Формуємо правдиві гасла для виборчої кампанії
Партії розчарували. З'їзди проведені красиві і різні, було що обговорити: про зіркові трансфери, кукурудзу, ображених невключених та дивних новонавернутих. Проте змістовна частина розчарувала. Навіть фахівці не можуть назвати 5 відмінностей між потенційною політикою основних партій. Ну ладно виборчі програми розписані нудно і бюрократично і їх ніхто не читатиме. Проте навіть у виступах лідерів, слоганах на бордах і роликах першої хвилі – зміст відсутній. Кампанію спланували маркетологи а не політики. Продається емоційна форма, а не реальний зміст. "Купіть НАШУ зубну пасту – і ви станете багатим і щасливим, не рівня жалюгідним покупцям ЗВИЧАЙНОЇ пасти". "Проголосуйте за нашу партію – і ви попадете під золотий дощ".
Нам легше зрозуміти основні питання грецьких виборів, аніж своїх власних. "Нова демократія" візьме кредити Євросоюзу і продовжить бюджетну економію, а СІРІЗА вийде з зони євро, але триматиме соціальні виплати. Зрозумілими були дебати у Франції щодо основних питань соціальної політики та відносин з тим же ЄС. Після стількох років електоральної демократії може пора вже і нашим політикам сприймати виборців не як біомасу а як активних партнерів у державній політиці?
Реально якіснішими є програми і гасла КПУ і "Свободи" – все таки ідеологічні партії, проте при всій повазі і скепсисі не вони формуватимуть порядок денний у наступному парламенті.
Партія влади пишається, що посадила Тимошенко і половину її уряду. Об'єднана опозиція вимагає випустити цих осіб і в разі перемоги посадити Януковича і весь його уряд. Значить, в питаннях правосуддя наші основні партії не мають розходжень. Так само можна очікувати створення широкої коаліції з економічних питань. Таке об'єднання носитиме грецьке ім'я Попандопуло, бо цитати з економічних обіцянок в партійних програмах відрізнити неможливо, загальний лейтмотив – "беріть гроші, ми вам ще намалюємо". Дебати в парламенті мабуть будуть проходити виключно з питань мови.
На жаль, фактично провалилися ідеї опозиційних та тіньових урядів. Яка би партія не перебувала в опозиції, ми не побачили, як щочетверга збирається тіньовий кабінет, бере порядок денний і рішення вчорашнього урядового засідання, і пропонує ефективніші варіанти вирішення нагальних проблем. В такому разі тіньові міністри стали би головними ньюсмейкерами і попали би в прохідні частини партійних списків. По ходу підходами до формування списків нас також прогнозовано розчарували.
Забуто і "Український прорив", і розумні напрацювання МакКензі, і білі книги реформ. Хоча в усіх цих документах є реальні сценарії вирішення конкретних проблем.
Все-таки виборча кампанія – час для суспільної дискусії з приводу живих нагальних проблем. І якщо політики уникають таких тем, то може хоча би блогосфера підніме болючі питання і обговорить як краще їх вирішити, в тому числі силами наступного парламенту? Пропоную для затравки пару різнопланових питань, на які хотілося би почути однозначну відповідь основних партій.
Що будемо робити з піратами? Не сомалійськими, а нашими. Ми всі качаємо піратський контент, і платити за це не збираємося. Вітчизняні правовласники – це наші, і їх треба захищати. А от в протистоянні наших юзерів із Голівудом і Майкрософтом – наші шановні політики на чиїй стороні? Чи будуть періодично показово наїжджати на когось із файлообмінників – щоб відзвітуватися одній стороні і отримати звинувачення у вибірковості від іншої? Чи пора створювати піратську партію – в кращих європейських традиціях?
Що будемо робити з вітчизняним газом? А ми не хочемо його віддати чисто нашим теплокомуненерго по ціні собівартість плюс норма прибутку? Чи в одній партії у нас сидять власники свердловин, а в іншій – промислові споживачі, і нормальним українцям немає місця в цій схемі?
Галузевих експертів запрошую виокремити конкретні питання із блоків соціального забезпечення, оподаткування – і розпочати дискусію в суспільстві: яких рішень ми чекаємо від нового парламенту.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.