенко звинуватили в тому, що вона схвалила газову угоду з паном Путіним у 2009 році без підтримки її кабінету. Держава не стверджувала, що вона сама заробила на цій угоді гроші. Це було радше процедурне питання.Здається, пан Янукович був надто тупий, щоб розуміти, що переслідування одного з чільних опозиційних політиків поверне громадську думку на її користь, спричинить обурення на міжнародному рівні та, можливо, дасть поштовх її кар'єрі. "Я продовжу свою боротьбу за Україну, за її європейське майбутнє", – сказала вона прямо перед винесенням вироку.Її доля залишається невідомою. У четвер Служба безпеки України оголосила про нове кримінальне розслідування її давніх оборудок із паном Лазаренком. Путінська Росія першою почала використовувати серійні суди проти Михайла Ходороковського – ще одного енергетичного мільярдера, який вліз у політику. Проте пану Януковичу потрібні друзі й добрі торгівельні зв'язки на Заході.Після публічних ляпасів з боку Вашингтона та Броюселя на цьому тижні, тепер він натякає, що пані Тимошенко, можливо, буде звільнено. Це було б доброю новиною для демократії у Східній Європі – та відкрило б новий розділ у дивній кар'єрі Юлії Тимошенко.

Автор: Метью Камінскі, член редакційної колегії WSJ

Переклав Артем Чапай

Коментарі — 1339
Gabriel Batistuta _ 21.06.2014 16:12
IP: 195.54.42.---
гы, учитывая дальнейшие события можно смело сказать. что заказуха нелепа
Sergij Kabud _ 17.11.2011 05:44
IP: 109.86.220.---
ТИМОШЕНКО НІКОЛИ НЕ ВИЙДЕ З ТЮРМИ

наша порада свиноматці бютовці – ВІШАЙСЯ НА БЮСТГАЛТЕРІ бо на зоні довго не виживеш

зечки порвуть її
Jvs _ 24.10.2011 14:21
IP: 153.96.188.---
Надо же с кого-то начинать. Я так понимаю, возражения присутствующих сводятся к тому, что Тимошенко первой отправилась? А по поводу самой кандидатуры возражения нет?
ZIKO-ZUKO _ 22.10.2011 18:05
IP: 94.179.43.---
ZIKO-ZUKO:
Полностью согласен,что в стране беспредел.Замкнутый круг!

просто запад уповает на то,что если её отпустят то Украина будет в шоколаде с зап Европой.вот на это они сейчас и давят.хотя явно ясно,что Украину из-за этого замкнутого круга ещё долго не впустят в ес.

так что пусть кланы устраняют друг друга.
ZIKO-ZUKO _ 22.10.2011 18:00
IP: 94.179.43.---
Chorniy:
ZIKO-ZUKO:
У них там пол западной политической европы и америке судят и нас не спрашивают...зато нам указывают,что делать и как быть.Типа "полит репрессии", та какие репрессии...просто воюют кланы...одна мафия устраняет другую.Если б судили одного Луцика,то про него бы уже не кто и не вспомнил бы...а так он как довесок к Тимошенко...

За чертой Украины явно видят выгоду в Тимошенко...конечно дополнительный канал высасывания денег с Украины через неё.вот и пыхтят за неё и Америка и западная Европа и Россия...

Украину и так в Евросоюз долго ещё не впустят,вне зависимости от судебного хода решений.
Вот ето и называется выборочным преследованием.Если бы судили и Януковича и Ахметова,то и проблем не было.Конечно Ю есть за что судить.Но так же само есть за что судить всех олигархов,всех бывших и нынешних премьеров и президентов,почти всех депутатов,прокуроров,судей и ментовских начальников.Что вы сравниваете европу и нас,где все руководств
ZIKO-ZUKO _ 22.10.2011 17:55
IP: 94.179.43.---
Chorniy:
Полностью согласен,что в стране беспредел.Замкнутый круг!

просто запад уповает на то,что если её отпустят то Украина будет в шоколаде с зап Европой.вот на это они сейчас и давят.хотя явно ясно,что Украину из-за этого замкнутого круга ещё долго не впустят в ес.

так что пусть кланы устраняют друг друга.
Chorniy _ 22.10.2011 07:14
IP: 93.75.61.---
На фоне етого дела против Ю,в тени остается дело против Луценка.А там полный беспредел.Больше полугода гноят в тюрьме чела,который якобы (что еще не доказано) не так начислял зарплату своему водителю.Ето в стране где "неприкасаемые" и мажоры абсолютно безнаказанно в п"яном виде убивают на дорогах людей,где без взятки в суд можна и не ходить,где в ментовках пытают людей,где столичная земля гектарами ушла в частные руки,откуда беспрерывно уходят миллиардные потоки в оффшорные зоны.Как бы вы не относились к Луценку,вы понимаете,что каждый из вас может быть за решеткой,абсолютно КАЖДЫЙ?!
Chorniy _ 22.10.2011 06:56
IP: 93.75.61.---
ZIKO-ZUKO:
У них там пол западной политической европы и америке судят и нас не спрашивают...зато нам указывают,что делать и как быть.Типа "полит репрессии", та какие репрессии...просто воюют кланы...одна мафия устраняет другую.Если б судили одного Луцика,то про него бы уже не кто и не вспомнил бы...а так он как довесок к Тимошенко...

За чертой Украины явно видят выгоду в Тимошенко...конечно дополнительный канал высасывания денег с Украины через неё.вот и пыхтят за неё и Америка и западная Европа и Россия...

Украину и так в Евросоюз долго ещё не впустят,вне зависимости от судебного хода решений.
Вот ето и называется выборочным преследованием.Если бы судили и Януковича и Ахметова,то и проблем не было.Конечно Ю есть за что судить.Но так же само есть за что судить всех олигархов,всех бывших и нынешних премьеров и президентов,почти всех депутатов,прокуроров,судей и ментовских начальников.Что вы сравниваете европу и нас,где все руководство-преступники?
tyomich _ 22.10.2011 01:36
IP: 46.98.100.---
ZIKO-ZUKO а более весомые аргументы имеются?
Ну к примеру что прикажете делать? Как поступить народу?
Раз не нравится настроение его – народа???:)
ZIKO-ZUKO _ 21.10.2011 20:39
IP: 94.179.56.---
У них там пол западной политической европы и америке судят и нас не спрашивают......зато нам указывают,что делать и как быть.Типа "полит репрессии", та какие репрессии...просто воюют кланы...одна мафия устраняет другую.Если б судили одного Луцика,то про него бы уже не кто и не вспомнил бы...а так он как довесок к Тимошенко...

За чертой Украины явно видят выгоду в Тимошенко......конечно дополнительный канал высасывания денег с Украины через неё.вот и пыхтят за неё и Америка и западная Европа и Россия...

Украину и так в Евросоюз долго ещё не впустят,вне зависимости от судебного хода решений.
ellados _ 21.10.2011 16:44
IP: 91.124.61.---
Тимошенко – феномен. Він не вміщується в очікувані рамки "сільської" української політики, економічного життя чи менеджменту. Однак, ця людина і за гратами визначає українську політику і громадську думку. З усього, що відбувається довкола неї, поки одне зрозуміло – це жах правлячої еліти перед цією жінкою. Відчувається, як "фактор Тимошенко" намагається використати влада, щоб "впасти в обійма" Москви, а також розгромити опозицію, відчувається, як Захід хоче демократично натиснути на владу, яка щодня обіцяє євроінтеграцію, а проводить "совєтізацію" і семимильними кроками йде в союз з Росією. Відчувається подив і острах Росії: "Ми втратили політика-реаліста. Тимошенко стає прикладом для росіян. Будь-яка країна лише б пишалась такою людиною".
Tolik256 _ 20.10.2011 10:48
IP: 93.178.240.---
vladek5:
Хотелось бы, чтобы пани Монтян "откопала" подобную статью (подробную и системную) о главном оппоненте Тимошенко Януковиче и опубликовала эти статьи одновременно. У нас была бы возможность сравнить этих двух политиков. Наблюдая за тем, как Монтян "лягает" постоянно Тимошенко, маскируясь "легенькой" критикой Януковича, хочется пожелать ей написать заявление в FEMEN. Туда ее примут с радостью. "Действуют" они по сути одинаково.
Ви хочете сказати, що написане про Тимошенко- неправда?
Хоча якщо написати правдиву історію Януковича- у всіх волосся дибки стане.
vladek5 _ 19.10.2011 21:54
IP: 93.75.87.---
Хотелось бы, чтобы пани Монтян "откопала" подобную статью (подробную и системную) о главном оппоненте Тимошенко Януковиче и опубликовала эти статьи одновременно. У нас была бы возможность сравнить этих двух политиков. Наблюдая за тем, как Монтян "лягает" постоянно Тимошенко, маскируясь "легенькой" критикой Януковича, хочется пожелать ей написать заявление в FEMEN. Туда ее примут с радостью. "Действуют" они по сути одинаково.
Просто _ 19.10.2011 18:55
IP: 88.81.234.---
Татьяна! Сочувствую Вам в страстном желании найти подтверждение собственному воспаленному воображению. Но Юля была, есть и будет.
SALO_SILA _ 19.10.2011 16:22
IP: 95.69.234.---
Татьяна,а чо 18 числа "Альбертенштейн" в другом формате вышел? Власенко появился...
hails _ 19.10.2011 07:54
IP: 92.244.108.---
"Дружний хор" намагається довести, що БЮТ зібрав під свої знамена всю наволоч мережі?
Вам це вдалося!
Murzik Vasilyovich _ 19.10.2011 00:47
IP: 94.30.97.---
Татьяна вы наверно не любите ЮВТ. Т.к. в преамбуле ушли от сути: да статья действительно отличается от других тем что здесь есть экскурс в историю. НО! шум то вовсе не из за ЮВТ конкретно а из за того что прессуют оппозицию, а это автор подтверждает...
tyomich _ 19.10.2011 00:32
IP: 46.98.100.---
Вы одно пойми те. Вы – Татьяна и вам подобные...
Постоянно людей кумарить:) дорогого может стоить...:)))
Вам люди скоро на улице в лицо плевать будут.
Ну нельзя так откровенно личить:)))
P.S. а носик:))) смотрю у вас рихтонутый.......
larky _ 19.10.2011 00:08
IP: 77.52.237.---
Тетяна, це показово... перевершити іннуссю і ганнусю по кількості божої роси... заслужила орден МПЪ (кіррюші)
larky _ 19.10.2011 00:08
IP: 77.52.237.---
Тетяна, це показово... перевершити іннуссю і ганнусю по кількості божої роси... заслужила орден МПЪ (кіррюші)
Svoj _ 18.10.2011 23:38
IP: 93.78.136.---
Мясомордую завистницу всё колбасит? А ты поменяйся с Юлей, посиди в тюряге... Может заработаешь чуть больше, чем за заказы от регионалов. За какие бабки согласишься? Сцышь? Ну да, это ж не с ЖЭКами воевать...
tyomich _ 18.10.2011 23:22
IP: 46.98.100.---
Ну и чего тут нового или интересного???
А поработать руками (и головой заодно), и сделать что то полезное... Как вам Татьяна такое предложение???
Это к тому что уж через чур много таких вот "экспертов" в политике развилось как вы Татьяна.
Так нет что бы в десятку лупить, написать действительно нечто эдакое......, а тут вы только пыль пускаете. И что дальше??? Каждый делает "экспертные" заключения и выводы, переливает с пустого в порожнее, дела так сказать РЕШАЕТ...:)
А работать кто будет?????????????????????????????
gennna _ 18.10.2011 21:57
IP: 94.231.35.---
тетяна монтян фальшує і виливає бруд по звичці, набутій їю під час співпраці з соцпартією. Згадую випадок, коли вона в 2002 році керувала передвиборчою компанією свого чоловіка, судді у відставці Юрія Василенка. Тоді я був спостерігачем від Василенка і перешкодив декільком випадкам вбросу "лівих" бюлетнів, за що був представником соцпартіЇ переведений на іншу дільницю. По закінченні підрахунку голосів я зателефонував монтян і почув не трьохповерхову, а тридцятитрьохповерхову лайку. Я був шокований, бо розносив агітматеріали і бів спостерігачем добровільно і безоплатно. Потім зрозумів, що перешкодив монтян "заробити" декілька фальшивих голосів.
gennna _ 18.10.2011 21:55
IP: 94.231.35.---
тетяна монтян фальшує і виливає бруд по звичці, набутій їю під час співпраці з соцпартією, коли вона в 2002 році керувала передвиборчою компанією свого чоловіка, судді у відставці Юрія Василенка. Тоді я був спостерігачем від Василенка і перешкодив декільком випадкам вбросу "лівих" бюлетнів, за що був представником соцпартіЇ переведений на іншу дільницю. По закінченні підрахунку голосів я зателефонував монтян і почув не трьохповерхову, а тридцятитрьохповерхову лайку. Я був шокований, бо розносив агітматеріали і бів спостерігачем добровільно і безоплатно. Потім зрозумів, що перешкодив монтян "заробити" декілька фальшивих голосів.
larky _ 18.10.2011 21:15
IP: 77.52.87.---
Alexander_II:
Тетяна Монтян:

Alexander_II:2246 коментарів просто так під звичайною статею не пишуть. Штаб БЮТ у справжній агонії.
Однозначно)))
Тетяно, як так вийшло, що з 2246 коментарів під вашою статею раптом стало 1619?
Коментатори не мають можливості видаляти навіть свої коменти, не кажучи про чужі. Ви, наскільки мені відомо, також не можете прибирати коменти за власним бажанням. Як же це пояснити?
Вчора ввечері бачив здається рекорлд в 2600. татян-мудян схоже вже починає розуміти різницю між сцяками та божою росою))))
Свобода слова558 Корупція1210 Уряд реформ357 Aтака Путіна1145 Україна та Європа982
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter