Найбільш вагомою санкцію проти РФ повинно стати нафтове ембарго
Якщо західні країни захочуть змусити російське керівництво до поступок і до миру в Україні, найбільш суттєвим може стати їх рішення про запровадження ембарго на покупку російської нафти. Про це та про вплив міжнародних санкцій рекомендую почитати в новій доповіді Українського інституту майбутнього. Щодня Європа платить Росії 700 мільйонів євро за поставки нафти і газу. Доходи від експорту нафти складають 40% російського експорту товарів у 2021, ще 10-11% товарного експорту дає торгівля природним газом.
Постійний приток валюти дає можливість фінансувати армію та підтримувати позитивне зовнішньоторгівельне сальдо – по торгівлі торгівлі товарами за підсумками 2021 р. воно становило 186 млрд дол.
Навіть після заморозки частини золотовалютних резервів російський уряд має у вільному розпорядженні близько 200 мільярдів доларів, переважно у золоті та юанях, і це дозволяє підтримувати економіку без катастрофічних сценіріїв протягом майже року. Економічні санкції звичайно діють, і в першу чергу вони бють по високотехнологічних галузях промисловості. Проте, їх недостатньо для виведення соціальної напруги на рівень масових протестів і відповідно для появи загрози режиму. Більшість російського суспільства орієнтована на особу В.Путіна, так само як і елітні групи. Звичайно, вірогідність переростання сімейних проблем російських еліт у зміну політики і навіть переворот відкидати не можна, але і розраховувати на це не варто. Участь у протестних акціях беруть перш за все мешканці великих міст, і ці акції не стали масовими. Ефект від міжнародних санкцій має бути тривалим, не менше року, щоб це змінило суспільні настрої у РФ. Вже зараз серед молоді до 30 років рівень протестних настроїв значно вищий за старші вікові групи.
Україна має повну підтримку від західних суспільств та суттєву допомогу від урядів цих країн. Проте, більшість незахідних країн не поспішають приєднуватися до санкцій та обмежуються політичними заявами про необхідність досягнення миру. В цьому немає вини України, причиною є їх стійкі економічні звязки з РФ та сприйняття частиною країн нашої війни як конфлікту Заходу та Росії на території України.
У своїх виступах перед парламентами західних країн та на переговорах із політичними лідерами В.Зеленський зараз закликає до двох речей: поставок до України серйозного наступального озброєння та запровадження ембарго на купівлю російських енергоносіїв. Поки що ембарго на купівлю російської нафти та нафтопродуктів запровадили лише США, Великобританія, Канада та Австралія, сукупна частка яких у нафтовому експорті Росії становить близько 6%. Саме на розширення списку цих країн і має працювати українська і офіційна, і парламентська, і народна дипломатія. У разі запровадження ембарго і мирні переговори ітимуть швидше, і українські пропозиції будуть враховуватися з більшою готовністю.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.