Гібридні виклики харківських виборів
Через п'ять місяців відбудуться вибори міського голови Харкова. Відстань від Харкова до російського кордону – 50 кілометрів. У 2014 році було здійснено спроби створити "Харківську народну республіку" та захопити адміністративні приміщення, і лише рішучі дії правоохоронців та спецпризначенців дозволили придушити путч на старті.
Харківські вибори є цікавими не лише з політичної точки зору, вони можуть створити нові безпекові ризики, і завдання уповноважених державних органів – запобігти загрозам національній безпеці, але в той же час забезпечити реалізацію виборчих прав громадян.
Поки що ситуація розвивається планово. Верховна Рада призначила вибори на 31 жовтня 2021 року, витративши максимум часу на вивчення документальних підстав для їх оголошення. Лідером рейтингів вважають Ігоря Терехова – секретаря міської ради та політичного наступника популярного мера Г.Кернеса. Офіційно висувати І.Терехова на посаду скоріше за все буде "Блок Кернеса". І.Терехов продовжує всі успішні проекти покійного міського голови та робить акцент на питання міського господарства, благоустрою та стабільність у місті. Останнім часом проводить багато зустрічей із громадянами за місцем проживання, збирає пропозиції та оперативно їх виконує. І.Терехов має підтримку більшості у міській раді та основних політичних груп міста.
Основним конкурентом секретаря міськради став Михайло Добкін, який розпочав активну кампанію, випускає свою газету "Время Добкина". Опоненти одразу ж згадали М.Добкіну його участь у проросійських партіях і рухах та вимагають позбавити його звання "Почесного харків'янина". М.Добкін має великий політичний досвід, є харизматичним оратором і сприймається багато в чому як політик всеукраїнського масштабу, хоч і харківського походження. Над М.Добкіним тяготіє високий особистий антирейтинг. Якщо кандидат пройде до другого туру, то на тому етапі якраз антирейтинг може стати вирішальним фактором для його програшу фавориту виборів.
У Харкові мешкають також багато інших відомих політиків, які мають достатні амбіції та ресурси, вигравали місцеві та парламентські вибори в минулому, і можуть активно включитися в кампанію самостійно чи на стороні одного з сильних кандидатів.
Проте, ситуацію на виборах може загострити проведення інформаційних спецоперацій з боку агресора. Вони можуть бути спрямовані на підтримку певних кандидатів та "мінусування" інших. Або на пропаганду російських наративів, ескалацію громадянського протистояння, поширення фейків та мови ненависті. У зв'язку з цим виникають виклики для новоствореного Центру протидії дезінформації, кіберпідрозділів МВС та СБУ, громадських організацій. Саме на прикладі Харкова можна нарешті розробити прозорі критерії того, як відрізнити агітацію за кандидата від розпалювання міжнаціональної ворожнечі, а презентацію політичної програми – від спроб підриву суверенітету. Ну і звичайно відпрацювати можливі канали інформаційного трафіку з-за кордону та методи його оперативного блокування. Найбільш ефективна робота тут – це комплекс заходів на випередження. І тоді кандидати спокійно проведуть агітаційну кампанію, а переможе – найсильніший.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.