16 травня 2011, 19:43

ТСК Верховної Ради. У пошуках відповідей в історії ''Лівели''

Верховна Рада України прийняла рішення про утворення тимчасової слідчої комісії з питань розслідування обставин та наслідків діяльності на українському ринку нафтопродуктів компанії "Лівела".

Постанову, подану Арсенієм Яценюком та Миколою Мартиненком, підтримали аж 322 народні депутати.

Якщо ви, часом, не в курсі, то доповідаю – ця цікава компанія через рішення суду пробила дірку в кордоні та ввозила в Україну у 2010 році нафту і нафтопродукти без сплати мита та податкових платежів.

За приблизними підрахунками прямі втрати державного бюджету, які понесла Україна від діяльності компанії "Лівела", оцінюються в суму від 3 до 8 мільярдів гривень тільки за 2010 рік.

Зважте, що доходи державного бюджету України у 2010 році склали 240,398 мільярдів гривень, що на 14,598 мільярдів гривень менше від запланованого. Отже, діяльність "Лівели" тільки у 2010 році завдала шкоди державі на 1,25 – 3.33% доходів держбюджету цього ж року.

Отримавши у серпні 2010 року можливість безмитного ввезення, "Лівела" часу не гаяла та імпортувала в перший місяць роботи 89 тисяч тон нафтопродуктів. У вересні – вже 318 тисяч тон, у жовтні – 398 тисяч тон. При тому, що рівень споживання палива в країні в ці місяці складав близько 900 тисяч тон на місяць. Таким чином, "Лівела" захопила вже половину всього ринку.

Щоправда, Антимонопольному комітету місяць тому "розвиднілось" і він порушив справу за фактом... "ненадання інформації".

Хоча й сталося це лише після того, як пройшли повідомлення, що "Лівела" забрала кілька комп'ютерів і горщик з квітами з орендованого тісного офісу, і розчинилася на мікроавтобусі в тумані – тумані беззаконня, створеного "сильного владою"...

Між тим, парламентська ТСК, утворена конституційною більшістю – це значно серйозніше.

Як кажуть, краще пізно, ніж ніколи. Парламент, зі спритністю дощового черв'яка, стартував рівно через рік після того, як це питання підняв "Фронт Змін".

Примітно, що Уряд протягом року і не збирався заперечувати проти такого стану речей, хоча йому про це волали з усіх боків.

Про те, що через "Лівелу" не лише бюджет зазнав прямих збитів, але й нанесено колосальної шкоди конкурентному середовищу у сфері виробництва та постачання нафтопродуктів, заговорив навіть Національний банк України. Офіційною мовою про це сказано у Звіті НБУ про стан економіки за березень 2011 року так: "Виробництво нафтопродуктів у березні 2011 скоротилося на 12,4% в річному вимірі. Основними причинами цього є зупинка Одеського НПЗ та скорочення виробництва Лисичанського НПЗ через низьку конкурентоздатність вітчизняних нафтопродуктів на тлі відсутності митних зборів на їх імпорт".

Отже, центральний банк не витримав та змушений був визнати, що "кришування" владою монопольного безмитного ввезення нафти компанією "Лівела" та наступні урядові рішення щодо безмитного ввезення нафтопродуктів, допомогли "лягти" вітчизняній нафтопереробці.

А українці тим часом платили "монопольну" маржу за ввезений бензин. І тут втрати для громадян були значно більші, ніж навіть завдані державі збитки.

Виступаючи з парламентської трибуни, Арсеній Яценюк зазначив, що "Лівела", яка витратила на створення компанії лише 400 доларів, отримала можливість безмитно і без сплати податків імпортувати в Україну будь-які товари. "Україна, дефіцит держбюджету якої становить 38 мільярдів, яка позичає десятки мільйонів доларів, щоб збільшити аж на 10 гривень зарплатню вчителям і медикам, втратила 5 мільярдів гривень! Тимчасова слідча комісія парламенту повинна встановити імена, прізвища, адреси всіх, хто задіяний у цій схемі. Тому що ця схема не може працювати без прямого прикриття сильних світу цього", – заявив Арсеній Яценюк.

На вимогу Арсенія Яценюка парламент погодився з поправкою, згідно з якою ТСК має розслідувати діяльність не тільки компанії "Лівела", але й інших пов'язаних з нею юридичних осіб, адже вони зареєстрували десятки інших юридичних осіб, які так само мають судову індульгенцію на безмитне ввезення товарів в Україну.

Звіт тимчасової слідчої комісії про виконану роботу заслухають на пленарному засіданні Верховної Ради не пізніше шестимісячного терміну з дня прийняття постанови. Сподіваюсь, що ми побачимо там інформацію, обставини та наслідки діяльності цього легалізованого владою офшору, прізвища винних та матеріали, достатні для притягнення їх до відповідальності.

Хоча, за річну затримку в розгляді цієї справи Верховною Радою та Урядом, настав час створювати ТСК для розслідування бездіяльності і самих цих вищих державних органів, адже їх "всесильність" саме цього разу чомусь не спрацювала.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Чому допомога Україні допомагає всьому людству

Глобальна війна та її прояви Під час останньої Мюнхенської конференції з питань безпеки віцепрезидентка США Камала Гарріс і прем'єр Британії Ріші Сунак визнали, що війна путіна в Україні є глобальною "як з точки зору її впливу на продовольчу та енергетичну безпеку, так і з точки зору її наслідків для міжнародно визнаних норм"...

День Гідності й Свободи

З початком повномасштабної війни для нас кожен день є днем гідності й свободи. Пам'ятаю обидва Майдани. Зрозуміло, що другий – більше. І не через те, що він ближчий до наших днів у часовому вимірі...

Національний банк продовжує непохитно захищати фінансовий фронт

Щодо рішень Правління Нацбанку з монетарної політики – облікова ставка, інфляція, виклики й ризики, макроекономічний прогноз. Правління Національного банку України ухвалило рішення залишити облікову ставку на рівні 25% річних...

Раби не знають Незалежності

Що варто знати і пам'ятати про Українську Незалежність Історія проголошення незалежності Україною 31 рік тому настільки чиста й бездоганна з точки зору конституційного та міжнародного права, що вже за перший рік Незалежності України її визнали понад 130 держав світу...

#СвяткуватиТебеЗавжди

Часом важливі слова непросто промовити вголос. У вас бувало так? Збираєшся, плануєш, подумки вибудовуєш розмову, уявляєш її реакцію і....

Як перемагати Росію

Про досвід Ощадбанку, якому вдалося перемогти РФ у міжнародному арбітражі, здобувши рішення про виплату 1,3 мільярда доларів США компенсації за втрачені внаслідок окупації АР Крим активи плюс майже 100 тисяч доларів відсотків за кожен прострочений Росією день щодо виплат присудженої компенсації...