Про політичні наслідки санкційних рішень.
Санкції проти Т.Козака та телеканалів матимуть наслідки як для зовнішньої політики України, так і для внутрішньої. Указ став остаточним "ні" для російських планів щодо прискореної реінтеграції, швидких виборів на непідконтрольних територіях та закріпленню особливого статусу. Відновлюється курс на протистояння та стримування. Системний аналіз загроз з боку РФ можна почитати у "Білій книзі – 2021", виданій Службою зовнішньої розвідки на початку цього року. Ризики посилюються через тривалу самоізоляцію В.Путіна. Ніякої зустрічі лідерів "Нормандського формату" просто не могло статися протягом минулого року, бо один з президентів перебував у бункері та вимагав тривалого карантину для будь-яких відвідувачів. Фільм про палац у Геленджику та спроби організації вуличних акцій показав, що внутрішня ситуація в Росії буде розкачуватися і вийде на перший пік на момент вересневих виборів до Держдуми.
Президент В.Зеленський формує нову міжнародну коаліцію на підтримку нового курсу. Дзвінки, брифінги та човникова дипломатія А.Єрмака привели до підтримки санкцій з боку Великобританії та США та позитивно-нейтральних реакцій від Брюсселя. Найближчим часом можна очікувати й інших рішень по вестернізації суспільства і проведенні реформ у співпраці із західними організаціями. Це може стосуватися судової реформи, ринку сільськогосподарської землі, великої приватизації. Прогнозовано, програма співпраці з МВФ також буде поновлена.
Якщо вибори на непідконтрольних умовах не будуть проведені найближчим часом на умовах України, то логічно очікувати появи "плану "Б" по Донбасу. Його основні пункти на червоні лінії можна побачити у законопроекті від Міністерства реінтеграції. У тексті виставляються чіткі умови для деокупації, а також для будь-яких політичних діалогів чи рішень. Але також спрощуються юридичні та гуманітарні питання у відносинах з громадянами України на окупованих територіях. Звичайно, переговори про обмін заручників та питання безпеки будуть і далі предметом зустрічей ТКГ, але політичну підгрупу можна відправляти на канікули.
Росія після публічної критики санкційних указів може зі свого боку здійснити ряд кроків у відповідь. Перемир'я на фронті поступово припинилося і до запровадження санкцій. Очевидно, основним мотивом згоди на перемир'я були сподівання Кремля на політичну реінтеграцію, і після їх краху обстріли були поновлені в колишніх масштабах. Додатковим ризиком можуть стати спроби заяв чи акцій у окремих регіонах. Проведення якогось референдуму на теми російського порядку денного навряд чи буде успішним без інформаційної підтримки, проте спроби збору підписів можуть бути здійснені. Криза загострила протиріччя всередині ОПЗЖ, і це впливає на швидкість та ефективність реакції.
Ставлення до президентського указу стало маркером і для оточення В.Зеленського. Новий курс має на увазі також переоблік і оновлення команди. Найбільш чітко підтримав президента міністр МВС А.Аваков, який випустив спеціальне відеозвернення і взяв участь у кількох політичних дебатах на телебаченні. Роль органів МВС буде критично важливою для підтримки громадського порядку в умовах зростання загроз з боку РФ, спрямованих на дестабілізацію обстановки. Проходить непроста комунікація Президента з Головою ВРУ, активізовано діалог з мікрогрупами у фракції СН.
Зараз формується нова президентська команда, і в тому числі можливим є оновлення складу уряду. В.Зеленський доб'ється своїх політичних цілей в разі побудови злагодженої команди з включенням комунікаторів з Заходом, а також сильних менеджерів з "партії суверенітету".
Через півроку анонсовано масштабні заходи до 30-річчя Незалежності, і вже зараз ясно, що склад президії на трибуні серйозно оновиться.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.