17 березня 2023, 17:08

Резонансні справи показали потребу в ревізії пріоритетів антикорупційної системи

Боротьба з корупцією знову піднята високо у інформаційному порядку денному. Україна виконала антикорупційну умову у списку Євросоюзу по треку євроінтеграції – ухвалила Державну антикорупційну програму та призначила нового директора НАБУ. Ці рішення відкривають новий етап у боротьбі з корупцією, а останні кейси мають стати приводом для аналізу та висновків щодо корекції підходів.

Актуальні кейси викликали більше запитань і критики, аніж схвалення і підтримки. Якщо це виключення із загального тренду на нульову терпимість до корупції – то по кожному випадку ще можна вивчити всі обставини і ухвалити відповідні рішення. Для того існують санкції САП, змагальність у судовому процесі та можливості апеляції. Суспільство вимагає покарання тих осіб, які створили власне корупційні схеми і отримали незаконні мільярдні прибутки. І саме тому обурення викликають справи проти державних менеджерів, які виконували свою роботу, добилися певних успіхів, але в їх паперах знайшли невідповідності чи порушення інструкцій.

Після резонансного розгляду справи Коболєва ВАКС ухвалив певним чином "соломонове рішення" – браслет, обмеження пересування, але без тримання під вартою навіть без внесення повної суми застави. Особа матиме змогу доводити свою позицію без перебування в СІЗО. Виплата високих премій має неоднозначні оцінки від пересічних громадян, але навіть опоненти погоджуються, що в цих преміях немає ознак власне корупції.

Оголошена сума застави для А.Пивоварського, у справі якого також немає доведених корупційних мотивів. Сторона захисту буде продовжувати свою лінію щодо невинуватості, тим більше що підписана міністром постанова діє до цього часу, і її не відмінили кілька наступних складів уряду.

Схожою за фабулою є справа В. Шаповалова, колишнього заступника О.Резнікова, до якого прийшло ДБР з підозрою щодо "перешкоджання ЗСУ в особливий період". Обвинувачення вважає, що підлеглі Шаповалова на початку вторгнення закупили недостатньо якісну амуніцію. Захист пояснює, що відсоток помилок був неминучим, враховуючи з якою швидкістю треба було оснащувати армію, яка збільшилася втричі. Слідство вияснило, що низькоякісна продукція так і не надійшла до військ і зараз перебуває в процесі повернення постачальникам, і це звичайно є позитивом. Більшість товарів, закуплених Міноборони, була якісною і зараз активно використовується ЗСУ. Тобто знову ж таки у справі не показано корисливого мотиву, кураторство системи закупівель було частиною посадових обов'язків Шаповалова, і тепер його судять за те, що він таки зміг оснастити армію в складний період – не дивно, що його адвокат назвав процес "абсурдом" і дорікає за відсутність змагальності. Не зважаючи на це, суд постановив залишити Шаповалова під вартою.

Справи проти колишніх топ-менеджерів є резонансними і повинні бути бездоганно проведеними. Доказова база повинна містити і мотив отримання корупційної вигоди, і докази – фіксацію отримання хабарів, прямі покази свідків, зафіксовані таємні переговори із мафією, вилучені діаманти в крайньому разі.

Якщо єдиними доказами є підписані накази чи ухвалені відповідно до Регламенту постанови уряду – ці справи скоріше за все потім розсиплються в суді на етапі розгляду по суті. І таке вже ставалося.

На жаль, такі процеси надсилають чіткий сигнал реформаторам: працювати в системі державного управління занадто ризиковано. Ти спробуєш щось змінити в країні, сумлінно виконуючи свою роботу – а за кілька років після звільнення до тебе прийдуть із дивною підозрою. Компетентних менеджерів та людей справи, які бажають працювати у державній вертикалі, в Україні й так небагато.

Досить швидко пройдуть перші 100 днів роботи нового директора НАБУ, і за цей період є всі шанси провести аналіз резонансних кейсів, визначити актуальні пріоритети в роботі, в разі потреби – доповнювати законодавство, залучати нардепів, робити розбір помилок із партнерами. Боротьба з корупцією буде успішною, коли суспільство розумітиме її цілі і бачитиме обгрунтованість звинувачень.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Гарантії безпеки для України – НАТО, ЄС, двосторонні та регіональні союзи

Україна потребує військової допомоги та гарантій безпеки з боку країн-союзників для стримування Російської Федерації в цій війні на після її закінчення...

Чи вдасться повернути біженців до України і розвинути зв'язки з "новою діаспорою"?

Питання біженців з України у країнах Заходу залишається актуальним від початку повномасштабного вторгнення РФ 2022 року. Масштабне переселення з території України мільйонів людей створює стратегічні проблеми соціального, економічного, демографічного характеру для майбутнього нашої держави, що обумовлює формування політичного дискурсу повернення Українців на батьківщину, який зараз стає все більш популярним...

Гарантії безпеки та країна-фортеця

Навколо Києва посилено будуються фортифікації, це візуально помітно при подорожах особливо у північному напрямку. Робота проводиться масштабна і капітальна, з використанням важкої будівельної техніки, великої кількості бетону та металу...

Безпека, євроінтеграція і відновлення – виклики для аналітичних центрів

Українська держава перебуває на етапі масштабних трансформацій. Повномасштабна війна змінила пріоритети суспільства, висунула нові вимоги до економіки та до державного управління...

Мир в Україні стане основою для післявоєнної архітектури безпеки в регіоні.

Посол Великобританії в НАТО Девід Куоррі заявив, що Україні не варто сподіватися на суттєвий прогрес у питанні членства на саміті НАТО у Вашингтоні...

Оборонні закупівлі мають стати прозорими і ефективними

Під час війни ставлення суспільства до можливої корупції ще більш жорстке, особливо прискіплива увага – до закупівель у сфері оборони. Скандальні журналістські розслідування привели до значного резонансу, кримінальних проваджень та кадрових рішень...