Мільярди на газовій корупції – нові схеми віртуального транзиту.
За підсумками минулого року "Нафтогаз" відзвітував про повну відмову від закупівлі російського газу. Перемога! Замість дорогого газу з країни-агресора ми тепер купуємо дешевий газ, добутий в демократичних країнах. Путін кусає лікті, споживачі платять справедливу ціну, Україна оголошує енергетичну незалежність. Чи все так? Якщо вивчити деталі, то виявиться, що "Нафтогаз" купує все той же російський газ, проте через посередників, переплачуючи мільярди, і все це потім закладається в грабіжницькі тарифи.
У 2016 році НАК "Нафтогаз України" отримав від "постачальників з країн ЄС" 8126,6 млн. куб. м газу (дані НАК, із відповіді на мій депутатський запит). Ціна цього газу коливалася від кварталу до кварталу у коридорі 184-210 доларів за 1 тис. куб. м (дані НАК, без транспортування до України). Ціна встановлена самим ринковим у світі способом – на німецькому хабі NCG. Тобто, ціна віртуального газу, який має знаходитися у німецькому місті Баумгартен. Завантажуй у візочок і вези додому. Продавці – кілька компаній з гарними європейськими назвами, ну зовсім не схожими на "Росукренерго". Де ж брали фізичний газ ці поважні компанії? Навряд чи у Франції (лідер по поставкам газу в Україну, реально поважна компанія ENGIE S.A., вона до речі є міноритарієм у компанії Nord Stream A.G., там де Газпром володіє 51% акцій, а Г.Шредер є головою Правління) чи у Швейцарії (де зареєстровано другого по величині трейдера). Дивимось на сайти цих компаній – практично всі вони закупають газ саме у Газпрому. Газпром у 2016 році продавав газ на кордоні з Україною по 121-166 доларів (розрахунки експертів по формулі на базі цін газойля і мазуту, ціни для контрактів чи з Україною, чи з європейськими компаніями). Переплата протягом року могла складати 40-80 доларів на тисячі кубів.
У своєму депутатському запиті на ім'я "Нафтогазу" я задав просте питання: звідки взялася така різниця на той самий фізичний газ? Прошу спростувати чи підтвердити інформацію про те, що українська держава і споживачі платять двічі за неіснуючий віртуальний транзит газу: спочатку його нібито везуть з України до німецького хабу, і ціна такого транзиту закладена у вартості газу європейського трейдера; а потім уже "Нафтогаз" везе цей самий газ назад в Україну, і знову закладає ціну транзиту уже в тариф для споживачів.
І "Нафтогаз" признався: так, була сплачена "ціна на європейському ринку з урахуванням вартості його транспортування до кордону України". Тобто, лише протягом 2016 року переплатили за російський газ посередникам близько 700 млн доларів. Невже це така халатність і ці кошти комусь подарували?
У зв'язку з цим, пропозиція до НАБУ, яке має ловити саме велику рибу: Вивчити контракти між "Нафтогазом" і трейдерами на предмет можливого нанесення збитків державі у особливо великих розмірах. Опитати посадових осіб – щодо наявності умислу у купівлі газу за завідомо завищеними цінами. Вивчити платежі трейдерам на предмет можливого виведення коштів у офшорні юрисдикції. В разі встановлення конкретної вини посадових осіб – порушити провадження і притягнути до відповідальності.
НАБУ варто поспішати, ГПУ вже проводить свою аналітичну роботу, і в даному випадку здорова конкуренція може піти лише на користь. А організатори схеми, відповідно до посад – контингент НАБУ.
Пропозиція до Уряду: Надіслати комісію для перевірки фактів щодо завищення ціни на імпортний газ. Звести покази лічильників на магістральному трубопроводі на вході в Україну і на виході – дізнаєтесь фактичне споживання російського газу в Україні. Порахувати точну різницю в цінах та оцінити рівень можливих збитків. Вивчити можливість у подальших договорах на поставку газу врахувати логічну практику – прописувати заміщення фізичного газу, тобто назвати речі своїми іменами: якщо ми споживаємо газ російського походження, то ми не платимо за неіснуючі послуги, реверс і накрутки. Купувати у Газпрому ніхто не закликає, але прибрати корупційну "дельту" – обов'язок уряду. Ну, оплатіть європейцям накладні і представницькі витрати, але ж не мільярди. Якщо підтвердиться інформація, що у "ринкову ціну" закладено подвійний віртуальний транзит – переглянути ціни для українських споживачів і на газ українського видобутку ("Нафтогаз" отримав від ПАТ "Укргазвидобування" у 2016 році 13 млрд куб. метрів – дані з відповіді на депутатський запит). І за всі ці 13 мільярдів кубів український споживач платить як за російський газ з європейською накруткою! Тобто, житель Балаклії споживає газ із Шебелинського родовища (5 км від його будинку, собівартість видобутку 30 чи 50 доларів за тисячу кубів, експерти краще знають), але сплачує ціну російського газу, який нібито звозили до Баумгартена і назад (4200 км) – 300 доларів. А потім ми дивуємося, звідки такі високі тарифи?
Узагальнюючи, правоохоронцям – закрити схему і покарати винних, Уряду – понизити ціни і тарифи.
P.S. Дану схему підтвердили кілька незалежних експертів ринку. Тепер черга правоохоронців і бюрократів. Під парламентським контролем звичайно.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.