27 листопада 2012, 09:43

Новий парламент – хороший час запровадити нові етичні стандарти для влади.

445 поважних леді і джентльменів готуються до початку роботи нового парламенту. На жаль, підготовка переважно обмежується непублічною дискусією щодо розподілу квот на керівні посади в новій Раді. Разом з тим, кожна болюча реформа має своє "вікно можливостей", коли її запровадження буде більш логічним і менш болючим.

Під час виборчої кампанії досить багато кандидатів використовували риторику відмови від депутатських пільг – чи то як публічну обіцянку, чи то як частину офіційної виборчої програми. Новий парламент оновлюється десь наполовину, та і для переобраних депутатів грудень 2012 – шанс почати депутатське життя "з чистого листа".

Елементарним символічним кроком повинна стати відмова депутатів від спецномерів на автомобілях. Ніякий закон не регламентує цю процедуру, проте вже зараз багато хто із політиків різних політичних кольорів приміряється до такого ласого атрибуту "касти недоторканих". Публічна відмова від спецномерів – мужній крок, який високо оцінять не лише київські автолюбителі. Тим більше що легальних переваг такий номер на дорозі не передбачає. Наступним логічним кроком стане повага до правил дорожнього руху і відмова від демонстрації "корочок" у разі їх порушення. Для цього не потрібно змінювати Конституцію України чи навіть найменший відомчий акт. Просто почати із себе – заявити про бажання бути рівним із громадянами і дотримуватися слова.

Так само легко відмовитися від використання залів офіційних делегацій, ну хоча би під час приватних польотів, а потім і взагалі звикати спілкуватися із народом не лише через телеящик.

Виділеної квоти на подорожі в округи цілком реально вистачає для дійсно робочих поїздок, і вести облік перельотам та не виходити за межі державних фінансів – також просто і чесно.

Дискусія ж щодо особистого голосування – на жаль чергова спекуляція. Жодна влада, маючи хитку більшість у 230 депутатів, не піде на запровадження реального особистого голосування – на це не пішли жодна із більшостей і жоден із спікерів. Єдиний варіант для опозиції – запровадити особисте голосування в односторонньому порядку, забезпечити явку всіх депутатів і постійно про це нагадувати. Політичний ефект проявиться уже на найближчих виборах. А може саме такий благородний приклад приведе до тектонічних зрушень в нашій політиці – або нову більшість водитимуть на роботу з конвоєм, або прийдеться формувати більш широку коаліцію?

Депутатська етика – предмет підвищеної цікавості виборця, тому регулярні публічні звіти окремих депутатів і цілих фракцій про дотримання нових етичних стандартів – будуть цікаві виборцям і політично вигідні тим, хто їх буде дотримуватися.

В умовах економічної кризи, бюджетних дірок та суцільної економії – саме депутати можуть зробити символічні кроки по самообмеженню та руху назустріч виборцям.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Гарантії безпеки для України – НАТО, ЄС, двосторонні та регіональні союзи

Україна потребує військової допомоги та гарантій безпеки з боку країн-союзників для стримування Російської Федерації в цій війні на після її закінчення...

Чи вдасться повернути біженців до України і розвинути зв'язки з "новою діаспорою"?

Питання біженців з України у країнах Заходу залишається актуальним від початку повномасштабного вторгнення РФ 2022 року. Масштабне переселення з території України мільйонів людей створює стратегічні проблеми соціального, економічного, демографічного характеру для майбутнього нашої держави, що обумовлює формування політичного дискурсу повернення Українців на батьківщину, який зараз стає все більш популярним...

Гарантії безпеки та країна-фортеця

Навколо Києва посилено будуються фортифікації, це візуально помітно при подорожах особливо у північному напрямку. Робота проводиться масштабна і капітальна, з використанням важкої будівельної техніки, великої кількості бетону та металу...

Безпека, євроінтеграція і відновлення – виклики для аналітичних центрів

Українська держава перебуває на етапі масштабних трансформацій. Повномасштабна війна змінила пріоритети суспільства, висунула нові вимоги до економіки та до державного управління...

Мир в Україні стане основою для післявоєнної архітектури безпеки в регіоні.

Посол Великобританії в НАТО Девід Куоррі заявив, що Україні не варто сподіватися на суттєвий прогрес у питанні членства на саміті НАТО у Вашингтоні...

Оборонні закупівлі мають стати прозорими і ефективними

Під час війни ставлення суспільства до можливої корупції ще більш жорстке, особливо прискіплива увага – до закупівель у сфері оборони. Скандальні журналістські розслідування привели до значного резонансу, кримінальних проваджень та кадрових рішень...