Проект малих модульних реакторів сприятиме українській енергонезалежності
В умовах постійних російських атак на об'єкти української енергетичної інфраструктури головним постачальником електроенергії є атомні станції. Навіть при тимчасовій втраті генерації від ЗАЕС частка атомної енергетики є найбільшою. Енергетична криза в Європі, викликана російською агресією проти України, привела до ряду рішень щодо майбутнього європейської енергетики, в тому числі віднесення атомної енергії до "зелених" видів генерації, розконсервації ряду заморожених станцій. Також західні країни реалізують стратегію скорочення впливів "Росатому" на ринки третіх країн.
В Україні спільно з американськими компаніями розпочато реалізацію проекту малих модульних реакторів. Застосування цієї технології дозволить також виробляти водень і аміак у промислових обсягах, і відповідно проводити експансію України на цих перспективних напрямках.
Технологіями малих модульних реакторів зараз активно займається більше 100 провідних світових енергетичних компаній. У ці проекти інвестується десятки мільярдів доларів та надається всіляке сприяння на рівні урядів провідних країн. І це не дивно, адже у ММР є багато переваг – підвищений рівень безпеки, можливість працювати в маневрових режимах, значно менші терміни їх будівництва порівняно з традиційними ректорами та як наслідок, більша інвестиційна привабливість.
Зараз уже чотири малі модульні ректори знаходяться на стадії будівництва в Аргентині, Китаї та Росії. Аргентинський реактор Carem має бути запущений вже наступного року. 22 серпня 2022 р. реактор, розроблений американською енергетичною компанією NuScale Power, став першим модульним реактором в США, схваленим для використання Комісією з ядерного регулювання (NRC), що по суті відкрило шлях до його будівництва і комерційного використання. Український Енергоатом та NuScale у вересні 2021-го підписали меморандум про співробітництво у сфері малих модульних реакторів.
Досить дивно, що в Україні нещодавно прозвучала доволі різка критика проекту малих модульних реакторів від експертів енергетичної галузі І.Плачкова та О.Харченка. Експерти радять ігнорувати дану ініціативу Уряду США щодо залучення українських компаній у розробку, впровадження та застосування цих технологій і тим самим ставлять під сумнів доцільність українсько-американського партнерства у сфері атомної енергетики.
Можна звичайно критикувати міністра енергетики Г.Галущенка за те, що він просуває подібні проекти. У кожного українського міністерства є критики, завжди іде боротьба і конкуренція. Якщо дискусії фахові і там пропонуються альтернативні професійні рішення – від цього політика лише виграє.
Але мабуть не зовсім правильно піддавати критиці діяльність Джона Керрі, спеціального уповноваженого президента США з питань клімату, який під час президентства Барака Обами працював на посаді Державного секретаря США. Саме Джон Керрі від імені США оголосив про започаткування міжнародної ініціативи за участю США, України, Японії та Республіки Корея по впровадженню малих модульних реакторів для виробництва водню та аміаку у промислових обсягах. Посольство України в США та посол Оксана Маркарова також брали активну участь у цьому процесі.
Термін реалізації проекту невеликий і становитиме 2-3 роки. Перелік учасників проєкту, зокрема включатиме компанії NuScale, FuelCell Energy, Clark Seed, Argone National Laboratory, НАЕК "Енергоатом", Державний науково-технічний центр з ядерної та радіаційної безпеки, Doosan Enerbility, IHI Corporation, JGC Corporation, Samsung C&T, Starfire Energy та інші.
Участь України в анонсованому Джоном Керрі консорціумі дозволить брати безпосередню участь у розробці проектів ММР, отримувати нові технології від провідних світових компаній, серед яких і вищезгаданий NuScale, а також мати можливість реалізувати власні проекти ММР в Україні. Для України це є хорошою можливістю, яка була запропонована нашими партнерами, вочевидь, і з метою подальшого відновлення української енергетики та посилення національної енергетичної безпеки та енергонезалежності.
Більшість корпусних малих модульних ректорів, які зараз будуються та впроваджуються у світі, виготовлені зі високоміцної сталі і мають форму циліндру, тому міжнародні експерти високо оцінюють їх рівень захисту.
Після російських фейків про "брудну бомбу", після візитів МАГАТЕ на Запорізьку АЕС українська атомна енергетика знаходиться в центрі світової уваги, західні партнери відкриті до співпраці, і потрібно використати це вікно можливостей для розвитку галузі і закріплення незалежності від "Росатому".
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.