Для Бюро економічної безпеки потрібен досвідчений керівник і доброчесні співробітники
25 вересня цього року розпочне свою роботу Бюро економічної безпеки (БЕБ). Це буде центральний орган виконавчої влади з правоохоронними функціями. Бюро займатиметься виявленням та розслідуванням економічних злочинів, і таким чином забере собі функції податкової міліції та економічних підрозділів СБУ. Для реформи СБУ тепер, до речі, зворотнього шляху немає: повноваження з попередження та розкриття кримінальних правопорушень у сфері економіки потрібно передавати.
Розслідування економічних правопорушень саме по собі завжди мало корупціогенні ризики, тому при створенні нового органу потрібно позбавитися тих проблем, через які бізнес постійно критикував податкову міліцію та співробітників управління "К" СБ України. Керівні кадри БЕБ будуть відбиратися на відкритих конкурсах. І тут особливо важливо до конкурсних критеріїв включити перевірку на доброчесність, вивчення декларацій та видатків кожного претендента. Саме під час реформи є шанси позбавитися тих кадрів, стосовно яких немає проваджень, але діяльність яких не відповідає стандартам доброчесності.
Зрозуміло, що така величезна структура не може формуватися на пустому місці. Штат до 4 тисяч осіб, територіальні підрозділи та спеціалізація на "білокомірцевій" злочинності потребують спеціально підготовлених кадрів. Від Державної фіскальної служби до нової структури будуть передаватися не лише приміщення, але і бази даних, спецзасоби, та головне – досвід професійних співробітників, розуміння ними специфіки українського законодавства та аналітичні навички.
Особливі вимоги – до Директора БЕБ. Верховна Рада почала призначати своїх представників до комісії з його відбору. Це не повинен бути політичний висуванець чи кандидат за квотою західних партнерів (створення БЕБ – важливий маяк у переговорах із МВФ). Все таки Бюро – спеціалізований правоохоронний орган, і окрім аналітичної роботи, він щодня буде здійснювати оперативно-розшукову діяльність та розслідування сотень і тисяч справ. Тому конкурсна комісія має відібрати технократа-правоохоронця з розумінням специфіки і природи економічних злочинів та досвідом керівної роботи на відповідному напрямку.
РНБО запровадила серйозні санкції проти контрабандистів, і БЕБ матиме виключні повноваження по боротьбі з цим видом злочинів. Також саме БЕБ має розслідувати махінації на державних підприємствах, у держзакупівлях, і в тому числі боротися із впливом олігархів на державний сектор економіки. Справи плануються дуже серйозні, і одними лише слайдами і прес-конференціями довести їх до обвинувальних актів та вироків буде неможливо. Тому техзавдання для формування БЕБ – позбавитися проблем попередніх органів, але зібрати високопрофесійну доброчесну команду, здатну забезпечити економічну безпеку держави. А концентрація всіх повноважень у одному органі дозволить нарешті припинити дублювання роботи та "перетягування" справ між різними відомствами. Відповідно тепер відповідати за розслідування всіх економічних злочинів буде одна установа, з усіма механізмами підзвітності та парламентського контролю.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.