20 травня 2010, 21:21

Вимагаємо зупинити ревізію зовнішньополітичного курсу України та ввести мораторій на приєднання України до військово-політичних союзів

Як і обіцяв публікую матеріали засідання Уряду Змін та Резолюцію ухвалену за результатами обговорення останніх українсько-російських домовленостей. Презентаційні матеріали дивитись тут. Пропоную переглянути, достатньо цікаво і показово.

Резолюцію навожу повністю нижче. Зараз же хочу закцентувати увагу на кількох базових речах.

1. Арсеній Яценюк звернувся до усіх опозиційних сил із закликом підтримати позицію висловлену в документі. Ми переконані, що саме це і буде реальною опозиційною точкою зору і відповіддю на дії влади.

2. Україна не повинна приймати участь в російському сценарії відтворення Організації Варшавського договору. Тому, ми вимагаємо: встановити 5 річний мораторій на приєднання України до військово-політичних союзів. Народний депутат Яценюк, сьогодні ж. вніс до Верховної Ради постанову, яка передбачає проведення референдуму, як щодо НАТО, так і щодо ОДКБ – перед вступом України у будь-які військові союзи. Незабаром, побачимо позицію опозиційних фракцій.

3. Декларуючи незмінність європейського курсу влада, вкотре, бреше і веде нас до Брюсселю, але знову чомусь по індивідуальному маршруту – через Москву. Переконані, є коротших шлях. Варто, придбати мапу і переконатись.

4. Влада у питані потурання національних інтересів та цементування власного політичного майбутнього діє системно і,слід визнати, достатньо ефективно І протиставити цьому можна лише консолідовану і таку ж системну позиції, що доведе більшості суспільства безперспективність для України обраного Януковичем курсу та переконає підтримати європейський вибір та відправити їх у політичне небуття.

Резолюція Уряду Змін стосовно останніх українсько-російських домовленностей:



"Виходячи з необхідності встановлення стратегічного партнерства між Україною та Росією на основі взаємовигідної рівноправної співпраці двох країн, яка б відповідала їх національним інтересам;

Констатуючи важливість встановлення прозорих та надійних механізмів взаємодії, які забезпечили б стабільний та поступальний розвиток українсько-російських відносин;

Беручи до уваги асиметричний характер двосторонніх стосунків, а відтак – необхідність збалансованої та виваженої лінії, як при прийнятті стратегічно важливих рішень, так і їх реалізації;

Констатуємо наступне:

1. Зміст та стиль прийняття рішень чинною владою у зовнішньополітичні сфері загалом та в російському напрямку зокрема свідчать про тенденції до кардинальної зміни зовнішньополітичного курсу України та вибору моделі безпеки, яка не відповідає національним інтересам України.

2. Намагання провести ревізію основ та стратегії національної безпеки, що чітко визначають курс України на європейську та євроатлантичну інтеграцію, запропонувавши натомість реінтеграцію на пострадянському просторі, закріплення позаблокового статусу та нестабільного перебування України у сірій зоні між двома потужними військово-політичними блоками, – неодмінно призведе до зростання загроз національній безпеці України та її громадянам в коротко- та середньостроковій перспективі.

3. Відмовляючись від закріпленого в Основах національної безпеки України курсу на вступ до Організації Північноатлантичного договору, чинна влада натомість пропонує модель, яка в середньостроковій перспективі приведе Україну до вступу в ОДКБ – військовий блок під егідою Росії.

4. Відхід України від власних переговорних позицій у багатьох сферах, зокрема щодо принципів делімітації морських кордонів, демілітаризації Чорноморського регіону, зміни термінів та умов перебування ЧФ РФ на території України, беззастережне та некритичне приєднання до російського бачення моделі забезпечення європейської безпеки призводять до втрати Україною самостійності в прийнятті важливих зовнішньополітичних рішень.

5. Консервація структури української економіки за рахунок газових ін'єкцій та неефективного використання енергоресурсів, згода на фактичне поглинання високотехнологічних секторів економіки України свідчать про неспроможність влади запропонувати перспективну та ефективну модель розвитку, яка б спиралась на європейські стандарти та цінності.

6. Очевидним в українсько-російських відносинах є повернення до моделі обміну економічних преференцій українському великому капіталу на геополітичні поступки для Росії. Метою є використання російських ресурсів для закріплення чинної влади в Україні. Це призводить до поетапного підпорядкування України зовнішнім інтересам та звужує автономність прийняття рішень українською владою.

7. Гуманітарна політика чинної влади де-факто спрямована на врахування інтересів іншої держави ціною розділення всередині країни. Це веде до поглиблення розколу в суспільстві, нищення колективної пам'яті народу, ревізії історії.

Вважаємо необхідним:

1. Зупинити ревізію зовнішньополітичного курсу України.

2. Унеможливити втрату контролю України за стратегічними сферами економіки. Законодавчо забезпечити збереження за українською державою контрольного пакету або "золотої акції" під час приватизації стратегічних підприємств.

3. Забезпечити паритет інтересів та рівні умови для участі в спільних підприємствах не тільки російських, а й європейських та інших закордонних компаній.

4. На 5 років запровадити мораторій на прийняття рішень про приєднання України до військово-політичних союзів.

5. Не допустити втягування України в ОДКБ. Ініціювати внесення змін до Постанови Верховної Ради України "Про питання вступу України до Організації Північноатлантичного договору" від 6 березня 2008 року N126-VI, які передбачатимуть нову назву цієї Постанови – "Про питання вступу України до військово-політичних союзів", та доповнення її положенням про те, що рішення щодо міжнародного договору про вступ України до ОДКБ (Організація договору про колективну безпеку) також приймається виключно за результатами всеукраїнського референдуму.

6. Розробити "Стратегію зовнішньої політики та зовнішньополітичної діяльності України", яка спиралася б на чинне законодавство, чітко регламентувала міжнародні стосунки України, забезпечила їх прозорість та відповідність принципам верховенства права.

7. Розробити оновлену "Стратегію Європейської інтеграції України".

P.S.Радію з того, що в нашій команді з'явився визнаний фахівець в галузі міжнародних відносин – заступник генерального директора Українського центру економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова Валерій Чалий. Він координуватиме напрямок "Европейський вибір" і, власне, саме за його провідної участі ми сформували наведені матеріали.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Чому допомога Україні допомагає всьому людству

Глобальна війна та її прояви Під час останньої Мюнхенської конференції з питань безпеки віцепрезидентка США Камала Гарріс і прем'єр Британії Ріші Сунак визнали, що війна путіна в Україні є глобальною "як з точки зору її впливу на продовольчу та енергетичну безпеку, так і з точки зору її наслідків для міжнародно визнаних норм"...

День Гідності й Свободи

З початком повномасштабної війни для нас кожен день є днем гідності й свободи. Пам'ятаю обидва Майдани. Зрозуміло, що другий – більше. І не через те, що він ближчий до наших днів у часовому вимірі...

Національний банк продовжує непохитно захищати фінансовий фронт

Щодо рішень Правління Нацбанку з монетарної політики – облікова ставка, інфляція, виклики й ризики, макроекономічний прогноз. Правління Національного банку України ухвалило рішення залишити облікову ставку на рівні 25% річних...

Раби не знають Незалежності

Що варто знати і пам'ятати про Українську Незалежність Історія проголошення незалежності Україною 31 рік тому настільки чиста й бездоганна з точки зору конституційного та міжнародного права, що вже за перший рік Незалежності України її визнали понад 130 держав світу...

#СвяткуватиТебеЗавжди

Часом важливі слова непросто промовити вголос. У вас бувало так? Збираєшся, плануєш, подумки вибудовуєш розмову, уявляєш її реакцію і....

Як перемагати Росію

Про досвід Ощадбанку, якому вдалося перемогти РФ у міжнародному арбітражі, здобувши рішення про виплату 1,3 мільярда доларів США компенсації за втрачені внаслідок окупації АР Крим активи плюс майже 100 тисяч доларів відсотків за кожен прострочений Росією день щодо виплат присудженої компенсації...