3 березня 2021, 21:43

Україні треба готуватися до запровадження ковід-паспортів

Європа може закритися від туристів та мігрантів. Хоча всі політики заявляють, що паспорти вакцинації не можна використовувати для поділу людей на сорти і обмеження їх прав, на практиці ухвалюється все більше рішень, які підтверджують зворотнє. Вже цього літа, вірогідно, європейські курорти прийматимуть лише тих туристів із країн ЄС, які матимуть сертифікат вакцинації. "Зелений код" може стати перепусткою в літак, готель та взагалі стати вимогою для перетину кордону. Для українців це може стане чутливим ударом після користування безвізом, тому держава повинна "тримати руку на пульсі" європейських та світових трендів у розробці юридичних регуляцій та цифрових рішень, щоб не опинитися за новою "залізною завісою".

Переважна більшість країн закривала повністю чи частково кордони при рості захворюваності на COVID-19. Верифікованих даних щодо того, що це позитивно вплинуло на кількість хворих в кожній конкретній країні, немає. Можливо, основним ефектом стало те, що хворі громадяни кожної країни переважно хворіли у своїх країнах, що спрощувало надання медичних послуг та вирішення їх побутових питань. Жодна країна не бажає мати клопіт із хворими іноземцями, які приїжджають інколи без достатнього страхового та фінансового забезпечення. Проте, туристична галузь для свого порятунку вимагає відкриття кордонів, люди бажають здійснити відкладені подорожі. Держави розробляють способи контролю за пересуванням громадян у залежності від стану їх здоров'я.

Багато країн під час боротьби з вірусом розробили спеціальні додатки для смартфонів, які містили інформацію про тести, зроблені власником гаджету, а також відображали вірогідність його зараження залежно від перенесеної хвороби, результатів аналізів та контактів із хворими. Більшість подібних додатків мають функціонал, обмежений лише відстежуванням пересувань користувачів, і в разі отримання інформації про хворобу одного з них, розсилають автоматичні сповіщення з попередженнями про можливість зараження всім потенційним контактерам. Проте в деяких країнах подібні додатки роблять обов'язковими для встановлення, а також використовують для дозволу на свободу пересувань.

До прикладу, китайський додаток Alipay Health Code присвоює користувачу кольоровий QR-код в залежності від ризику захворюваності. Зелений QR-код дозволяє вільно пересуватися, жовтий – передбачає самоізоляцію на тиждень, червоний – на два тижні. Система збирає інформацію про стан здоров'я власника, контакти з інфікованими, поїздки. Додаток передає геодані в поліцію і таким чином контролює пересування громадян. QR-код потрібно показувати при вході до будь-яких громадських місць.

Ізраїль видає своїм громадянам "зелені паспорти". Через два тижні після другої дози вакцини людина отримує електронний документ (QR-код), який звільняє від карантинів та обмежень. Сертифікат дійсний протягом шести місяців з моменту повної вакцинації та дозволяє відвідувати басейни, спортзали, культурні та спортивні заходи. Такі самі права отримують громадяни, які перенесли хворобу і вилікувалися.

У Польщі додаток Home Quarantine (Kwarantanna domowa) контролював дотримання режиму самоізоляції у громадян, які прибули з-за кордону. Додаток в будь-який момент може зробити запит на селфі з GPS-координатами, який потрібно виконати протягом 20 хвилин.

Український додаток "Дій вдома" також розроблений для контролю самоізоляції і надсилає запити на селфі. У разі п'яти неуспішних запитів інформація передається до Національної поліції, яка має право перевірити дії особи та притягти до адміністративної відповідальності.

Початок масової вакцинації став приводом для дискусій – як вести облік і при потребі розділяти вакцинованих та невакцинованих громадян? М'яким варіантом є "сертифікат вакцинації" – цифровий документ, який міститиме детальну інформацію про отриману вакцину. Відповідні дані можуть використовуватися для відстежування ефективності кожної вакцини для різних вікових груп та країн. Узагальнені дані дозволять збирати статистику про побічні ефекти, а при зверненні до лікаря швидке зчитування інформації про наявність вакцини дозволить краще спланувати огляд і лікування.

Проте, з'являється все більше інформації про можливість використання "вакцинних паспортів" для отримання дозволу на посадку в літак чи в'їзд до окремих країн. Зараз деякі країни вимагають для в'їзду на свою територію свіжі результати ПЛР-тесту, також розглядаються варіанти надання довідок про наявність антитіл, а також спеціальних страхових полісів для покриття можливого лікування від COVID-19. Це має медичну логіку, бо дозволяє в'їзд для осіб, які не несуть ризику для оточення. Обмеження прав на вільне пересування на основі лише отримання вакцини носить ознаки дискримінації. По-перше, постане питання щодо того, наявність щеплення якою саме вакциною дає дозвіл на в'їзд до яких саме країн? Зараз постачання вакцин із медичного питання перетворилися на питання політичне і геополітичне. Країни-виробники вимагають від своїх союзників закупок саме їхніх вакцин. Країни "золотого мільярду" вакцинуються переважно РНК-вакцинами Pfizer та Moderna, решта країн отримують лише обмежені партії даних вакцин. На ринку вакцин утворився дефіцит, і виробники мають сплановані на кілька років графіки постачання. На жаль, провідні виробники не мають намірів надати патенти на виробництво своїх вакцин іншим країнам та таким чином допомогти людству провести масову вакцинацію більш швидко.

В таких умовах можна прогнозувати певного хаосу у процесі відкриття кордонів. Бідні країни будуть дотримуватися ліберальних правил для того, щоб не втратити туристів. На віртуальному саміті Європейської Ради 25 лютого було ухвалено рішення про розробку електронних сертифікатів вакцинації. Протягом трьох місяців Єврокомісія повинна запропонувати технічні рішення для їх запровадження. Перш за все вони повинні розблокувати пересування громадян всередині країн ЄС та між країнами-членами. Вірогідно, "зелені коди" будуть також видаватися не лише вакцинованим, але і громадянам із високим рівнем антитіл після перенесеної хвороби.

Залишається відкритим питання, які з країн будуть визнавати вакцинацію різними типами вакцин. У світі можуть виникнути регіональні зони вільного пересування – залежно від типу застосованої вакцини. Відповідно, може сформуватися "зона китайського впливу", "зона російської вакцини" та "євроатлантичний блок".

Українські громадяни будуть обмежені для подорожей до Європейського Союзу. У 2021 році з-під цих обмежень можуть вийти ті громадяни, які перебувають на постійній чи сезонній роботі в країнах ЄС і будуть вакциновані там. Україні важливо бути готовою до запровадження нових регуляцій в ЄС чи інших країнах і забезпечити правову і нормативну базу для виконання громадянами України нових вимог. Це стосується сертифікації українських лабораторій, захисту від підробок даних аналізів та постачання тих вакцин, щеплення якими будуть визнаватися в більшості країн світу.

Завданням української дипломатії має бути жорстка позиція проти дискримінації громадян і обмежень права на пересування на основі наявності вакцинації, особливо вакциною конкретного виробника. В той же час, Мінцифрі і МОЗу вже зараз можна розробляти нормативну базу та технічні регламенти для видачі сертифікатів вакцинованим українцям.

Детальніше про те, як новітні діджитал-технології посилюють контроль за суспільством і громадянами – у доповіді Українського інституту майбутнього.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Гарантії безпеки для України – НАТО, ЄС, двосторонні та регіональні союзи

Україна потребує військової допомоги та гарантій безпеки з боку країн-союзників для стримування Російської Федерації в цій війні на після її закінчення...

Чи вдасться повернути біженців до України і розвинути зв'язки з "новою діаспорою"?

Питання біженців з України у країнах Заходу залишається актуальним від початку повномасштабного вторгнення РФ 2022 року. Масштабне переселення з території України мільйонів людей створює стратегічні проблеми соціального, економічного, демографічного характеру для майбутнього нашої держави, що обумовлює формування політичного дискурсу повернення Українців на батьківщину, який зараз стає все більш популярним...

Гарантії безпеки та країна-фортеця

Навколо Києва посилено будуються фортифікації, це візуально помітно при подорожах особливо у північному напрямку. Робота проводиться масштабна і капітальна, з використанням важкої будівельної техніки, великої кількості бетону та металу...

Безпека, євроінтеграція і відновлення – виклики для аналітичних центрів

Українська держава перебуває на етапі масштабних трансформацій. Повномасштабна війна змінила пріоритети суспільства, висунула нові вимоги до економіки та до державного управління...

Мир в Україні стане основою для післявоєнної архітектури безпеки в регіоні.

Посол Великобританії в НАТО Девід Куоррі заявив, що Україні не варто сподіватися на суттєвий прогрес у питанні членства на саміті НАТО у Вашингтоні...

Оборонні закупівлі мають стати прозорими і ефективними

Під час війни ставлення суспільства до можливої корупції ще більш жорстке, особливо прискіплива увага – до закупівель у сфері оборони. Скандальні журналістські розслідування привели до значного резонансу, кримінальних проваджень та кадрових рішень...