Влада переплутала континенти, а ВВП України – з власним
Як заявив в Сінгапурі Президент Віктор Янукович, показники зростання валового внутрішнього продукту в Україні за підсумками 2011 року, можуть бути одними з кращих на континент. При цьому, Віктор Янукович посилався на те, що ВВП України "зріс у 2010 році на 4,2%, у порівнянні з рекордним, за останні 15 років, падінням у 2009 році, на 14,8%".
Парадоксальність ситуації полягає в тому, що в причинах такого оптимізму президента і криється відповідь на запитання "чому цього ніколи не станеться?".
Те, що ми спостерігаємо зараз, оці 4,2% зростання ВВП, є усього лише крихітним "відскоком", після безпрецедентного падіння. Цей сумнівний здобуток пояснюється глибиною падіння та не має жодного відношення до ефективності влади. Оскільки ефективність урядової політики виглядає зовсім по-іншому.
Наприклад, у середині цього року економіка США вийде на докризовий рівень, через півтора роки там буде економіка Росії. Україні ж, з показаними "ефективності" та "рекордними" темпами відновлення, треба ще ледь не 3 роки, аби вийти лише на рівень 2008 року!?
Можливо в Сінгапурі, де пролунала заява Президента, все сприймається дещо по-іншому, легко та по-весняному радісно, однак в Україні, люди безпомилково відчувають на собі "рекордне зростання ВВП" кожен день.
Аби зрозуміти, як насправді виглядає континентальна економічна першість і яке "рекордне" місце дісталося Україні, наведу нижче кілька фактів.
Економіка Європейського Союзу у 2010 році зросла на 1,8% (після падіння у 2009 році на 4,1%, а не на 14,8%, як в Україні), це означало, що відбулося зростання ВВП Євросоюзу на 280 мільярдів доларів.
Коли економіка України зросла на 4,2%, це означало, що ВВП зріс на 5 мільярдів доларів.
Коли у 2010 році, велетенська економіка Німеччини зросла на 3,6%, це означало приріст у сотню мільярдів євро.
Коли економіка Польщі зросла в 2010 році на 3,8%, це означало приріст ВВП учетверо більший ніж в Україні (після десятиліть "реформ" в Україні, за участю нинішніх "реформаторів", польська економіка вчетверо більша за українську).
Коли ВВП Туреччини у 2010 році зріс на 7,8% чи візьмемо післявоєнну Грузію, ВВП якої зріс на 6,4%... Тоді українському уряду краще взагалі мовчати і не згадувати про те, що у січні 2011 року, порівняно із січнем 2010 року, промислове виробництво Естонії виросло на 28,8%, Словаччини на 17,1%, Литви на 16,0%.
Тим часом, ВВП на душу населення в ЄС у 2010 році, становило 32 тисячі 900 доларів США (разом із біднішими східноєвропейськими країнами). А в Україні, після одного року президентства і чотирьох років урядування Віктора Януковича, безкінечних років перебування в Уряді представників Партії регіонів, ВВП на душу населення становить усього 3 тисячі доларів.
Перед тим, як вихваляти себе, варто уважно поглянути навколо.
Виникає закономірне питання – може вже досить "рекордів", "приїхали – час злазити"?
Найцікавіше – далі. Разом з "перемогою на континенті" в битві за ВВП, учасники сінгапурського форуму, з неприхованим піднесенням зустріли повідомлення про те, що останнім часом помітно зріс інтерес іноземних інвесторів до України.
Зокрема, Президент зазначив, що 2011 року відбулося зростання іноземних інвестицій на 7%, порівняно із 2009 роком.
За словами Віктора Януковича, загальне зростання іноземних інвестицій із 2010 року, склало 12,6%, більшість яких припадає на другу половину 2010 року. За словами глави української держави, це свідчить про повернення довіри іноземних партнерів до України.
І знову факти про те, як виглядає реальний стан справ і що насправді, думають про Україну іноземні партнери.
Рейтингове агентство Moody's вказує на вiдсутнiсть передбачуваностi полiтики, це заводить у глухий кут структурнi реформи й ускладнює узгодженiсть монетарної та валютно-обмiнної полiтики. А тепер поставте себе на місце інвестора і спробуйте уявити, яку довіру ви відчуватимете до країни, в якій реформи зайшли у глухий кут, а економічна політика є непередбачуваною. Мені чомусь здається, що ознайомившись з такою об'єктивною оцінкою агентства, перше що зробить інвестор, це знайде на карті Україну і жирно обведе її червоним маркером, аби не дай Боже, не забути проінвестувати.
Впевненості інвестору додадуть і щотижневі заяви на найвищих дипломатичних рівнях про корупцію, продажні суди, хабарництво, зарегульованість і кумівство.
За 2010 рік іноземні інвестиції збільшилися на 4,7 мільярда доларів. У кризовий 2009 рік, обсяги прямих іноземних інвестицій до України становили 4,3 мільярда доларів. Чи це такий вже драматичний приріст?
Не почули в Сінгапурі і про те, що "зростання інвестицій" досягнуто, насамперед, за рахунок переганяння "туди-сюди" коштів українських олігархів з кіпрського офшору та збільшення капіталів російських державних банків в Україні, задля купівлі українських стратегічних галузей.
І вже зовсім передбачувано промовчали про те, що станом на сьогоднішній день, обсяг прямих іноземних інвестицій на душу населення в Україні, становить аж 977 доларів, що є найнижчим показником в Європі, після Молдови.
Єдине, про що нинішній владі справді впевнено можна звітувати, то це про збільшення за один рік кількості мільярдерів за списком "Форбс" на 60%, а їхніх капіталів – на 263%, при збільшенні ВВП України на 4,2%.
Хоча, може я помиляюсь і все правильно, просто на увазі мали не ті континенти та не той ВВП.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.